ovať od manžela. Jediné riešenie videla v podnájme. Akú cenu za to zaplatila? Bytová otázka dnes trápi mnohých ľudí. Veď jej riešenie si vyžaduje načrieť hlboko do úspor. Je to tak nielen pri zakladaní rodiny, keď sa mladí rozhliadajú po vlastnom bývaní, ale aj pri jej rozpade. Jeden z partnerov vtedy stojí pred neriešiteľnou dilemou: kam ísť? Pred podobným problémom stála aj 37-ročná Irena B. zo Žiliny, matka sedemnásťročného Patrika a dvanásťročnej Edity.
Po rozvode si manžel doviedol domov novú partnerku a Irena s deťmi nechcela žiť s nimi pod jednou strechou. Začala rozmýšľať o zmene adresy. K rodičom nemohla ísť – už zomreli. Dvaja bratia sa odsťahovali do Čiech a s mladšou sestrou sa desať rokov nerozprávala.
ŽIVOT NEKONČÍ
ROZVODOM
„Zvolila som si podnájom!“ začína svoje rozprávanie. „Predtým som si spočítala náklady, na čo budem mať. Pracovala som v Hyze a tam nie je bohvieaký zárobok. Keď som si všetko zrovnala v hlave, vyšlo mi, že môžem dať na podnájom tak tri-štyri tisícky. Vzala som noviny a začala hľadať medzi inzerátmi. Našla som prenájom rodinného domu či skôr jeho časti. Patril osemdesiatdvaročnej Zlatici K., starej pani na dôchodku, ktorá sa rozhodla prenajať pivničné priestory. Chcela si vylepšiť svoj dôchodok. Jej syn, ktorý pred rokmi emigroval do Ameriky, kedysi prerobil pivnicu na jednoizbový byt s kuchyňou, WC i kúpeľňou. Pani Zlatica si zapýtala štyri tisícky. Vyplatila som jej ich na ruku a aj s deťmi som sa presťahovala do domu na Bôriku.“
NA NOVÉ PEKLO
STAČÍ STRATA ZAMESTNANIA
Pani Irena prežila na Bôriku celý rok. Jedného dňa sa však vybrala za svojou domácou a povedala jej, že stratila zamestnanie, takže nebude môcť tento mesiac načas splatiť podnájom. Pani domáca súhlasila s odkladom platby. Keď však Irena nezaplatila ani druhý, ani tretí mesiac, ostro jej povedala, nech sa berie. Irena sa nevzdala. Za každú cenu si chcela nájsť zamestnanie, len aby zachránila pre seba a deti strechu nad hlavou. Začala predávať zmrzlinu. Po mesiaci priniesla pani Zlatici hŕbu dvadsaťkorunáčok. Vysypala ich z igelitky pred svoju domácu. Bola to síce riadna kopa, nestačila však na jej dlh.
Vtedy sa Irena rozhodla pre krajné riešenie: zašla do finančnej spoločnosti, ktorá požičiavala peniaze. Požičala si tridsaťtisíc. Peniaze opäť položila na stôl pred pani domácu: doplatila nimi chýbajúci dlh a predplatila si nimi nájom na ďalší polrok.
Na pol roka bol v dome osemdesiatdvaročnej Zlatice K. pokoj. Dokonca sa zdalo, že so svojou podnájomníčkou celkom dobre vychádza. Pani Irena pomohla svojej domácej vyčistiť a vymaľovať dom. Jedného dňa, celkom nečakane, s obidvoma deťmi z domu odišla. Ani sa nerozlúčila. Na adresu domácej ale začala chodiť nevítaná pošta: listy a upomienky od finančnej spoločnosti, od ktorej si požičala peniaze na platbu prenájmu.
