ia, hoci nie bezproblémovo, všetky základné školy
Žilina - Od 1. júla 2002 prešlo pod správu mesta v rámci nových kompetencií aj školstvo. Po roku pôsobenia je teda na začiatok nového školského roku pripravené i oddelenie školstva, mládeže a telesnej kultúry. A práve za jeho vedúcim Petrom Jurášom sme zašli, aby sme sa dozvedeli, čo čaká školy v tomto školskom roku. „Pod našu správu patrí 19 plnoorganizovaných základných škôl, 3 základné umelecké školy, jedno centrum voľného času, stredisko služieb škole, 53 materských škôl a dve malotriedky. Presné počty žiakov budeme vedieť až v polovici septembra, nemali by sa ale veľmi líšiť od tých minuloročných. Vtedy materské školy navštevovalo 2 353 detí, do ZŠ chodilo 9481 žiakov, ZUŠ mali 2 108 žiakov a záujmové krúžky v centre voľného času navštevovalo
1 335 detí.“
HRANICA PREŽITIA
JE ŠTYRISTO ŽIAKOV
Aj toto oddelenie sa už pripravuje na nový zákon o financovaní školstva, ktorý by mal vstúpiť do platnosti od 1. januára 2004. Podľa Petra Juráša je hranica prežitia školy 400 žiakov a práve počty žiakov budú rozhodujúcim kritériom, keď budú poslanci mestského zastupiteľstva rozhodovať o zlúčení či zrušení škôl. Týka sa to najmä okrajových škôl v Brodne, Trnovom či Bánovej. „Poslanci však môžu rozhodnúť aj o tom, že školy ostanú. V opačnom prípade sa budú musieť deti do škôl zvážať. Náklady na dopravu bude hradiť mesto a nemáme obavy, že by sme deti nemali kam umiestniť,“ vyjadril sa k novému zákonu P. Juráš.
Tento školský rok chýbajú učitelia jazykov, matematiky, fyziky a telesnej výchovy, na oddelení školstva sa však hlásilo niekoľko nových absolventov pedagogických fakúlt, inak dostanú príležitosť dôchodcovia. Veľký záujem je aj o miesta v materských školách a zdá sa, že sa ešte zvýši. Podľa európskych kritérií by mali byť v škôlkach umiestnené všetky deti od troch rokov. „Nebolo by problémom otvoriť ďalšie triedy, bohužiaľ, nie sú financie,“ trpko skonštatoval Peter Juráš.
ŠKOLY ZLUČOVAŤ
NEBUDEME
Bytča - Na území Bytče sa nachádzajú dve základné školy, jedna je na Ulici Eliáša Lániho, druhá na Ulici mieru. Okrem toho sú tu aj ďalšie školské zariadenia, materské školy, školské družiny a školské jedálne. „Dotácie, ktoré sme pre školstvo pred časom dostali, vydržia tak do konca septembra,“ hovorí primátor Bytče Peter Korec. „Sú určené na prevádzku školy. Predpokladám – aj keď to ešte nemám oficiálne potvrdené – že nám budú pridelené aj ďalšie finančné prostriedky na prevádzku škôl v meste. Ak by neprišli, sme pripravení vložiť určitú čiastku na financovanie školstva z rozpočtu mesta. Nemôžeme predsa zatvoriť školy, škôlky či jedálne. Musia fungovať. Veľmi fandím systému prideľovania financií na žiaka. S objemom peňazí, ktorý by prišiel takouto cestou, by sme si už podľa predbežných prepočtov vedeli poradiť a prevádzku v školských zariadeniach bez väčších problémov utiahnuť.“
O tom, do akej výšky sa vyšplhajú finančné požiadavky bytčianskeho školstva, do určitej miery rozhodne aj zima a vykurovacia sezóna. V Základnej škole na Ulici Eliáša Lániho si, napríklad, minulú zimnú sezónu prikurovali v suteréne elektrickými ohrievačmi, čím sa výdaje za energetickú potrebu výrazne zvýšili. Značný únik tepla spôsobili aj staré a zle zatesnené okná školy. Preto tu chcú pristúpiť k výmene starých okien za nové.
