Starosta ďakuje predchodcovi
Väčšiu návštevu v Hornom Hričove sme naposledy absolvovali v polovici októbra 2001. Odvtedy sa tu kadečo zmenilo. Najpodstatnejšia zmena sa udiala na poste starostu. Po vlaňajších komunálnych voľbách do starostovského kresla zasadol Jozef Trizuljak (na snímke).
Vedeli ste, do čoho idete?
Myslím si, že áno, pretože v podstate celý svoj aktívny život pracujem v štátnej a verejnej správe. Po absolvovaní štúdií som začal ako vojak z povolania na Okresnej vojenskej správe v Žiline. Odtiaľ som prešiel do Liptovského Mikuláša, neskôr na Úrad vlády do Bratislavy, kde som ako profesionálny vojak mal na starosti obranu štátu. Skúsenosti z tejto práce mi pomohli naučiť sa všetko, čo táto práca obnáša. Vedel som si predstaviť, do čoho idem, ale aj formu riadenia, možnosti ďalšej spolupráce a rozvíjania činnosti.
Skúste pomenovať, čo vás v obci najviac teší a čo vás trápi?
Nemôžem ešte hodnotiť svoju prácu, je to príliš krátky časový úsek. Teší ma ale, že za posledných desať rokov sa tu dobudovala kompletná infraštruktúra, je tu kanalizácia, plyn, voda, siete, káblová televízia pre občanov. Aj na tomto mieste by som chcel poďakovať bývalému starostovi Eduardovi Paprskárovi za to, že vytvoril tieto podmienky, hoci to bolo ťažké a nie vždy sa dalo všetko urobiť ideálne. V tomto smere máme náskok pred inými dedinami. Je to podstatný krok vpred a dobrý odrazový mostík pre ďalšiu prácu. Teraz by sme chceli zabezpečiť a skvalitniť ďalšie služby pre obyvateľov obce, chceme sa zapojiť do projektu obnovy dediny. Záleží nám aj na tom, aby počet našich obyvateľov neklesal. Aj preto sme dali spracovať nový územný plán obce, ktorý by sme mali schváliť koncom roka. Chceme, aby naša obec začala mladnúť, aby mladí ľudia neodchádzali, aby tu mali všetko, čo k príjemného životu potrebujú. Aj preto sme, napríklad, zrekonštruovali knižnicu a máme ďalšie plány.
Horný Hričov je blízko pri Žiline, sú teda možnosti dochádzať za prácou. Sledujete v tejto súvislosti nárast či pokles počtu obyvateľov?
U nás je stále vyvážený stav. Počet obyvateľov sa pohybuje okolo čísla 776, tento rok nám zomrelo, žiaľ, 11 spoluobčanov (1 žena a 10 mužov), ale narodilo sa 8 bábätok. Sledujeme, že sa začala aj výstavba rodinných domov, ďalšie sa rekonštruujú a sú dokonca aj záujemcovia z mesta o kúpu stavebných pozemkov. Je tu veľmi dobré vlakové i autobusové spojenie, blízko je aj mestská doprava. A nový územný plán by mal umožniť ešte väčší rozvoj obce.
V škôlke je deťom fajn
Keď sme navštívili Materskú školu v Hornom Hričove, bolo v nej nezvyčajné ticho. Zastihli sme akurát riaditeľku škôlky Alenu Hejčíkovú a jej dve kolegyne, ktoré sa chystali na začiatok nového školského roka. „V septembri k nám nastúpi 30 detí. Sme jedenapoltriedna materská škola. Niektoré deti budú chodiť len dopoludnia, ďalšie tu budú ostávať aj spať. Záujem rodičov o umiestnenie dieťaťa do škôlky je veľmi veľký, žiaľ, nemôžeme vyhovieť všetkým, pretože na spanie tu môže byť maximálne 25 detí. Sme ale pripravené zvládnuť všetky situácie, ktoré by nastali. Aj priestorové...,“ potvrdila nám Alena Hejčíková. Deťom z MŠ, ale aj školákom vozia obedy z Dolného Hričova a všetkým veľmi chutí. Mamičkám malých i väčších detí zatiaľ takýto systém v podstate vyhovuje, pretože viaceré sú na materskej dovolenke.
