Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Dnes v Nezbudskej Lúčke

Nezbudská Lúčka je jednou z mála obcí v žilinskom

Návrh na nový erb sa pripravuje

regióne, ktorá doposiaľ nemá svoj erb. Ale o niekoľko mesiacov to už pravdepodobne nebude pravdou. „Naše návrhy na nový erb sa už pripravujú a hneď po ich dokončení ich postúpime heraldickej komisii. Dedina mala jedinú oficiálnu pečať, ktorá pochádza z roku 1814 a na nej je medveď kráčajúci vľavo. A ešte letopočet a kolopis POSSESSIO NEZBUD: LUCZKA,“ tak nám interpretovala históriu starostka Mária Ďurčová.

Obec a podhradie Starého hradu sa spomína už v roku 1439 ako Vapena Lucska, neskôr ako Lwczka alebo aj Lwchka či Luczka pod Hradom. Prídomok Nezbudská dostala podľa mena prvého dedičného richtára, žilinského mešťana Nezbuda. Historické názvy majú aj miestne časti Nezbudskej Lúčky: Hlboké, Hrádok, Kamence, Na kopci, Ozhora, Vyše Varína, Za riekou, Záhrady a Zázrivá. Historická je aj kaplnka sv. Jána Na kopci, kde sa dokonca našli zvyšky staroslovanského hrádku. Návštevníkom iste neuniknú ani jedinečné lipy - chránené prírodné útvary. Sú tri, a každá z nich má 260 rokov a rastú v časti Majer. Obvod najväčšej z nich je takmer 4 metre.

Skryť Vypnúť reklamu

Miesto pre Božie slovo

V máji roku 2000 začali v Nezbudskej Lúčke s výstavbou nového domu smútku. Na toto obdobie všetci obyvatelia radi spomínajú. „Dedina sa stmelila, nebolo výnimkou, keď na brigádu prišlo aj 30 - 40 ľudí. Na čele s poslancami obecného zastupiteľstva,“ spomína na tento čas starostka Mária Ďurčová. Už o dva roky, presne 4. mája 2002 pomocný biskup Marián Chovanec vysvätil dom smútku aj ako kaplnku, kde sa každú nedeľu konajú bohoslužby.

Kaplnka stojí v priestoroch nového cintorína a na jej stavbu investovala obec 2,5 milióna korún. Nuž a jej obyvatelia tu dovedna odpracovali určite viac ako tisíc hodín. „V podstate sme sami urobili všetky murárske i pomocné práce, napokon sme upravili a vysadili kvetmi aj okolie svätostánku,“ pochválila svojich spoluobčanov Mária Ďurčová.

Skryť Vypnúť reklamu

Problémy so škôlkou už nemajú

Materskú školu v Nezbudskej Lúčke sa po troch dlhých rokoch podarilo v roku 1999 znova uviesť do prevádzky. Podľa informácií, ktoré sme dostali, bola úplne zdevastovaná a mamičky mali problémy, kde umiestniť svoje deťúrence. Dochádzanie do Strečna nebolo riešením.

V jedinej triede MŠ sme našli minulý týždeň asi šestnásť detí aj s učiteľkou Zuzanou Šiškovou. Práve skúšali nový koberec, na ktorom boli domčeky aj s cestami a chystali sa na dvor. Dozvedeli sme sa od nich všeličo. Vraj Mária plače každé ráno a nechce ani jesť, s papaním má problémy aj Maťo a tomu sa ani nechce cvičiť. Najradšej vraj jedia krupicovú kašu a tety učiteľky ich poslúchajú. Na otázku či ich tety učiteľky niekedy aj vylátajú sa len schuti zasmiali a svorne skonštatovali, že nie. A vraj ich ani nedávajú stáť do kúta, lebo by sa tam všetky nepopratali. Ale zato na ne niekedy poriadne nakričia. Deti už majú aj predstavu o tom, čím chcú byť keď narastú. Našli sme tam budúcu lekárku, takmer všetci chlapci sa zhodli na tom, že budú jazdiť na motorke.

Skryť Vypnúť reklamu

Riaditeľkou škôlky je Danka Šmehýlová, jej mladá kolegyňa Zuzka je čerstvou absolventkou pedagogickej školy a pretože pochádza z Nezbudskej Lúčky dostala prednosť pred ostatnými uchádzačkami o miesto, ktoré ostalo voľné po učiteľke - dôchodkyni.

Roboty je aj pre dvoch chlapov

Do Nezbudskej Lúčky sme v rámci nášho seriálu prišli po prvýkrát. V priestoroch kultúrneho domu, kde sídli aj obecný úrad, nás privítala ekonómka Alena Samcová a starostka Mária Ďurčová. Nemá to ľahké. Na čele obce je už druhé volebné obdobie, to druhé však len na polovičný pracovný uväzok. I keď má Nezbudská Lúčka iba 420 obyvateľov, roboty je tu aj na jeden a pol úväzku.

