jednej z najzákernejších chorôb – rakovine. Deň narcisov po prvý raz v histórii zorganizovala Írska liga proti rakovine v roku 1987 a jeho cieľom bolo získať čo najviac prostriedkov na zlepšenie starostlivosti o ľudí postihnutých touto chorobou. Slovensko sa do tejto akcie zapojilo prvýkrát v roku 1997. Žilinský okres o rok neskôr.
„Vlani sa v našom regióne vyzbieralo 300-tisíc korún (na Slovensku
10 668 495 korún), ktoré sme použili na nákup púmp na podávanie cytostatík pre onko-rádioterapeutické oddelenie žilinskej nemocnice a na vyšetrovacie sety pre patológiu a biochémiu, 30 percent sme poslali do centra Ligy proti rakovine (LPR),“ dozvedeli sme sa od tajomníčky žilinskej pobočky LPR Gabriely Tvrdej.
V mestách a mestečkách Žilinského a Bytčianskeho okresu sa v piatok rozdalo asi 10-tisíc umelých a 11-tisíc živých narcisov. Do kampane sa zapojili študenti takmer všetkých stredných škôl, ale aj skauti a ďalší dobrovoľníci.
Na Hlinkovom námestí v Žiline sme okolo desiatej predpoludním stretli s kyticami narcisov a s pokladničkami dve dvojice dievčeniec z Obchodnej akadémie na Veľkej okružnej. „Už sme rozdali viac ako 300 narcisov. Zastavujú sa pri nás mladí i starí, ale i deti. Niektorí ľudia sú super. Bola tu jedna pani, ktorá nám povedala, že jej mužovi vo štvrtok zistili rakovinu a dala všetky peniaze, ktoré mala v peňaženke. Iný pán zasa na nás len zavrčal, že on sám má rakovinu, a tak nedá nič. Našli sa i takí, ktorí si išli rozmeniť peniaze a opäť sa k nám vrátili a prispeli. Niektorí však na nás zazerajú, akoby sme žobrali. Rakovina je strašná choroba a nikto nevie, kedy ju človeku môžu diagnostikovať,“ zdôverili sa nám s pekným úsmevom. Na Slovensku ročne zaznamenajú takmer 23-tisíc nových prípadov rakovinového ochorenia. U mužov je to najčastejšie rakovina pľúc, u žien zasa rakovina prsníka. Rastie počet onkologických pacientov s výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka.Eva Bučová