678/2000 Z. z., ktorý mení a dopĺňa zákon o zamestnanosti a hovorí sa v ňom o aplikácii programu na uchovanie pracovných návykov. Aj to bola jedna z tém, o ktorých sa hovorilo na tlačovej besede s riaditeľom Krajského úradu práce v Žiline Dušanom Laššákom.
Podľa nového zákona sa musia evidovaní nezamestnaní raz za 14 dní hlásiť na príslušnom úrade práce a preukázať sa potvrdením, že si hľadajú robotu. Nie je to jednoduchá záležitosť. Aj preto sa začali podpisovať zmluvy s obecnými úradmi, ktoré poskytli priestory, kde v presne vymedzených termínoch dochádzajú pracovníci ÚP, resp. poverení zamestnanci, a tak majú nezamestnaní možnosť preukázať formu spolupráce a kontaktovať sa priamo v mieste trvalého bydliska. Zmluvu podpísalo z 315 obcí Žilinského kraja 313.
Novinkou v práci ÚP je program na udržanie pracovných návykov. Každá obec môže požiadať evidovaného nezamestnaného, aby pre obec odpracoval niekoľko hodín týždenne formou verejnoprospešných prác, ktoré však nie sú platené. Pokiaľ nezamestnaný na ponuku úradu nereflektuje, je povinnosťou starostu túto skutočnosť nahlásiť. Ku koncu marca bolo podpísaných 246 dohôd s evidovanými nezamestnanými (EN), najviac v okrese Námestovo, až 1 108. V tom istom okrese zaznamenali v marci aj výrazný pokles EN, čo súvisí s nástupom na sezónne práce.
Po uvedení nového zákona vzrástol počet dobrovoľne nezamestnaných. „Je viac ako pravdepodobné, že z evidencie sa odhlásili ľudia, ktorých zamestnávajú nelegálne. Znamená to obrovský únik peňazí zo štátnej kasy, pretože je zrejmé, že zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú ľudí na čierno, ich musia platiť z nelegálnych peňazí,“ povedal na záver Dušan Laššák.
Eva Bučová
Foto: Michal Filek