Európskej únie
Len necelé štyri percentá zo zahraničných investícií na Slovensku sa dostali doteraz do Žilinského kraja, čím sa tento región nachádza medzi najmenej vyťaženými z hľadiska prílevu zahraničného kapitálu. V žilinskom regióne má ministerstvo životného prostredia vybraných sedem lokalít vhodných na vybudovanie priemyselných parkov, ktoré boli v súčasnosti predstavené vláde SR. Ich spoločným problémom je veľký počet vlastníkov na pozemkoch a absencia finančných zdrojov na ich odkúpenie a vybudovanie potrebnej infraštruktúry. V takejto situácii je rozhodne zaujímavým projekt, ktorý predstavila Slovenská investičná a realitná spoločnosť zo Žiliny na revitalizáciu letiska pri Žiline v Dolnom Hričove. Na otázky Žilinských novín odpovedal riaditeľ spoločnosti George Trabelssie.
Čo zahŕňa tento projekt, kedy a v akom tempe sa budú realizovať jednotlivé etapy rekonštrukcie letiska?
Teraz spracovávame územné plány obcí Kotešová, Dolný a Horný Hričov, ako aj mesta Žilina, s predpokladom ich schválenia zastupiteľstvami do konca tohto roka. V roku 2004 by sme potom mali začať s realizáciou prvej etapy. Bude to výkup pozemkov a vytvorenie potrebnej infraštruktúry, teda vodovodu, kanalizácie, elektrorozvodov a podobne, lebo existujúce kapacitne nepostačujú. Akonáhle nájdeme prvého investora, môžeme začať s výstavbou prvých výrobných hál. Podmienkou je, aby záujemca využíval nákladnú leteckú dopravu z letiska v Hričove. Pozemky i všetko ostatné by sme mu v takom prípade boli ochotní poskytnúť za veľmi výhodných podmienok. Potom by sme sa pustili do predĺženia a rozšírenia existujúcej dráhy a súbežne do výstavby moderného terminálu. Tento projekt je otvorený, nie je spracovaný ako definitívny. Sú v ňom možnosti, napríklad, na výstavbu päťposchodového hotela, ale aj kongresového centra, ktoré v regióne chýba.
Odkiaľ by mali pochádzať finančné zdroje na revitalizáciu letiska, odhadnuté na objem 4 mld. Sk?
Verím, že to budú prvé projekty, na ktoré budeme vedieť čerpať aj prostriedky európskych fondov už na začiatku jesene budúceho roku. Kompletný projekt by sme chceli zvládnuť do štyroch, maximálne piatich, rokov. Nie všetko je ale o peniazoch. V tejto chvíli ich nemusíme ani žiadať. Obce majú pozemky, majú iné možnosti pomoci. Veľa problémov sa dá riešiť, ak je vôľa ich riešiť. Najväčší finančný objem predstavuje predĺženie pristávacej dráhy a jej rozšírenie, ako aj výstavba terminálu a hotela, potom výrobné haly a predtým výkup pozemkov, lebo ide o veľa hektárov. Nechceme ich vykupovať podľa vyhlášky, ale na základe dohody s občanmi.
Máte podporu občanov zainteresovaných obcí?
Do diskusie na jeseň zapojíme aj občanov celého územia. Ale od základného zámeru a celej myšlienky nechceme ustúpiť. To znamená, že pri letisku chceme vytvoriť model kombinácie priemyslu, cestovného ruchu a dopravnej infraštruktúry. Žilina je dopravným uzlom na Slovensku. Bez ohľadu na taký, či onaký názor, je to veľký dopravný uzol európskeho významu a región to musí teraz využiť.
Ján Filip
Čo hovoria starostovia?
Jozef TRIZULJAK,
Horný Hričov
Naša obec je akcionárom spoločnosti Letisko Žilina a aj preto máme obrovský záujem, aby sa konečne naštartoval dlho sľubovaný rozvoj letiska. Sme susediaca obec, všetky komunikačné siete, aj náletové aj príletové, vedú cez Horný Hričov. Ako akcionári sa podieľame aj na financovaní projektu. V akom objeme sa nás to dotkne, to je téma pre ďalšie rokovania, pretože prichádza k novým vzťahom v rámci akciovej spoločnosti. Územný plán obce je už pred dokončením a bude podporovať navrhovaný rozvojový projekt. V Hornom Hričove máme dosť firiem a som presvedčený, že podnikatelia budú pozitívne reagovať na rozvojovú ponuku, lebo letisko je i pre nich bránou do sveta. Ľudia nie sú proti. Najväčší prínos vidím v možnosti dobudovania obecnej infraštruktúry, v rozvoji cestovného ruchu, v zamestnanosti ľudí. Miestny kultúrny a etnografický prvok chceme rozvíjať v cestovnom ruchu. Horný i Dolný Hričov, Paštiná Závada, Brezany, Hôrky i ďalšie okolité obce tvoria mikroregión Brezovec, a to je vhodná forma organizovania viacerých obcí na spoločnej ceste do euroregiónov.
Vladimír SADLOŇ, Dolný Hričov
Projekt rozvoja nášho letiska určite prinesie nielen očakávané zníženie nezamestnanosti v obci, ale aj nové pracovné príležitosti pre celý región stredného Považia. Keď sa tu pustia do výstavby, zrejme budeme mať zvýšený hluk nielen z letiska, ale aj zo železnice a diaľnice, ale čo sa týka perspektívy zníženia nezamestnanosti, bude to veľký krok dopredu pre životnú úroveň tunajších obyvateľov.
Ján ELIÁŠ,
obce Kotešová
Stanovisko občanov i poslancov obecného zastupiteľstva k rozvojovému projektu letiska budem mať až po verejnom prerokovaní doplnku k územnému plánu obce Kotešová, ktorý sa v súčasnosti spracováva. Či získa podporu poslancov, uvidím. Osobne projekt vítam. Podľa neho by sa na našom území mala rýchlo vybudovať oddychovo–rekreačná zóna. Verím, že letisko, aj v súvislosti s naším vstupom do EÚ, sa bude dynamickejšie vyvíjať a náš kataster bude využiteľný aj pre iné aktivity súvisiace s funkciou medzinárodného leteckého transportu.
Text a foto: (jf)