a titulu
Žilina - Futbalisti spod Dubňa vo svojej túžbe po obhajobe majstrovského titulu nestrácajú čas. Prípravu na jarnú časť súťaže začali už vo štvrtok 2. januára, vôbec ako prví zo slovenských mužstiev, hrajúcich najvyššiu súťaž. Do prípravy pod vedením nového trénera Jaroslava Rybára sa zapojili i dvaja úplne noví hráči. Z dorastu tréner vytiahol mladého brankára Dušana Kuciaka a útočné rady posilní dlho avizovaný reprezentačný útočník Martin Fabuš, naposledy obliekajúci dres trenčianskeho Laugarícia. Najväčšia posila žilinského mužstva to však v útoku bude mať v silnej konkurencii veľmi ťažké. O góly by sa v tíme spod Dubňa mali starať okrem neho i Michal Gottwald, Miroslav Nemec, Richard Varadín a Štefan Rusnák. Náš tip na útočný dvojzáprah je Gottwald – Fabuš. Všetko však bude samozrejme záležať na momentálnej forme a streleckej potencii všetkých spomínaných kanonierov. Tréner Rybár okrem tejto dvojice úplných nováčikov v žltozelenom drese avizoval ešte i príchody dvoch obrancov, ktorí by sa mali vrátiť z hosťovania. Z Rimavskej Soboty by sa mal vrátiť Friga a zo Senice Dančík. Naproti tomu mužstvo s určitosťou opustia Marek Čech a Laurinc. Náročnú zimnú prípravu absolvujú chlapci v domácom prostredí, ale tiež na zahraničnom sústredení na Cypre. Jaroslav Rybár: „Prvé tri dni nás čaká úvodný mikrocyklus v domácich podmienkach, aby si hráči postupne zvykli na záťaž. Od budúceho týždňa však už začíname naostro. Prvý týždeň sa budeme pripravovať v domácich podmienkach, ale už 13. januára sa presunieme na týždenné sústredenie do neďalekej Terchovej“. Posledné sústredenie čaká futbalistov od 9. februára na Cypre, kde by mali zohrať i niekoľko prípravných zápasov s kvalitnými súpermi. Zimná príprava žilinského obhajcu sa podľa slov trénera Rybára ponesie v znamení komplexnosti: „V príprave budeme samozrejme pracovať na všetkých zložkách, či je to kondičná, technická, taktická, alebo psychologická, tak ako to robia všetci tréneri“. Ako za zdá, Žilinčania to s obhajobou titulu myslia naozaj vážne. Káder sa príchodom Martina Fabuša výrazne posilnil najmä v ofenzíve a z mužstva neodišli ani dve najjagavejšie hviezdy. Ostáva šiesty najlepší futbalista Slovenska uplynulého roka Marek Mintál, ako aj už pomaly rusky hovoriaci technický stredopoliar Tomáš Ďurica. Zdá sa teda, že kvalita mužstva sa nezmenší, ba práve naopak. Na záver si skúsme zatipovať, ako asi by mohla vyzerať základná zostava žlto-zelených, keby sa prvý jarný zápas hral už tento víkend: Trabalík – Kosmeľ, B. Labant, Zábavník – Mintál, T. Ďurica, Sninský, M. Ďurica, Barčík – Fabuš, Gottwald. Čo na ňu poviete? Ak máte iný názor, skúste si ho napísať na kúsok papiera a sledovať, ako to všetko dopadne už 1. marca v prvom zápase jarnej časti 2002/2003, v ktorom sa stretnú futbalisti MŠK Žilina a Matadoru Púchov.
Kuriozitou začiatku prípravy bola neprítomnosť manažéra žlto-zelených Karola Belaníka, ktorý na úvodnom tréningu chýbal vôbec po prvýkrát. Ako sme sa dozvedeli, Karol je v týchto dňoch ešte stále na dovolenke na ostrove Kréta, ale dianie v klube aj na diaľku pozorne sleduje.
Všetkým žilinským futbalistom želáme v jarnej časti veľa zdravia a bojovnosti, aby sa v silnej konkurencii dokázali presadiť a dopomohli tak mužstvu vo vytúženej obhajobe majstrovského titulu. Michal Filek
Foto: Miroslav Štalmach