cu vodu vonkajších bazénov žilinskej plavárne mohli vychutnať obyvatelia i návštevníci mesta už počas júnových horúcich dní. A areál veru ani jeden pekný deň nezíval prázdnotou. Práve naopak, väčšinou bol kapacitne úplne plný. Radosť mali najmä deti a mládež. Niežeby si v dvoch bazénoch dosýta zaplávali, o to ani veľmi nešlo, pretože tam bola hlava na hlave. Skôr využívali šantenie vo vode, či plážový volejbal a zo všetkého najviac tobogán. Táto kĺzačka alebo šmykľavka veru nemala oddychu. Spúšťali sa po nej malí i veľkí. „Veru si tu neoddýchnem vari ani na chvíľu. Nestačím dávať kupóny. No, to viete, že sa nájdu aj beťári, ktorí sa chcú spustiť zadarmo. Ale už ich veľmi dobre poznám a dávam si na nich pozor,“ hovorí pani, ktorá spolu so svojím manželom obľúbený tobogán obsluhuje. „Ja som na plavárni nebola asi päť rokov. Teraz som to vyskúšala spolu so svojím 10-mesačným synčekom Jurkom. A ten sa veru vody nevie nabažiť. Najradšej však napodiv má vodu v hlbokom krytom bazéne. Aj keď tajne dúfam, že z neho žiadny veľký športovec nebude, zatiaľ sa zdá opak byť pravdou,“ hovorí s úsmevom mamička Iveta Ďurišová. Podobných mladých mamičiek s ratolesťami sme na žilinskej plavárni stretli viac. A nechýbali ani dôchodcovia. „My sme tu so ženou každý deň. Veď za 25 korún sa nám to aj oplatí. Keď sme unavení, odpočinieme si na ležadle kdesi v tieni,“ pridáva sa 65-ročný František. Od prvého júla celodenný lístok pre dospelých bude stáť 60 korún, pre deti 30. Deti do 5 rokov majú vstup zdarma. „K dispozícii budú mať návštevníci aj krytý bazén, ktorý odstavíme z dôvodu údržby i odstávky teplárne od 13. do 31. júla. Okrem tobogánu a dvoch plážových ihrísk je v prevádzke aj minigolf a , samozrejme, bufety s občerstvením,“ hovorí riaditeľ plavárne Dušan Kucharik. Eva Ertlová
O kvalite prírodných vôd nie sú informácie
Žilina – „Na všetkých kúpaliskách je voda v absolútnom poriadku. Väčšina z nich dostala od nás povolenie na prevádzku od 15. júna, kúpalisko v Bytči sa sprevádzkovalo v sobotu 28. júna, pretože sa napúšťa pitnou vodou a bolo treba, aby sa voda trochu prehriala,“ povedala nám Ing. Oľga Loncková, vedúca odboru hygieny životného prostredia zo Štátneho zdravotného ústavu (ŠZÚ) v Žiline.
Na žiadnych iných plochách ani tokoch v našom regióne by sa kúpať nemalo, a preto sa tam monitoring čistoty vody nerobí. Ľudia však prírodné jazerá a štrkoviská bežne na kúpanie využívajú. Napriek zákazu sa využíva na osvieženie v letných dňoch aj Vodné dielo Žilina, ktorého rekreačná časť ešte nie je dokončená. Kvalita vody tu bola naposledy zisťovaná pred dvomi rokmi – výsledky skúšok boli v tom čase v norme.(bvá)