Regionálneho združenia miest a obcí horného Považia,
Jána Rybárika, primátora mesta Rajec a Petra Webera, prednostu Okresného úradu v Bytči.
V súčasnosti prebieha delimitácia stavebných úradov, odborov školstva a sociálnych vecí zo štátnej správy na samosprávu. Viaceré obce vytvárajú v tomto smere spoločné úradovne. Aj keď celý problém sa má rozlúsknuť 11. februára, spýtali sme sa, aká je zatiaľ v súčasnosti situácia?
Ján Slota: Zo zákona je možnosť vytvorenia úradovní v každej obci. Lenže po ekonomickej stránke to nie je únosné, a preto sa vytvárajú spoločné úradovne. Zatiaľ je to Terchová, Varín, Bytča, Žilina, Rajec, ktoré majú vlastné úradovne.
Ak sa do určitého termínu jednotlivé obce neprihlásia buď k tomu, že chcú svoju vlastnú úradovňu alebo spoločnú, tak automaticky zo zákona pôjdu pod okresné mesto. To však nebude za nich túto činnosť vykonávať, ale len zabezpečovať servis.
Na každom povolení bude musieť byť podpis starostu danej obce. Už som sa rozprával s niektorými starostami, ktorí majú záujem o vytvorenie spoločnej úradovne a 11. februára na rokovaní regionálneho združenia miest a obcí sa táto otázka s konečnou platnosťou dorieši.
Ján Rybárik: V Rajeckej doline je to zatiaľ v takom stave, že Rajec bude zastrešovať formou spoločnej úradovne obce od Zbyňova po Čičmany. Rajecké Teplice s obcami Konská, Kamenná Poruba, Stránske, Kunerad sa ešte nedohodli. My ako mesto sme zamestnali ľudí, ktorí budú tieto činnosti vykonávať, kým nebude otázka spoločnej úradovne doriešená a jednotlivým obciam budeme refakturovať náklady s tou-
to činnosťou spojené.
Peter Weber: Ešte za bývalej prednostky sa vypracovali delimitačné protokoly, dotýkajúce sa prechodu kompetencií opatrovateľskej služby zo štátnej správy pod samosprávu, čiže z okresného úradu pod mesto a obce. Dnes už mám všetky delimitačné protokoly k dispozícii.
Netýka sa to len opatrovateľskej služby, ale i stavebných konaní a pozemných komunikácií. Čo sa týka obcí, podpísali všetci starostovia, až na Štiavnik a mesto Bytča. Po piatkovom sedení so starostom obce a s primátorom Bytče sme sa dohodli aj na podpise zostávajúcich dvoch protokolov. Je to však iba technická otázka tlače, ktorej riešenie sme presunuli na pondelok.
Mnohí občania sa pýtajú, ako je to konkrétne s rozdelením jedného pracovného úväzku medzi viaceré obce.
Ako model môžem uviesť delimitačný protokol obce Hlboké nad Váhom. Do opatrovateľskej služby, ktorú obec požadovala, je zahrnutý čiastočný pracovný úväzok pre vodiča, administratívnu silu a opatrovateľa. Pre obec Hlboké to robí 12 percent z úväzku toho ktorého pracovníka.
Text a foto: (rtl, kug)