Nejde o alkohol
Obec má za sebou už šiesty, a povedzme rovno, že mimoriadne úspešný, ročník športovej súťaže Borovička cup, hoci s názvom majú organizátori trochu problémy, pretože viacerí si myslia, že ide o alkoholické preteky. Opak je ale pravdou. Dnes je to už mimoriadne dobre prepracované podujatie, ktoré má všetky prvky športu aj kultúry. Vedia o ňom nielen domáci, ale z roka na rok chodí aj čoraz viac cezpoľných. Tento rok sa hral minifutbal, na ktorom sa zúčastnilo deväť mužstiev, ospravedlnili sa hráči z Prahy. Na budúci rok však už prídu určite, a tak dostane turnaj, na veľkú radosť usporiadateľov, medzinárodný punc. Súčasťou akcie bol aj turnaj v plážovom volejbale a nechýbali ani rôzne vedomostné a iné súťaže pre deti. Samozrejme, o pekné ceny. Deti privítali aj ďalšie atrakcie. Najviac sa im páčila osemmetrová šmýkačka, ale aj jazda na „divom býkovi“, štvorkolky i motokáry. Súťažili však aj dospelí a hlavnou cenou bol horský bicykel. Skvelé vraj bolo aj občerstvenie. A najväčším pozitívom je, že tento deň nepatril len domácim, ale aj tým, ktorí prišli z blízkeho i ďalekého okolia.
Raritou je kostolík
„Každú návštevu, ktorá k nám príde, rozhodne pozvem do románskeho kostolíka, ktorý je spoločne so zvonicou, dominantou dediny,“ uviedol starosta Jozef Trizuljak. Kostolík postavili v polovici 19. storočia, podľa všetkého v rokoch 1850 až 1855. Pôvodný bol bez vežičky, túto dostavali až pri rekonštrukcii v roku 1899. Najväčšou vzácnosťou kostolíka je drevený oltár. Čas jeho vzniku nie je presne dokladovaný, predpokladá sa však, že ho vytvoril neznámy autor vtedy, kedy aj kostolík. Je unikátny tým, že je celý z dreva, drevené sú aj spojovacie materiály.
Brezovec do Európy
Čas vstupu do Európy je aj časom stierania hraníc. No, paradoxne, vznikajú aj nové. Takou má byť aj pomyselná hranica mikroregiónu Brezovec. Vznikol v roku 2001 a spája obce Hôrky, Brezany, Bitarová, Paštiná Závada, Hričovské Podhradie, Dolný Hričov, Horný Hričov a Peklina, ktorá patrí pod správu Dolného Hričova. Cieľom činnosti mikroregiónu je vytvoriť podmienky spoločných kultúrnych, spoločenských a športových aktivít zúčastnených obcí pri rozvoji turistického ruchu, životného prostredia a spoločných aktivít, smerujúcich k prijatiu do Euroregiónu Beskydy.
Okolie praje turistom
Obyvatelia Horného Hričova sú hrdí na lokalitu v okolí Šípovej studničky. Hovorí sa, že voda z nej je liečivá a ľudia ju pravidelne navštevujú. Každý tu nájde pohodlie. Kolorit obce dotvára Hričovský hrad, ktorý leží v lokalite Hričovského Podhradia, a z ktorého sa turistickými chodníkmi môžete dostať až na Súľovský hrad a odtiaľ do Súľova. Hričovčania sa môžu pochváliť i nádhernou prírodou pri prechode z Hričovského hradu do Ovčiarska. Umožniť návštevníkom pozrieť si ju i z konského chrbta je cieľom starostu obce. Ak pri potulkách okolím vysmädnete či vyhladnete, k dispozícii sú tri zariadenia s možnosťou občerstvenia a tri obchody. Na pošte si môžete kúpiť pohľadnice s motívom obce, ktorými potešíte svojich blízkych. Pre milovníkov športu sa pripravuje projekt všešportového areálu.
O separovanom zbere
Už zakrátko sa začne v Hornom Hričove separovaný zber. Bude sa týkať papiera, skla a plastov a prvé rokovania starostu Jozefa Trizuljaka skončili úspešne. Od separovaného zberu sa očakáva, že obec bude oveľa krajšia, že sa zlepší životné prostredie a v neposlednom rade obec si finančne prilepší, čo by mali na svojich peňaženkách pocítiť aj občania. Vedenie obce očakáva prínos aj od pripravovaného bioprogramu, ktorého cieľom je likvidácia a zhodnocovanie zeleného odpadu a orezaných konárov zo stromov. „Dúfam, že naši obyvatelia príjmu túto aktivitu pozitívne, pretože všetci, ktorí sa do nej zapoja, budú mať znížené miestne poplatky,“ informoval nás Jozef Trizuljak.
