ento týždeň polícia v Žilinskom kraji. Prvý falzifikát zistila pracovníčka PKB v Žiline, druhý sa objavil vo VÚB v Čadci. V oboch prípadoch išlo o falošné 50-korunové bankovky, vyrobené z nekvalitného papiera a bez ochranných znakov. „Pri manipulácii s bankovkami je dôležité venovať zvýšenú pozornosť, všímať si veľkosť bankovky, farbu, viditeľné ochranné znaky ako sú vodotlač, hĺbkotlač, či vysokoreflexnú fóliu,“ uviedol policajný hovorca Radovan Kyselica.
Zvýšený výskyt falzifikátov zaznamenávajú žilinskí kriminalisti už od začiatku februára, pričom ide o falzifikáty slovenských bankoviek v hodnotách 50, 500 a 1 000 korún. Falzifikáty boli zistené vždy až pri odvode z tržieb do bánk alebo pri prepočítavaní tržieb. Úroveň spracovania falzifikátov je nízka, z päťstupňovej stupnice sa nachádzajú na posledných dvoch priečkach. Najčastejšie ide o oskenované a následne z počítača vytlačené nekvalitné kópie. „Máme indície, že ich vyrábajú deti, prípadne mladí študenti, viacmenej z rozmaru, pričom si neuvedomujú trestnú zodpovednosť,“ hovorí Peter Krišťák z krajského riaditeľstva polície v Žiline. Prevažne sa s takýmito bankovkami platí najmä v novinových stánkoch v neskorších hodinách, keď je prítmie a ochranné znaky sa dajú ťažšie skontrolovať.
Postih pre falšovateľov je pritom pomerne prísny, od dvoch do ôsmich rokov nepodmienečne aj bez toho, aby ich páchateľ dal do obehu alebo nimi platil.
(aha)