radnej rodinnej starostlivosti sa zaoberali účastníci pracovného seminára, ktorý sa nedávno uskutočnil v Diagnostickom centre v Lietavskej Lúčke.
Podujatie pre zamestnancov diagnostických centier, reedukačných domovov, pracovníkov sociálnoprávnej ochrany a prevencie Krajského úradu v Žiline, súdov a ďalších inštitúcií pripravil Krajský úrad v Žiline, odbor sociálnych vecí s Diagnostickým centrom v Lietavskej Lúčke. Bezmála 30 účastníkom z Reedukačného centra v Zlatých Moravciach a Trstína z okresu Trnava, Diagnostického centra v Lietavskej Lúčke a ďalších inštitúcií priblížila vyšetrovateľka Sylvia Stoláriková formy domáceho násilia. Upozornila, že na prvý pohľad vyzerajú nevinné, ale ide o trestné činy. Poukázala na nízke a v niektorých prípadoch žiadne právne vedomie našich občanov, hlavne žien.
Zaoberala sa tiež niektorými poznatkami o spolupráci súdov, policajtov a sociálnych pracovníkov v iných štátoch pri riešení domáceho násilia, týrania a sexuálneho zneužívania. Zdôraznila potrebu vytvoriť orgány na riešenie tohto problému.
Ide najmä o zamedzenie styku páchateľa s obeťou. K tomu by mala prispieť práve novela trestného zákona, ale vzhľadom na to, že ide o zdĺhavý proces, musí sa recidíva páchateľa preukázať a až potom možno v zmysle paragrafu 705 a. Občianskeho zákonníka obmedziť či zrušiť užívacie právo násilníka. Aby k tomu prišlo, je potrebná spolupráca súdov, policajtov a sociálnych pracovníkov za aktívnej spoluúčasti samotnej obete domáceho násilia. Ide predovšetkým o nahlásenie každého takéhoto prejavu násilia. Na formy náhradnej rodinnej výchovy orientovala svoj referát Alena Pechová z KÚ v Žiline, odboru sociálnych vecí.
Účastníci pracovného seminára vo svojich záveroch zhodne konštatovali, že uvedené stretnutia sú potrebné a po vzore z iných štátov je nutné vytvoriť orgán zložený zo zástupcov zainteresovaných inštitúcií.
Milan Čimbora