Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Poliakom maratón svedčal najviac

Rajec – Sobota 9. augusta patrila druhému najstarš

iemu podujatiu na Slovensku v maratóne – Rajeckému maratónu. Na štart sa postavil rekordný počet pretekárov – 282, doteraz najvyššia bola aj účasť v ženskej kategórii – 20. Na jubilejnom 20. ročníku padali teda rekordy, ale traťový rekord sa nepodarilo prekonať. Na trati dlhej 42 127 metrov medzi Rajcom a Čičmanmi dominovali poľskí bežci. Do prvej desiatky sa dostali štyria pretekári.

Hneď od úvodných kilometrov sa na čele utvorila trojčlenná skupina, v ktorej boli Poliak Dziuba, Etiópčan Serbessa a slovenský bežec Lipovský. Tým boli v pätách Behúň z Bardejova, minuloročný víťaz Chawawko z Debna a ďalší poľský bežec Sarnický. Na obrátke v Čičmanoch boli na čele už len Dziuba a Serbesse. Pretekári sa ešte niekoľko kilometrov striedali vo vedení, ale na 26. kilometri Dziuba nasadil k trháku. Postupne svoj náskok zvyšoval a v samostatnom sóle ho udržal až do konca. V cieli bol, samozrejme, spokojný. Veď vo svojej kariére bežal štvrtý maratón a v druhom zvíťazil. „Na Slovensku štartujem po prvýkrát. Trasa maratónu je v Rajci situovaná do peknej prírody. Na môj vkus však bolo pomerne teplo. Súperov som sa nebál. Z ukrajinských som za najväčšieho konkurenta považoval Toptuna. Približne na piatom kilometri sme najväčším konkurentom ušli. Pomýšľal som aj na rekord v tomto maratóne. A to do 30. kilometra. Bežal som však sám a na rekord by sa žiadala menšia skupinka. Napriek tomu som s výsledkom i s časom spokojný,“ povedal po dobehnutí do cieľa šťastný, ale i vyčerpaný víťaz. Na druhom mieste dobehol minuloročný víťaz Chawawko, ktorý v dramatickom závere predbehol Etiópčana Serbessa.

Výsledky hlavnej kategórie: 1. B. Dziuba (Poľsko – JM Demolex) –

2:26:46, 2. T. Chawawko (Poľsko – Debno) – 2:27:33, 3. M. Serbessa (Etiópia) – 2:28:06.

V kategórii žien dominovala ďalšia pretekárka zo zahraničia. Sympatická M. Byčková skončila medzi 250 pretekármi, ktorí dobehli do cieľa na peknom 24. mieste. Majsterkou Slovenska v tejto kategórii sa stala Andrea Bérešová z Interu Bratislava. Anna Balošáková, ktorá je viacnásobnou víťazkou v tejto kategórii skončila na 64. mieste. Na Slovensku jej patrí tretia priečka. Výsledky: 1. M. Byčkova (Rusko – Atletický klub Žilina) – 2:50:58, 2. A. Bérešová (Inter Bratislava) – 3:00:31, 3. M. Kováčová (Slávia UK Bratislava ) – Slávia UK Bratislava). „Atmosféra na maratóne bola skvelá. Priznám sa však, že pre mňa je takáto trať ako šprint. Ja som zameraná hlavne na ultra trate. V súčasnosti absolvujem prípravu vo Vysokých Tatrách. Hlavným cieľom v tomto roku je účasť na majstrovstvách sveta na 100-kilometrovej trati. Konkurencia bola pomerne dobrá. Aj na budúci rok sa do Rajca rada vrátim.“

Rajecký maratón bol súčasne aj majstrovstvami Slovenska mužov a družstiev. Zo slovenských bežcov si najlepšie počínal P. Behúň, ktorý časom 2:29:44

skončil na piatom mieste. Lipovský z Košíc bol šiesty a Findl deviaty. V súťaži družstiev patrí prvenstvo TJ Oblast Servis VSŽ Košice pred domácim Maratón klubom a MBO Strážske. Zo žilinských bežcov najlepší čas – 2:41:32 dosiahol Peter Mikula z AŠKP Žilina, ktorý mu stačil na konečné 14. miesto.

Traťový rekord ukrajinského maratónca Sergeja Janenku (2:21:41) z roku 1996 síce odolal. Maratón v Rajci ukázal svoju životaschopnosť a potvrdil, že právom patrí medzi najkrajšie na celom Slovensku. Účastníci sa už dnes môžu tešiť na ďalší 21. ročník.(lh)

1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
  3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
  4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
  5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
  6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
  7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
  8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?