nak ako ho otravovať,“ vyjadril sa Edison a Pytagoras mu pritakal: „Opilosť je stav totožný so záhubou.“
Klub abstinentov Žilina bude mať čoskoro už 32. výročie založenia. Za ten čas prekonal dlhý vývoj a dnes sa v jeho priestoroch schádza na pravidelných piatkových schôdzkach až 50 členov. Nejde pritom len o alkoholikov, dvere majú otvorené všetci postihnutí závislosťou či už ide o drogy, lieky, gambling a podobne. Na stretnutia však prichádzajú aj sympatizanti či rodinní príslušníci členov klubu.
Na otázku, čo pre ľudí znamená a čo im dáva klub, dostávame viacero odpovedí: „Istotu a oporu v abstinencii, nové názory a pripomienky, šancu začať znova a trvalo abstinovať...“ „Dáva mi veľa, už som sem mal chodiť 10 rokov...“ „Pomocná barla. Pomáha mi nájsť stratené hodnoty. Vracia mi duševný pokoj a zmysel života. Odrazový mostík k normálnemu a zmysluplnému životu...“ „Je to spoločnosť ľudí, ktorí majú rovnaké názory, preto tu rád chodím. Klub mi dáva silu do ďalšej abstinencie.“ Veľa názorov, a v tom podstatnom sa predsa všetky zhodujú. Prvá z odpovedí patrí dvojmesačnému abstinentovi, posledná členovi, ktorý tohto roku dovŕši úctyhodnú dvadsaťpäťročnú abstinenciu. Na vypočutie sa núka príbeh za príbehom.... „Moja alkoholická kariéra ma priviedla až do väzenia. Alkoholu som venoval to, čo som vlastne mal dať svojim deťom a nemám na mysli len peniaze. Ak som chcel prežiť a zachovať si to dobré, čo vo mne ešte zostalo, musel som sa zaťať a robiť aj veci, ktoré by som vonku nerobil, ani keby som bol spitý pod obraz. Pevne son sa rozhodol, že nedám alkoholu šancu, aby som znovu zostal sám... V klube teraz nasávam úprimnú a ničím nepodmienenú pozornosť a pomoc ľudí okolo mňa. Už nie som sám...“
Koľko cítiť z tých slov - koľko životných úskalí, ale i viery v lepší zajtrajšok. O ten sa však musí pričiniť každý sám. Aj túto pravdu môže klub pomôcť spoznať záujemcovi. Podobné osudy zbližujú, ľudia sa rozhovoria a z bolesti ubudne. Ako hovorí pán Rastislav Czelis, predseda klubu, hoci doliečovací proces spočíva v riešení problémov, ešte dôležitejšia je komunikácia sama.
Klub pracuje ako komunita bez terapeuta, ale pritom spolupracuje i s odborníkmi a udržiava kontakty s inými občianskymi združeniami obdobného zamerania, kde dochádza k výmenám skúseností, názorov, spoznávaniu. Bývajú to aj stretnutia celoslovenského charakteru. Žilinský klub napríklad nedávno navštívil pán Pavol Podmajerský, prezident Združenia abstinentov Slovenska. Klub má aj široký územný záber, združujú sa v ňom abstinenti od Púchova po Čadcu. Okrem spomenutých piatkových stretnutí ponúka klub svojim členom rôzne zaujímavé aktivity, napríklad víkendové rodinné stretnutia.
Najbližšia takáto akcia sa uskutoční 29. marca a pôjde o klubový turnaj v stolnom tenise. „Za jeden z najväčších úspechov posledného obdobia považujem založenie internetovej stránky klubu,“ hovorí pán Czelis. Sú to kroky smerom k verejnosti. Tá sa im aj ohlasuje, ako to podľa slov predsedu badať zvlášť z reakcií mladých ľudí. „Šírime zdravý životný štýl. To značí bez akejkoľvek drogy, akejkoľvek závislosti,“ uzatvára pán Czelis.
Tomáš Radovský
Foto: Ján Krošlák