Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Sezóna sklamania sálovkárov VIX-u?

Žilina - Nedávno ukončený ročník najvyššej súťaže

v sálovom futsale, známej pod názvom 1. slovenská liga sálového futbalu (1. SLSF) alebo aj ako Saller extraliga SF sa hrala v skrátenom polsezónnom ročníku. Dôvodom bol už niekoľkokrát avizovaný „veľký tresk“ v podstate fúzie slovenského futsalu (zlúčenie organizácií a tým aj súťaží Únie malého futbalu SFZ - Komisie futsalu SFZ a Slovenského zväzu sálového futsalu pod „jednú strechu“ Slovenského futsalového zväzu.

Na hrane áno–nie, s viacmenej balansovaním smerom nadol, sa počas oboch posledných ročníkov 1. SLSF nachádzal aj jediný zástupca z nášho regiónu v tejto najvyššej súťaže - mužstvo KSF VIX Žilina. Ako od jediného „sálovkárskeho“ tímu, ktorý odohral všetky ročníky v najvyššej celoslovenskej súťaži sálového futbalu počas jej existencie, sa očakávalo, vo viere tradícií, že všetci okolo tohto tímu urobia všetko pre to, aby futsal na najvyššej úrovni zostal aj v najbližšej sezóne, historicky prvej spoločnej futsalovej súťaže v rámci Slovenskej republiky, aj naďalej v tomto regióne! Žiaľ, na škodu veci, už po prvej polovici súťaže to vyzeralo s možnosťou udržať sa v celoslovenskej elite, povedané mierne, veľmi slabé. Druhá polovica sa mužstvu VIX-u vydarila už o niečo lepšie (a to aj už herne), avšak manko z predchádzajúceho obdobia bolo tak citeľné, že mužstvu zostala už len vyslovene teoretická nádej na vstup medzi elitu – ako prvého náhradníka (v prípade, že z tímov, ktoré si vybojovali právo účasti v tejto elitnej súťaži – niektoré sa neprihlási!).

SkryťVypnúť reklamu

O tom ako hodnotí celkovú a aktuálnu situáciu mužstva sme sa porozprával s najkompetentnejšou a aj najzainteresovanejšou osobou u tohto kolektívu - koučom tímu Jozefom Rosenzweigom.

Pred niekoľkými mesiacmi ste si v klube pripomenuli dvadsiatiny futsalu. Za toto obdobie sa z miestnej Telovýchovnej jednoty stal významný športový klub, v súčasnosti špecializovaný už len na futsal, ktorého meno rešpektuje každý znalec futsalu na Slovensku, a ktorého hráči dosiahli aj významné medzinárodné úspechy a ocenenia. Ako hodnotíte celkovo toto obdobie?

Za najväčší náš úspech považujem stále účinkovanie nášho mužstvá v najvyššej súťaži sálového futsalu, kedy sme boli, počas jej existencie, trojnásobným vicemajstrom, mužstvom s umiestnením v tejto súťaží prevažne na popredných miestach, víťazom Slovenského pohára, dvojnásobným účastníkom PVP, víťazmi rôznych medzinárodných turnajov (medziiným i najväčšieho klubového v Brne). Za nemenej významný úspech však musíme považovať úspechy našich hráčov, akými sú reprezentanti, účastníci majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy, i Pohára majstrov - Eduard „Edinho“ Baláž (majster Európy, víťaz PMEK, viacnásobne ocenený a najlepší hráč týchto podujatí, i celoslovenského významu), Jaroslav Súkeník, Vladimír Polúch (obaja taktiež niekoľkokrát ocenení hráči v All Stars sálového futbalu na Slovensku), Libor Koníček, Ľubo Mikulka, Peter Socha, Jaroslav Petrík, ale i ďalší, ktorí okúsili reprezentačnú atmosféru - Peter Baláž, bratia Rastislav a Roman Židekovci, Ján Špagľa, Pavol Čupka, Milan Čellár, Peter Margen, Miloš Turský, Michal Németh.

SkryťVypnúť reklamu

Tohtoročná skrátená sezóna bola v sálovom futsale prelomovou, keď nie všetkým mužstvám sa podarilo prebojovať medzi elitu. Ako hodnotíte pozíciu klubu po tejto polsezóne?