Pohľady do minulosti
Tento rok si v Hornom Hričove pripomenú 795. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Oslavy to nebudú veľkolepé, skôr dôstojné a skromné, tú väčšiu parádu si tu nechávajú až na osemstovku. Vráťme sa ale k onomu magickému roku - 1208. Vtedy sa obec spomínala ako RISCI a patrila hradnému panstvu Hričov, neskôr panstvu Bytča. Poznáme aj jej ďalšie názvy - Villa Superior Herichou či Felsew Rihcho. V roku 1773 to už bol Horny Hrčov, na začiatku 19. storočia Horní Hryčov. Obec vznikla z malej osady, ktorá vtedy ležala na pravom brehu Váhu. Pôvodní obyvatelia sa zaoberali prácou v lesoch, poľnohospodárstvom, chovom domácich zvierat a lovom rýb. V 16. a 17. storočí tu bol aj vodný mlyn a s úspechom sa tu pestoval chmel. Nový erb Horného Hričova pochádza zo starobylej pečate.
Dnes je Horný Hričov dynamická obec, ktorej obyvatelia presne vedia, čo chcú a ako to majú dosiahnuť.
Projekt obnovy obce
Obec Horný Hričov má veľmi peknú architektonickú štruktúru. Koncom 19. storočia vyhorela a s výstavbou sa začalo nanovo začiatkom dvadsiateho storočia. V rámci toho dostal Horný Hričov svoj typický ráz nízkych domčekov so sedlovou strechou. Ich typickosť je najmä v tom, že ide o líniové stavby, ktoré vytvárajú dvory. Sú tam 2 - 3 rodinné domy za sebou, ktoré majú svoje hospodárstva. Typickými pre obec sú najmä ornamentálne časti na otvoroch pod štítmi, kde boli umiestnené sošky svätých. Fasády sú robené ako kaskády, vystupujúce do popredia. Cieľom radných je zachovať domy v ich pôvodnom stave, ale zároveň ich štandardne moderne vybaviť. Celé by sa to malo realizovať v rámci projektu obnovy obce. Jeho cieľom je predovšetkým zachovať pôvodný reliéf obce, aby bola príťažlivá aj pre turistický ruch. Súčasne by sa tým mali vylúčiť vplyvy iných architektúr. To by malo Hornému Hričovu priniesť výsadu jednej zo vzorových obcí regiónu.
Mladým internet klub
Pre mladých ľudí v Hornom Hričove pripravujú projekt, akým sa nemôžu popýšiť ani v niektorých mestách v regióne, okresné mesto Bytču nevynímajúc. Technický vývoj a moderná komunikácia napreduje míľovými krokmi a Horný Hričov nechce zostať pozadu. Preto tu plánujú vytvoriť internet klub, ktorý bude pre mladých nielen informačným prínosom a možnosťou pre podávanie ruky svetu. V jeho priestoroch by mal tiež vzniknúť videoklub. V klube si budú môcť mladí ľudia sadnúť, porozprávať sa, dať si kávu alebo čaj. Môžu si tu vymeniť svoje názory a skúsenosti i dať o sebe prostredníctvom internetu vedieť. Nezanedbateľná pomoc sa pre nich črtá i v podobe výučby cudzích jazykov.
Dominantou je futbal
Tak ako v iných menších obciach aj v Hornom Hričove je športom číslo jedna futbal. Na svojich futbalistov sú právom všetci hrdí. V novej sezóne začali hrať zápasy v 2. triede ObFZ Žilina. Dobre sa začali chytať aj dorastenci. „Našou najväčšou raritou je ženské futbalové družstvo. Dievčatá futbal baví a veľmi chcú, škoda, že neexistuje nejaká nižšia súťaž, v ktorej by sa mohli realizovať. Ale s chuťou si zahrajú i na turnajoch. Pomohli sme im, koľko sa dalo. Trénoval ich Daniel Vydra, teraz hľadáme nového trénera,“ povedal starosta Jozef Trizuljak. Má veľký záujem a možno je to aj jeho veľké prianie, aby vznikla súťaž, v ktorej by hričovské dievčatá mohli reprezentovať svoju obec. Možno práve ich obec bude iniciátorom a vyhlasovateľom novej ženskej futbalovej súťaže.
Pyšní sú v obci aj na Tatranky. To sú dievčatá, ktoré sa venujú akrobatickému tancu a aerobiku a vedie ich majsterka sveta Petra Fusková, ktorá má tiež korene v Hornom Hričove. Aerobiku sa venujú aj ženy a tiež majú plnú podporu obce.
Stranu pripravili: Eva Bučová a Michal Filek