Žilinskí mocipáni sa sporia o majetky
Do ostrej výmeny názorov okolo narábania s majetkom školstva v jednotlivých okresoch Žilinského kraja sa dostal predseda VÚC Jozef Tarčák a poslanec a primátor Žiliny Ján Slota, na oravskom zasadaní zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja ešte koncom júna v Námestove.
Slota sa vtedy ostro postavil proti Tarčákom navrhovanému predaju Školského majetku Strednej poľnohospodárskej školy v Žiline a vôbec proti predloženej koncepcii združovania stredných škôl a učilíšť v meste Žilina. V krajskom meste by sa tak okrem iných škôl mali združiť dve stredné odborné učilištia stavebné na Bôriku a v Bytčici i so stavebnou priemyslovkou v centre Žiliny.
SLOVNÉ PRESTRELKY
„Mne je úplne ukradnuté, ako sa zlúčia nejaké školy na Orave alebo kde! Zaujímajú ma školy v Žiline. Tam sú rodičia i pedagógovia proti tomu, aby sme školy spájali. Okrem toho mám informácie, že ani ministerstvo hospodárstva nebude súhlasiť s týmto zlučovaním,“ prezentoval svoj názor na krajskom zastupiteľstve poslanec Slota. Župan Tarčák reagoval rovnako podráždene. „Ministerstvo hospodárstva má s celou vecou spoločné asi toľko, ako ja s kozmickým programom.“ Slota na to:
(dokončenie na 2. strane)
(dokončenie z 1. strany)
„Boli sme oklamaní a zavádzaní, v tom je problém. A priemyslovka? Pokiaľ viem, pán predseda, chceš iba ich budovu, lebo nemáš kde usadiť svojich úradníkov, tak by si rád z peknej historickej budovy vysťahoval študentov. Prečo? Mesto ruší tri základné školy, pokojne jednu z nich ponúkneme VÚC-ke! Ale nechci kvôli svojim chúťkam znižovať úroveň stavebnej priemyslovky tým, že ju združíš s učňovkou!“
Neskôr k problému sídla J. Tarčák povedal: Teraz sme v drahom prenájme v dvoch budovách, ale na čo míňať nejakých 200 miliónov na stavbu nového sídla, keď máme dosť poloprázdnych budov? Je niekoľko alternatív, jednu budovu v centre Žiliny nám ponúka i VÚB. Sídlo ŽSK však musí spĺňať priestorové kritériá pre 140 ľudí vrátane dostupnosti a parkovacích plôch. Ak sa aj spomínané školy nezlúčia, presťahujú sa. Rozdiel bude len v tom, že na jednej budove budú nakoniec dve tabule.“ Odbor školstva ŽSK vie, že do konca roka bude v kraji chýbať na školstvo 200 miliónov korún. Predseda prehlásil, že nemieni dlh prenášať do budúceho roka. „Ak peniaze nebudú, jednoducho školy zatvoríme a hotovo,“ dal J. Tarčák razantne na vedomie, ako chce riešiť školské problémy.
ŽILINA PROTI PREDAJU
Všetci dvanásti poslanci zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja zo žilinského volebného obvodu za HZDS, HZD a SNS jednotne na júnovom zasadaní krajského zastupiteľstva žiadali zrušenie odpredaja, aj ekonomického nájmu Školského majetku v Žiline–Zádubní, ktorý obhospodaruje Stredná poľnohospodárska škola v Žiline. Pre Žilinské noviny poslanec Miroslav Kučera vysvetľuje túto situáciu tak, že už dlhšiu dobu pociťovali nerovnomerné prerozdeľovanie finančných prostriedkov z rozpočtu ŽSK po jednotlivých okresoch. Napríklad vyše 40 miliónov na gymnázium v Námestove, milióny na gymnázium v Dolnom Kubíne, milióny na Oravský hrad. Akoby v okrese Žilina neboli potreby žiadne. „My sme jednoducho zablokovali priamy návrh predsedu Jozefa Tarčáka na predaj alebo ekonomický prenájom toho školského majetku v Zádubní,“ povedal M. Kučera a dodal, že vedúci odboru školstva ŽSK aj po zrušení predaja alebo prenájmu faxom žiadal riaditeľa majetku v Zádubní, aby predsa vypracoval kompletné doklady, hodnotu majetku a možné prepúšťanie asi 60 zamestnancov. Preto, aby sa to mohlo dať do rúk niekomu už k 1. augustu. „Nemyslím si, že toto je korektná záležitosť,“ konštatoval M. Kučera. Hovorí, že pokiaľ vie, tak niektorí záujemcovia dostali podklady, aby mohli vypracovať návrh na ekonomický prenájom, iní zas nie. Výberové konanie bolo už vypísané, prebehlo tlačou. Lehota na odovzdanie projektu na ekonomické využitie majetku a zabezpečenie chodu strednej poľnohospodárskej školy bola len 14 dní, čo je šibeničný termín na spracovanie kompletného materiálu na zásady podnikania.