„Mesto nám vychádza vo všetkom v ústrety!“ hovorí riaditeľ školy František Garabík. „Pomohlo nám pri renovácii priestorov budovy. Cez prázdniny sme dali do poriadku telocvičňu, vybrúsili sme parkety, vymenili osvetlenie. Keď chýbali financie, radnica nám poskytla pracovnú silu, natieračov a maliarov, zabezpečila revíziu vykurovacích kotlov. Výmenu starých okien za nové by sme chceli stihnúť do konca roka, mal by to byť pekný darček pre našich žiakov k Vianociam. Máme na to vyčlenených 1,2 milióna korún.“
A ako hodnotia obdobie prechodu zo štátnej správy pod samosprávu mesta obidve zúčastnené strany?
„Bolo to obdobie čakania a nedorozumení,“ hovorí primátor P. Korec. „Samozrejme, všetko, čo je nové, prináša problémy a určitý čas trvá, kým sa vyriešia. Školy ale nemusíme zatvárať a zlučovať. Nezabúdame ani na materské školy, ktoré sídlia v starších, už tridsaťročných budovách a taktiež potrebujú financie na opravy. Snažíme sa nachádzať rezervy, aby sme mohli vykryť aj ich potreby. Sú, napríklad, aj v šetrení elektrickej energie a plynu.“
František Garabík, riaditeľ Základnej školy na Ulici Eliáša Lániho hodnotí uplynulé obdobie pozitívne:
„S mestom sa nám dobre spolupracuje. Primátor mapuje naše potreby a snaží sa ich riešiť s najlepšou vôľou podľa daných možností. Nemám z tejto strany žiadne negatívne skúsenosti. Ja vidím problémy skôr inde. Odišli nám niekoľkí učitelia. Neviem, či je to iba kvôli nízkym platom, aj keď jazykári majú možnosť veľmi rýchlo nájsť si zamestnanie, kde sú prinajmenšom dvojnásobne lepšie ohodnotení ako v školstve. Potrebujeme ich čím skôr nahradiť. Taktiež by sme chceli, aby naša škola bola tento rok úspešná v projekte Infovek. Čo sa týka materiálneho vybavenia, dostali sme nové učebnice a pracovné zošity, ale chýbajú nám špeciálne pomôcky. Vedenie školy sa nespolieha len na mesto, hľadá sponzorov aj inde. Vďaka darcom z rodičovskej rady si deti môžu už prvého septembra sadnúť na celkom nové stoličky.“
VŠETKO JE
O PENIAZOCH
Rajec - Aj v rajeckom regióne a v samotnom meste Rajec majú školy svoje vlastné problémy. Väčšinou by sa všetky dali vyriešiť dostatočným prílevom financií. Pod pôsobnosť Mestského úradu v Rajci patrí jedna základná škola, tri materské školy a základná umelecká škola. Ďalšia ZŠ v Rajci je cirkevná a jej zriaďovateľom je Biskupský úrad v Nitre. „Staráme sa o to, aby všetky školy mali podľa možností to, čo potrebujú, do výučby im nezasahujeme,“ povedal nám prednosta Mestského úradu v Rajci Jozef
Pauko. Už tento rok by sa mala začať rekonštrukcia kotolne ZŠ na Lipovej ulici a rekonštrukcia prvého poschodia Sociálneho domu pre potreby základnej umeleckej školy. Táto by sa, teoreticky, mohla presťahovať z nevyhovujúcich priestorov v januári 2004.
V MZŠ na Lipovej ulici otvoria v tomto školskom roku 28 tried, do prvého ročníka nastúpi 46 detí. Počty žiakov ešte nie sú definitívne, pretože do školy v Rajci začnú chodiť aj piataci z okolitých dedín. Na začiatok školského roka sa chystajú aj v ZCŠ sv. J. M. Vianneyho. Do 18 tried tu nastúpi okolo 430 žiakov, z toho asi 38 prváčikov. Riaditeľa Ľubomíra Krajčího sme sa opýtali, ako sa ich školy dotkne nový zákon o financovaní škôl. „V podstate nijako, cirkevné školy sú financované osobitne.“
Eva Bučová, Zuzana Kuglerová
Foto: (kug)