Som veľmi rada, že sa nám hneď po mojom prvom zvolení podarilo dokončiť plynofikáciu horného konca dediny. Začali sme s tým v júni 1999 a do konca roka bolo všetko hotové. Posledná časť obce, kde ešte nie je plyn je za železnicou, ale už sme začali aj s touto etapou a na Vianoce budú kúriť s plynom aj tam.

Iste to nebola vaša jediná aktivita.

Samozrejme, že nie. Keď som sa stala starostkou, mali sme tri roky zatvorenú materskú školu, ktorá bola úplne zdevastovaná. Preto sme sa aj s poslancami rozhodli, že ju aj so školskou jedálňou dáme do poriadku. Dnes sa v nej stravuje viac ako 70 stravníkov.

Do škôlky chodí asi 20 detí, aj zo Strečna a Varína, prvý stupeň základnej školy navštevuje asi 100 žiakov od nás i z Varína. Staršie deti, od 5. po 9. triedu, majú zasa školu vo Varíne.

Nie je to málo, ale vo vašej obci badať i ďalšie znaky rekonštrukcie.

Zabudli sme spomenúť kultúrny dom, ktorý je dnes už vlastne kultúrnou pamiatkou. Údajne to bol prvý kultúrny dom postavený na Slovensku po 2. svetovej vojne, skolaudovali ho a otvorili v roku 1950. Menili sme na ňom okná a je to dôstojný stánok na svadby, rôzne oslavy, konajú sa tu i zábavy a diskotéky. Podarilo sa nám postaviť aj nový dom smútku.

A aké sú vaše plány do budúcnosti, predsa len do konca vášho volebného obdobia chýba ešte dosť dlhý časový úsek.

Nápadov máme veľa, problémom sú však financie. Pri futbalovom ihrisku je ešte nejaké miesto, chceli by sme tam urobiť tenisové kurty, aby sme čo najviac detí pritiahli k športu. Možno by nám tam ostalo aj miesto na nejaké aktivity pre tie menšie deti. Našim prvoradým cieľom je však začať v obci s novou výstavbou. Viac ako štyridsať rokov tu bola stavebná uzávera kvôli Vodnému dielu Žilina. Nie sú tu vysporiadané obecné pozemky, a teda ani nový územný plán. Verím, že to nebude dlho trvať a v Nezbudskej Lúčke sa začne opäť stavať. Momentálne sa tu robia len rekonštrukcie starých rodinných domov.

Čulá praprababka

Františka Danišová je najstaršou občiankou Nezbudskej Lúčky. Má 92 rokov. Celý život strávila v rodnej obci. Je vdova, žije sama a z troch detí žijú dve. Syn Martin žije v Martine a dcéra Mária Samcová je jej oporou. Najväčšiu radosť čiperná starenka má, keď ju prídu navštíviť jej prapravnúčatá Romanko, Anetka či Kristínka. Aj starostka Mária Ďurčová začiatkom augusta Františke za všetkých 420 spoluobčanov bola odovzdať darček a veľkú kyticu kvetov.

Železničná stanica „Strečno“

Ešte za Rakúsko-Uhorska vybudovali Bohumínsku železnicu smerom na Košice. V Nezbudskej Lúčke pod starobylým hradom Strečno, ale na pravom brehu Váhu, postavili aj stanicu a dali jej meno Strečno. Miestni obyvatelia to dnes komentujú: „Viete si predstaviť, že by sa bratislavská železničná stanica volala Košice, či žilinská povedzme Praha? My tu denne musíme stále viacerým turistom vysvetľovať, že naša obec má železničnú stanicu s názvom inej obce. Ale ak hľadajú Starhrad, alebo kompu do Strečna, tak sú správne v Nezbudskej Lúčke,“ vysvetlil nám jedinečne ošemetnú situáciu a pretrvávajúci spor o názov miestnej železničnej stanice jeden zo skupinky miestnych obyvateľov. Starostka Nezbudskej Lúčky od Železníc SR už dávnejšie chcela, aby stanicu premenovali, ale tie od občanov Nezbudskej Lúčky žiadajú minimálne 200-tisíc korún, aby uznali obec za spôsobilú mať stanicu so správnym názvom.

Rastie nová generácia futbalistov

Športový areál TJ Považan Nezbudská Lúčka leží takmer v centre obce, neďaleko Váhu. Aj na jeho vzhľade poznať starostlivú ruku dobrého hospodára. Od tejto jari je predsedom telovýchovnej jednoty Ladislav Ďurčo.

„V roku 2000 sa urobila prístavba budovy pri ihrisku, kde sú teraz kabíny pre rozhodcov a nové sociál-ne zariadenia. Financiami prispel aj obecný úrad, ale robotu urobili športovci a ich priaznivci vlastnými rukami,“ povedal nám nový predseda.