Medzi mužstvami bola v súťaži už dobrá a prakticky vyrovnaná úroveň. Tým, že sa hralo „o veľa“, bola i nervóznejšia – hráči aj rozhodcovia boli pod veľkým tlakom. Ani po funkcionárskej stránke to už nebola klasická amatérska súťaž – minimálne je už vo väčšine poloprofesionálna. Pri mužstvách pracujú tímy funkcionárov, mužstva sa posilňujú aj kvalitnými hráčmi i z „veľkého“ futsalu, a nováčik z Nitry, terajší majster Incar angažoval, i pre nás Žilinčanov interesantného, kvalitného trénera futbalu M. Lešického! Do hál začali chodiť už nie desiatky, ale tisícky divákov! Náš klub bol donedávna považovaný za klub, ktorý mal vytvorené veľmi dobré podmienky. V súčasnosti však už tieto nepostačujú – ak tak len najviac na odohranie stretnutí, avšak nie už na kvalitnú prípravu! Tým, že sa bude hrať už len jedná vrcholná spoločná súťaž futsalu, mnohí funkcionári a sponzori vycítili, že sa tak dá lepšie „predať“ na trhu reklamy a biznisu, čo mnohé mužstvá už dokonale využívajú (viď Nitra, Trnava, Košice, Lučenec,...) Kto nezvládne tento trend, zostáva v závese.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka nášho mužstva, na začiatku tejto sezóny sme mali ambície „plávať v tichých vodách“ - vyhnúť sa kvalifikácii alebo zostupu. Štart do súťaže, na pôde majstra (v Bratislave), sme mali dobrý, aj keď sme prehrali o gól. Vzápätí sme nezvládli už nasledujúci zápas v Trnave. Vo viacerých stretnutiach sme boli viac ako vyrovnanými súpermi - a prehrávali sme ich väčšinou len o gól, dva. Zdá sa nám, skôr sme o tom presvedčení, že v týchto stretnutiach nás vždy poškodili rozhodcovia, keď prechod na nové pravidlá (podľa UEFA) rozhodcovia sálového futsalu nezvládali - pritom nemuselo ísť o úmysel, ale niekedy to boli „maličkosti“ - v konečnom dôsledku však možno znamenajúce stratu bodu, možno i viacerých ... V tejto sezóne sme boli taktiež citeľne oslabení absentujúcimi hráčmi, či už pre zranenie (S. Podmanický, P. Socha), pre vylúčenie (M. Turský), či pre pracovné povinnosti, kedy hráči boli nútení uprednostniť profesijnú /zárobkovú/ činnosť, keďže sme nemali také podmienky, aby sme dokázali vhodne stimulovať hráčov na tréningový proces, či na stretnutia. Za lepšími finančnými podmienkami do iných klubov nám odišli ďalší dvaja hráči (P. Socha, P. Nemček). Prakticky nám zostalo len torzo mužstva.

Zdá sa mi, že káder hráčov mužstva však potreboval určité oživenie alebo omladenie. Neuvažovali ste o posilnení tohto tímu?

Tohtoročné súťaže futsalu v našom žilinskom regióne boli už na vyššej úrovni

(i zásluhou v predstihu zjednotených súťaží futsalu), keď sa predstavili aj ďalší kvalitní hráči. Je však potrebné, aby viac na sebe popracovali a potom viac aj môžu dosiahnuť. Nejaké typy som mal aj mám. Niektorých som oslovil a už sa aj zapojili (M. Poláček, I. Tatranský), u niektorých je to aj otázkou vývoja, času (A. Frátrik, i ďalší).

Nemrzí vás, že mužstvo „prepáslo“ historickú šancu kvalifikovať sa do veľmi kvalitnej jednotnej súťaže futsalu, ktorá až teraz naberie správny „šmrnc“?

Iste. Je pravda, že tento región, aj samotná Žilina, by si boli zaslúžili, aby v takejto súťaži mali svoje zastúpenie. Situácia je práve taká, aká je. Je to tak z viacerých dôvodov ... Do budúcnosti sa však pozerám optimistický a verím, že v najkratšom čase v tejto súťaži bude aj náš zástupca, reprezentant. Musia sa však zmeniť aj podmienky na to, aby si takýto tím mohol nielen vybojovať účasť v takejto súťaži a aby sa v nej (nie)len zachraňoval, ale mohol aj v nej úspešne účinkovať – a to jednoduchá záležitosť nie je!

To znamená, že v mužstve ste nemali vytvorené vhodné podmienky na to, aby ste mohli doviesť mužstvo do spoločnej súťaže futsalu a na jeho ďalšie úspešné účinkovanie v nej ...?! Predsa pri futsale, najmä teraz, keď už bude pod hlavičkou SFZ a má podporu UEFA i FIFA, sa sponzori, ale aj hráči môžu viac zviditeľniť, a to pri omnoho menších nákladoch, než napríklad pri iných finančne náročnejších športoch...!

Už som povedal o tom, prečo sme neuspeli. Čo sa týka financií – my fungujeme a existujeme zatiaľ len prostredníctvom nášho sponzora VIX a za jeho podporu mu patrí srdečná vďaka! Ale, v súčasnosti to je už málo. Na kvalitu a silnú konkurenciu (už aj takmer profesionálnu!) to teraz, žiaľ, nepostačuje... Potrebovali by sme podporu aj od ďalších, radi by sme privítali pomoc i od ostatných žilinských firiem, ale aj od mesta. Bez takejto výpomoci nemôžme konkurovať takým dravým „žralokom“ futsalu, ako sú z Bratislavy, Nitry, Trnavy, Košíc, Lučenca, ..! Už v minulosti sme očakávali, že si nás mesto viac všimne, aspoň tak ako ostatné úspešne športové kolektívy, či jednotlivcov, že sa aj nám dostane vhodnej podpory. Aspoň pri prenájme športovej haly, či ocenenia (Eduard Baláž, Majster Európy, víťaz PMEK,...). Mesto Žilina sme sa snažili reprezentovať vždy čo najlepšie a aj úspešne sme ho reprezentovali... Nie sme však z tých, ktorí sa lakťami prebíjajú k oceneniam a pomoci. Myslím si, že to by malo byť skôr z etického hľadiska a aj záujmu o podporu i tohoto športu. Doposiaľ sme si sponzorov, väčších, či menších, zháňali sami, avšak v súčasnej dobe to už nepostačuje. Hráčov nemáme ako motivovať – a tak už buď prestávajú mať záujem hrať vyššiu súťaž (dávajú prednosť svojmu profesijnému zabezpečeniu) alebo idú za lepšími podmienkami (viď odchody tých najlepších).