PÁTRANIE PO STRATENEJ
PODNÁJOMNIČKE
„Nevedela som, čo mám s tými listami robiť,“ spomína pani Zlatica na zlé časy, „kam ich zaniesť. Preto som sa vybrala za jej bývalým manželom. Dozvedela som sa od neho veľa zaujímavých vecí. Je pravda, že si našiel novú partnerku, ale len preto, že Irena sa po celé roky vláčila s iným. Povedal mi aj, kde ju mám hľadať: u jej priateľa. Ten si ju vraj zobral aj s deťmi k sebe. Tak som sa vybrala za ňou. Bývali na Solinkách. Zaklopala som im na dvere. Keď mi otvorila, strčila som jej všetky tie upomienky a listy do rúk a povedala som jej či sa nehanbí. Odpovedala mi, že nie a zabuchla za sebou dvere!“
IRENIN POHĽAD
NA VEC
„Môj súkromný život je iba moja vec. Keď si bývalý manžel našiel novú partnerku, prečo by som si nemala aj ja? Za to, že som sa odsťahovala z bytu, v ktorom sa rozťahuje s tou svojou..., som zaplatila vysokú cenu. S priateľom som sa na čas rozišla. Chcela som byť s deťmi po rozvode sama. Dva roky som bývala v podnájme. Za ten čas som zaplatila takmer stotisíc. Kde som ich mala vziať? Z toho platu, čo som dostávala v Hyze? Vzala som si pôžičku.
Nemôžem za to, že som stratila zamestnanie. To sa dnes stáva hocikomu. A z predaja zmrzliny sa pôžička nedá splatiť. Vedela som, že bez peňazí nás domáca vyhodí, tak som sa odhodlala ísť za priateľom, aj keď som sa s ním kvôli deťom rozišla. Ešte šťastie, že nás prichýlil. Bez neho by sme asi boli v azyláku.“
Bývalá pani domáca má však aj napriek tomuto vysvetleniu na Irenu ťažké srdce: musela platiť zvýšené poplatky za elektriku i za teplú vodu. Veď nielen Irena, ale i jej sedemnásťročný Patrik a dvanásťročná Edita míňali vodu neúrekom. V zime si prikurovali elektrickým ohrievačom. Potajomky. Pani domáca sa o tom dozvedela až vtedy, keď jej prišiel nedoplatok za elektriku vo výške 16 000 Sk.
Zuzana Kuglerová
V súvislosti s prípadom Ireny B. sme zisťovali ako sú na tom s cenami za podnájom bytov všetkých kategórií žilinské realitné agentúry. Prevládajú byty na sídliskách (Solinky, Hliny, Vlčince, Hájik). Ceny podnájmov sú nasledovné:
1-izbový byt (od 4 500 do 5 500 Sk)
2-izbový byt (od 6 000 do 7 000 Sk)
3-izbový byt (8 000 do 15 000 Sk)
Ak sa byty nachádzajú v rodinných domoch, vo vilových štvrtiach, ako je napríklad Malá Praha či Bôrik, ich cena sa šplhá do astronomických čísel. Za trojizbový byt v Malej Prahe napríklad pýtajú aj 17 000 Sk. V cene sú zahrnuté aj platby za energiu a teplú vodu.
Niektoré firmy ponúkajú pôžičky aj bez ručenia. Napríklad pôžička vo výške 30 000 Sk sa poskytuje za nasledovných podmienok: Žiadateľ musí predložiť doklad o trvalom pracovnom pomere a výške mesačného príjmu. Namiesto úrokov dáva klient spoločnosti zmluvnú odmenu. Výška odmeny je rozdielna podľa toho, pre aký variant platieb sa rozhodne. Spoločnosť ponúka tri varianty. Pri najrýchlejšom, prvom, žiadateľ dostane z 30 000 korún
22 800. Spláca ich v dvanástich splátkach vo výške 2 500 Sk na mesiac. Pri najpomalšom, treťom variante, dostáva žiadateľ z 30 000 korún len 18 900. Spláca dvadsaťštyri splátok vo výške 1 200 Sk. Ak si žiadateľ chce požičať viac ako 60 000 Sk, musí sa zaručiť za pôžičku nehnuteľnosťou. (kug)