Bude v školách zatvorené?
V súvislosti so situáciou, keď je prevádzka v niektorých školách prerušená z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov na ich ďalší chod, sa natíska otázka, či je toto opatrenie adekvátne a či ho možno nazvať riešením. O názor sme požiadali profesorov aj študentov jedného gymnázia.
Jana, profesorka
Všetko záleží od toho, ako sa dohodne škola s obecným či mestským úradom. Viem o tom, že niektoré školy fungujú tak, že idú na dlh. Dohodli sa s uhoľnými skladmi, ktoré im vyslovene poskytli palivo bez toho, aby im zaplatili a čakajú na prísun finančných prostriedkov. V podstate pri presune kompetencií zo štátu na obce došlo k tomu, že kompetencie boli presunuté, no peniaze nie. Je to dilema - čo má robiť riaditeľ alebo richtár, keď nemá peniaze?
Viera, profesorka
Ja si osobne myslím, že je dobré, že tie školy zavreli, že treba, aby sa s vecami hýbalo. Aj takéto extrémne riešenie niekedy treba, lebo inak by sa nepohlo nič.
Študent Karol
Myslím si, že by to bolo fajn, keby zatvorili školu, teda aspoň pre nás pre študentov... Ale v skutočnosti rozumiem, že to nie je na smiech, stoja za tým asi nejaké väčšie problémy s peniazmi, inak by nepristúpili k tomu, žeby len tak zatvorili školu.
Anna, profesorka
Myslím si, že je to veľmi oddelené. Peniaze, ktoré by mali ísť na školu sa delia na krajské úrady, samosprávu a ostatné. Malo by to ísť priamo cez ministerstvo, preto sa podľa mňa stáva takáto situácia. Konkrétne si myslím, že v školách, ktoré boli zatvorené, asi nemali inú možnosť a nedalo sa to odkladať.
Katarína, študentka
Ja osobne by som chcela byť učiteľka a myslím si, že je to hlúposť... Do školstva sa hrabú ľudia, ktorí by tam nemali byť. Učili sme sa o komunizme, v ktorom som nežila, ale i o kapitalizme a o jeho vzniku, boli tam ľudia, ktorí len chceli hrabať do vrecka a myslím si, že na Slovensku je to presne to isté. Tomáš Radovský