Matej Jurčo o centimetre v Žiline

V meste pod Dubňom 47. ročník Okolo Slovenska Žil

V meste pod Dubňom 47. ročník Okolo Slovenska

Žilina – V stredu 27. augusta odštartovali spred hotela Slovakia 47. roč-

ník medzinárodných cyklistických pretekov Seat Okolo Slovenska. V meste pod Dubňom zvíťazil Matej Jurčo zo slovenskej reprezentácie MTB. Ako sa ukázalo neskôr v priebehu pretekov bolo to jediné víťazstvo slovenského pretekára na našich cestách. Dominovali cyklisti z Poľska, ktorí sa tešili nielen z etapových prvenstiev v ostatných štyroch etapách, ale aj prvých troch miest v celkovom poradí.

Priaznivcov cyklistiky, ale aj občanov Žiliny zaujímala najmä úvodná etapa. Cyklisti o 11.00 h odštartovali spred hotela Slovakia na námestí Ľ. Štúra. Už troška chaotický štart prednaznačoval, že nie všetko bude v absolútnom poriadku. Cyklisti sa vydali po trase na Radoľu – Krásno nad Kysucou – Klubinu – Novú Bystricu – Oravskú Lesnú – Zázrivú – Terchovú – Belú – Krasňany – Gbeľany – Tepličku nad Váhom – Zádubnie, aby sa vrátili späť do Žiliny. Trasa do tohto momentu bola nasmerovaná dobre. Menej pochopiteľných však bolo päť okruhov v meste. Tie viedli od Slovakie cez Rondel – Bytčicu – Rosinu – Ul. Vysokoškolákov opäť k Slovakii. A tento okruh vyvolal v meste riadny chaos. Pretekári ani organizátori si nevládali všímať, že doprava v strede mesta i v blízkom okolí je v podstate paralyzovaná a priniesla nejeden zmätok.

Žilinčanov a priaznivcov cyklistiky však mohlo tešiť, že v meste pod Dubňom zvíťazil slovenský pretekár. Tomu síce v špurte dýchal na chrbát Poliak Krupa, ale rozhodovali sekundy a metre.

1. etapa: Žilina – Žilina (179,3 km) – 1. Jurčo (SR/MTB) – 4:44:13, 2. Krupa (Poľsko/Legia), 3. Amichetti (Taliansko/Formagi Pinzolo Fiave) – obaja mali rovnaký čas ako víťaz.

2. etapa: Žilina – Banská Štiavnica (178,1 km) – 1. Zamana (Poľsko/Action Nvidia Mróz), 2. Kohut (Poľsko/CCC Polsat) – obaja 4:53:17, 3. Mori (Taliansko/Formaggi Pinzolo Flavé) – 4:53:19.

3. etapa: Banská Štiavnica – Štrbské Pleso (221 km) – 1. Skiba (Poľsko(Legia) – 6:04:25, 2, Konečný (EdSystem – ZVVZ) + 14s. 3. Micheti (Taliansko/Formaggi Pinzolo Flave) + 56.

4. etapa: Eurocamp – Tatranská Lomnica (191,4 km) – 1. Sosenka (ČR/CCL Polsat) – 5:09:00, 2. Krupa (Poľsko/Legia), 3. Zamana (Poľsko/Action Nvidia Mróz) + 23 s.

5. etapa: Okolo Starého Smokovca (31,7 km) – 1. 1. Sosenka (ČR/CCL Polsat) – 37:50:22, 2. Krupa (Poľsko/Legia) + 26 s, 3. Zamana (Poľsko/Action Nvidia Mróz) + 40 s.

V celkovom poradí pretekov dominovali poľskí cyklisti. Poradie na prvých troch miestach: 1. Sosenka -

21:30:57, 2. Zamana +10, 3. Krupa +24. Najlepším Slovákom bol Matej Jurčo, ktorý skončil so stratou + 13:48 min. na 13. priečke. Rodák zo Závodia Martin Riška, štartujúci v reprezentácii Slovenska spolu s Bronišom, Čerpeanom, Glajzom, Husárom, Slobodníkom skončil so stratou + 20:39 na 27. mieste. Viac sa mu darilo v súťaži aktivity, keď mu zásluhou 14 bodov patril fialový dres pred Poliakmi Sowinským (7 bodov) a Krupom (5 bodov). V súťaži pretekárov do 23 rokov prvú priečku obsadil Matej Jurčo časom 21:44:45 pred dvoma švédskymi cyklistami – Lovkvistom (+ 10:51) a Ingevaldssonom (+ 16.31). Aj v súťaži družstiev dominovali poľské tímy. Zvíťazil CCC Polsat (64:34:52) pred Action Nvidia Mroz (+ 3:59) a Legiou

(+ 5:03). Reprezentácia Slovenska skončila na štvrtom mieste.

Text a foto: Ladislav Hulin