IDE O LUKRATÍVNY MAJETOK
Ekonómka Školského majetku Žilina–Zádubnie Emília Halusková uviedla, že zostatková hodnota ich budov, zariadení, mechanizácie a hmotného investičného majetku je 27,2 miliónov korún, hodnota základného stáda dojníc, oviec a baranov je 2 mil. Sk, mladého hovädzieho dobytku 2,2 mil. Sk, nosníc a kohútov 635-tisíc Sk a brojlerov 345-tisíc Sk. „Toto chceli úradníci odpredať, po protestoch žilinských poslancov to predsa zmenili aspoň na ekonomický nájom,“ hovorí ekonómka.
Agronóm na školskom majetku Ján Barčík pre Žilinské noviny uviedol: „Boli tu dvaja záujemcovia z Turčianskych Teplíc a potom firma zo Žiliny, ktorá sa zaoberá predajom chemikálií, osív a sadív pre poľnohospodárov. Koľko a akých záujemcov ale nakoniec je, nevieme,“ vysvetlil J. Barčík.
Vlastníkom pôdy, budov a stavieb je Slovenský pozemkový fond. Jemu patrí asi 500 hektárov pôdy neznámych vlastníkov, 17 ha má štát a zmluvne obrába aj pôdu okolo 330 ha známych súkromných vlastníkov. Mimochodom, majetkom ŽSK sú iba zvieratá, zásoby a hnuteľný majetok, stroje a zariadenia.
ČO HOVORIA ODBORÁRI?
„Štyridsať rokov tu robím ako traktorista, robím vlastne všetko. Bolo tu voľakedy 150 ľudí a uživili sa. Teraz je nás šesťdesiat a aj to má byť problém? Nejde tu náhodou o tunelovanie majetku? A potom čo?“ pýta sa Dušan Marík. Vedúca základnej odborovej organizácie na školskom majetku v Žiline–Zádubní Marta Moravcová tvrdí, že doteraz odborári neboli oficiálne o ničom oboznámení, aj keď zo zákona to zriaďovateľovi prináleží. Ústne im vraj na VÚC-ke zhruba vysvetlili, čo sa plánuje, ale odbory nemajú nič na papieri. Vedia, že zo siete stredných škôl ich našťastie nevyradili. Ale chceli! Mali to v návrhu na uznesenie júnového zastupiteľstva ŽSK. „Nechceli by sme prísť o prácu. Ľudia robiť chcú. Nevieme však, čo bude s nami, čo s pôdou, čo so zvieratami? Tlačia to nasilu do prenájmu. A účelové dotácie, ktoré dostávame my, chcú použiť na iné účely. Preto nás nepotrebujú. To mi povedal vedúci odboru školstva. Priznal sa mi, že poľnovýrobe nerozumejú a potom je komunikácia s nimi ťažká. My však vieme, o čo ide. Chcú zrejme šafáriť s peniazmi, a to nás zaráža!“ povedala zatrpknutá odborárska predáčka Marta Moravcová.
Výsledok súboja Jozefa Tarčáka a Jána Slotu pre lukratívny školský majetok sa očakáva koncom augusta počas pokračovania prerušeného zasadania krajského zastupiteľstva. Aký bude, bude určite závisieť od zrelosti a zodpovednosti poslancov.
Ján Filip