Muži po minuloročnej sezóne vypadli z 5. ligy, ktorú hrali niekoľko rokov, a tak sa teraz usilujú o návrat v I. triede Oblastného futbalového zväzu Žilina. Len minulý týždeň im tragicky zahynul nový tréner Pavol Hrmo, ktorý práve začal mužstvo konsolidovať a ťahať hore. Vedúcim mužstva je Jaroslav Kuba. Dorastencov zatiaľ do žiadnej súťaže neprihlásili, veľkú radosť však všetkým robia žiaci. Ich trénerom je Ján Mojský a vedúcim mužstva Stanislav Mojský. „Žiačikovia trénujú s veľkou vervou, máme ich vyše dvadsať a ďalších osem, ktorých by sme ešte chceli zaregistrovať,“ pochválil sa Ladislav Ďurčo.

Rozprávky pre všetkých

Veľmi dobrý chýr v Nezbudskej Lúčke má aj miestna knižnica. Je v priestoroch obecného domu a už niekoľko rokov sa jej venuje dôchodkyňa Emília Ďurčová. V knižničnom fonde je do 6 000 zväzkov kníh, ročne sa vypožičia asi 3-tisíc. Aj napriek tomu, že knižnica je otvorená iba v stredu od 16.30 do 19.00 h má asi 400 stálych čitateľov, aj z Varína a Strečna. A aký je najobľúbenejší žáner? „Deti rozhodne uprednostňujú rozprávky, ale napodiv si ich hojne požičiavajú aj dospelí. No, a potom pre žiakov a študentov povinné čítanie a, samozrejme, bestsellery pre dospelých,“ povedala nám Milka Ďurčová.

O asfaltovej bani

Iba pár stoviek metrov nad Nezbudskou Lúčkou sa uprostred lesa pod skalným útesom nachádza pekné jazero. Ide o umelý výtvor, odkedy sa lom prestal používať na ťažbu asfaltu a roku 1942 asfaltová baňa zanikla. Do povrchovej bane prenikli vody a dnes je tam od povrchu vody dno v hĺbke 17 až 30 metrov. Je to obľúbené letné prírodné kúpalisko. Zostala tam neďaleko iba zdevastovaná konštrukcia bývalej drvičky kameňa. Starostka Nezbudskej Lúčky i zastupiteľstvo uvažujú o využití tejto lokality na vybudovanie rekreačnej zóny. Najprv treba vysporiadať vlastnícke vzťahy a potom možno aj za pomoci eurofondov vybudovať zónu pre turistov.

Memoriál Karola Najšla

Už 20 rokov sa v auguste hrá na ihrisku v Nezbudskej Lúčke futbalový memoriál Karola Najšla. Rodák z Nezbudskej Lúčky, dlhoročný futbalista, tréner a športový funkcionár zomrel mladý. Mal iba 40 rokov. Posledným víťazom turnaja boli futbalisti z Nezbudskej Lúčky.

Futbalisti z Nezbudskej Lúčky však chodia aj na iné turnaje. Tento rok v máji bolo pre nich veľkou cťou, že v Terchovej vyhrali prvý ročník Memoriálu Jozefa Hurteka, ktorý niekoľko rokov hral a trénersky pôsobil práve v ich obci.

S veľkým zármutkom sa vo štvrtok 18. septembra rozlúčili futbalisti Nezbudskej Lúčky, ale i ostatní s Pavlom Hrmom, trénerom futbalového oddielu I. A triedy, ktorý tragicky zahynul 19. septembra, len niekoľko dní predtým, ako sa dožil svojich 45. narodenín. Rodák z Gbelian, za ktoré dlhé roky hrával, neskôr tréner žiakov Varína, ktorý túto sezónu začal svoju trénersku kariéru práve v Nezbudskej Lúčke. Ostane po ňom prázdne miesto, ale iste najviac bude chýbať svojej rodine, ktorej aj touto cestou vyjadruje obec Nezbudská Lúčka hlbokú sústrasť. Pripája sa aj naša redakcia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj matematika sa dá skrotiť
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 8. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 9. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 160
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 484
 3. Aká je chémia vôní 12 831
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 655
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 448
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 977
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 680
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 281
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 844
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 712
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Každý, komu je blízky herný svet, môže súťažiť online.

Žilina chce krajšiu stanicu. Železnice tlačí do spoločného projektu

Samospráva predstavila plán obnovy hanby Žiliny.

Mesto čistí Žilinu od bilboardov a nelegálnych reklamných zariadení

V minulých dňoch mesto odstránilo ďalších deväť bilboardov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Mladá vodička tvrdí, že policajt jej nadával

Správanie hliadky mestskej polície po dopravnej nehode vyvoláva pochybnosti.

Žilina chce krajšiu stanicu. Železnice tlačí do spoločného projektu

Samospráva predstavila plán obnovy hanby Žiliny.

Už ste čítali?