toročného vrhu. Sú zaživa roztrhaným terčom.
Psíčkari a milovníci zvierat majú ku koncu januára a začiatku februára zvláštne obdobie. Vtedy totiž prichádza na rad „jarný vrh“, vďaka čomu uzrie svetlo sveta veľa roztomilých šteniatok. Na tie, ktoré majú „čistokrvnú“ matku a „čistokrvného“ otca chovatelia nedočkavo čakajú – sú totiž vítaným zdrojom príjmov. Horšie je to s tými, ktorých väčšina z nás označuje slovom „bastard“. Mnoho z nich čaká neutešený osud.
Príbeh niekoľkých takýchto zvierat nám porozprávala známa aktivistka za ochranu zvierat a iniciátorka projektu Zvierací domov SOS, Anna Zúziková.
„Z času na čas sa v novinách objavujú inzeráty, v ktorých sa hlásia záujemcovia o bezplatný odber psov. Nie za každým z týchto inzerátov sa skrýva nezištný úmysel pomôcť. Zistili sme, že mnoho z takýchto psov končí svoj život priam v hrôzostrašných podmienkach. Slúžia totiž na cvičenie bojových plemien. Taktiež je všeobecne známe, že nielen v zahraničí, ale aj u nás doma existujú takzvané psie farmy, kde sa poriadajú psie zápasy a chovajú bojové plemená. Pravdaže, načierno. Ich majitelia potrebujú malých psov práve na to, aby sa na nich ich „miláčikovia“ cvičili, a tak sa zvyšovala ich bojaschopnosť a zúrivosť. Preto by sme sa mali zamyslieť nad budúcnosťou každého zvieraťa, ktoré si berieme do domu či bytu. V žiadnom prípade by to nemala byť sezónna záležitosť – zviera nás potrebuje po celý svoj nastávajúci život. Väčšinou po psoch túžia deti, žiaľ, len čo prejde pár mesiacov, nasýtia sa hier s nimi. Rodičia nemajú trpezlivosť upratovať za zvieraťom – a tak pes končí na ulici. Práve vtedy sa stáva ľahkou korisťou tých, ktorí chcú z neho spraviť živý cieľ pre bojové plemená. Preto – ak sa z rôznych dôvodoch nechcú ľudia starať o zvieratá – mali by ich radšej zaniesť k ochranárom zvierat, ktorí pre ne zabezpečia náhradné domovy. Aj v prípade, keď treba zviera z akýchkoľvek dôvodov utratiť, zabezpečia to cez veterinárov bezbolestne, injekciou, tak aby netrpelo, ako trpia malé psy, ktoré sa dostanú do arén v psích farmách. Končia doslova zaživa roztrhané bojovými plemenami“.
Ak by sme mali zmapovať „zvieraciu“ kriminalitu, zistili by sme ďalšie zaujímavé skutočnosti. O väčšine z psích fariem sa oficiálne nehovorí, hoci jedna z nich celé desaťročie prosperovala v blízkosti Piešťan a vynášala svojmu majiteľovi celkom slušný zisk. Podľa slov svedkov choval v tunajšej chatovej oblasti viac ako štyridsať bojových psov. Cena tých lepších sa pohybuje v päťmiestnych číslach, tí najlepší sú nedoceniteľní, pretože sú zábezpekou chovu. Milovníci psích zápasov majú k dispozícii aj špeciálny, neoficiálny časopis, ktorý sa zaoberá chovom a cvičením takýchto psov. Z ich radov vychádzajú aj inzeráty na bezplatný odber bastardov. Majitelia psích fariem však nemajú záujem len o bastardov na cvičenie bojových plemien, ale i o čistokrvné zvieratá. Vďaka tomu miznú spoza plotov šteniatka strážnych či poľovníckych psov, ale i iné vzácnejšie plemená.
Aktivisti na ochranu zvierat zažívajú však aj milé príhody. Jednou z nich bol prípad statného československého vlčiaka, ktorý ušiel z domu svojho majiteľa – a usalašil sa pred bránou jedného z obchodných centier v Žiline. Bol už starší, mal viac ako desať rokov a hoci vyzeral hrôzostrašne, mal väčší strach ako ľudia, ktorí museli ísť okolo neho. Zamestnanci obchodného domu ho nevedeli dostať z vchodu preč. Preto volali ochranárov zvierat. Tí psa dobre poznali. Pes sa tak triasol, že ho museli dvíhať, aby ho dostali do auta. Ochranári ho zaniesli majiteľovi. Od obchodného centra odvtedy dostávajú pre svojich chovancov mäsové výrobky po záruke, ktoré by inak skončili v kafilérii. Takýchto úsmevných prípadov s dobrým koncom je však pomenej. Vo väčšine musia ochranári bojovať za práva zvierat. Jednou z foriem, ako im pomôcť, je aj projekt, navrhnutý Annou Zúzikovou, a to vybudovať v jednotlivých okresoch Žilinského kraja Zvieracie domovy SOS. Každý, kto má záujem pomôcť pri budovaní Zvieracieho domova SOS, sa môže kontaktovať na adrese:
Regionálne občianske združenie, Zvierací domov SOS, Hodžova č. 175, 010 01 Žilina.
Finančnú pomoc môžete poslať na účet: 0304446001/5600 PKB – Žilina
Zuzana Kuglerová
Foto: autorka