Dlhé roky ste v tomto tíme manažérom, vedúcim, trénerom,... Mužstvá, ktoré v súťažiach udávajú tón majú, niektoré viac, niektoré menej, ale majú - už viac profesionálnejší prístup a teda napríklad i delené kompetencie aj zodpovednosti vo vedení klubu, tímu – a tým skôr môžu predchádzať odburávaniu akejsi jednotvárnosti, neobjektívnosti, zahľadenosti, uzatvorenosti, či celkovej stagnácii . Nie je to príliš veľká záťaž na jedného, aj keď akokoľvek v prospech veci angažovaného, človeka?

Je pravda, že dlhšie obdobie, a teda aj v súčasnosti gro zodpovednosti bolo a je na mne. V minulosti a aj teraz v klube pracovali a pracujú so mnou viacerí kolegovia, za čo im patrí vďaka. Bez nich by to bolo omnoho ťažké alebo aj nemožné. Prevažne to boli a sú však skôr administratívne, manažérske a rôzne technické činnosti. Aj v tejto veci som oslovil už viacero ľudí – avšak súčasná doba si vyžaduje nielen profesionálny prístup k povinnostiam, ale aj tomu prislúchajúce ocenenie ... Aj ja sám cítim, že si potrebujem oddýchnuť a aj viac sa venovať rodine. Verím však, že futsal Žilinu bude reprezentovať na najvyššej úrovni v čo najkratšom čase. (jhz)

Foto: Ladislav Hulin

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 2. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 3. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 4. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 7. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 8. Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 625
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 040
 3. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 296
 4. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 5 868
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 435
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 2 829
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 585
 8. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 489

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Politický hnus a zvratky
 2. Vladimir Skala: Z učiteľov kriminálnici: Rok po regulačnej búrke v Číne.
 3. Erik Kriššák: O mlčanlivosti istej dámy
 4. Michael Achberger: VIDEO: beach towel workout - tréning na uteráku na pláži
 5. Jaroslav Polaček: Cesty a chodníky rekonštruujeme s jasným cieľom – máme plán pre budúcnosť dopravy v Košiciach
 6. Ľubomír Maretta: Riadenie
 7. Věra Tepličková: Chcete osviežiť váš imunitný systém? Prihláste sa na 4. dávku
 8. Ľudmila Rábelyová : Prečo tá nenávisť?
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 85 800
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 26 163
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 308
 4. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 137
 5. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 6 908
 6. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 347
 7. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 094
 8. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 015
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Jiří Ščobák: Prinesú nám inovácie v bankovníctve niečo dobré? Nie sú základné poplatky v slovenských bankách prehnané?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Ilustračná foto.

Cez víkend sa odohralo 1. kolo oblastných futbalových súťaží.


2 h

Spolupráca štátu s UNIPHARMOU sa osvedčila a počas pandémie ukázala ako spoľahlivá. Napriek tomu zákonodarcovia uvažujú o zmene, nad ktorou visí množstvo otáznikov, vládnu pochybnosti.


2 h
Ilustračná foto.

Komentár k zápasu 1. kola III. ligy Západ.


6. aug

Na stretnutí pod záštitou ministra dopravy Andreja Doležala a predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára žiadajú prijať konkrétne kroky.


TASR 5. aug

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Politický hnus a zvratky
 2. Vladimir Skala: Z učiteľov kriminálnici: Rok po regulačnej búrke v Číne.
 3. Erik Kriššák: O mlčanlivosti istej dámy
 4. Michael Achberger: VIDEO: beach towel workout - tréning na uteráku na pláži
 5. Jaroslav Polaček: Cesty a chodníky rekonštruujeme s jasným cieľom – máme plán pre budúcnosť dopravy v Košiciach
 6. Ľubomír Maretta: Riadenie
 7. Věra Tepličková: Chcete osviežiť váš imunitný systém? Prihláste sa na 4. dávku
 8. Ľudmila Rábelyová : Prečo tá nenávisť?
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 85 800
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 26 163
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 308
 4. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 137
 5. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 6 908
 6. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 347
 7. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 094
 8. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 015
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Jiří Ščobák: Prinesú nám inovácie v bankovníctve niečo dobré? Nie sú základné poplatky v slovenských bankách prehnané?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu