Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Stanislav Palko odovzdáva službu kolegovi. Za pultom v operačnom stredisku na Námestí požiarnikov v Žiline svoju novú dvadsaťštyrihodinovú službu preberá skúsený operačný dôstojník Ján Sihelník. „Už štvrtý deň hasíme lesný požiar nad Kráľovou Lehotou. Okrem toho sme mali výjazdy k niekoľkým dopravným nehodám,“ vysvetľuje S. Palko.
Záznam hovorí, že v Žilinskom kraji bolo za 24 hodín 10 výjazdov. Išlo o poskytnutie zdravotníckej pomoci v Martine pri dopravnej nehode, v Čadci horeli odpadky v kontajneri, stala sa i menšia dopravná nehoda. Hasiči zo Žiliny len pred pár dňami likvidovali väčší lesný požiar nad Vraním a Dlhým Poľom. Zhorelo šesť hektárov lesa. Vodu nosili v 20-litrových hasičských vakoch na chrbtoch. Pracovali s lopatami i rýľmi. Aj pri Kráľovej Lehote teraz pracujú v nedostupnom teréne. Horí na ploche päť hektárov.
A dažďa niet. Bolo nutné nasadenie dvoch vrtuľníkov, aby z nich mohli vylievať vodu z vakov. V Liptovskom Mikuláši ešte odstraňovali motorový olej, ktorý vypustil jeden autobus, zasahovali v Ružomberku pri dopravnej nehode, podobne pri Turčianskych Tepliciach, vyslobodzovali vodiča z vozidla v Námestove. Pri Krásne nad Kysucou sa zrazili dve vozidlá. Zrážku jeden vodič neprežil. Hasiči boli aj v tomto prípade prví na mieste nehody, no pokus o obnovenie životných funkcií obeti nehody nepomohol.
„Prvoradou úlohou je záchrana ľudských životov, ale pri nehodách treba zabezpečiť vozidlá aj proti vzniku požiaru, zabrániť úniku ropných látok a znečisteniu životného prostredia, zdrojov pitnej vody,“ vysvetľuje poslanie hasičov skúsený operačný dôstojník Miroslav Marton, ktorého nám ochotne odporučil krajský riaditeľ HaZZ v Žiline Stanislav Stašík. Má 44 rokov
a polovičku života strávil v hasičskej rovnošate.
SRDCE BIJE NA POPLACH
Na operačnom stredisku, ktoré je srdcom záchranného systému hasičov, nasleduje pravidelný ranný riport. Bdelosť a okamžité kvalifikované reakcie operačných dôstojníkov na volanie na číslo 150, to je každodenný boj týchto ľudí o vzácne sekundy. Tu sa zbiehajú všetky informácie, aj volania na operačné stredisko Integrovaného záchranného systému z čísla 112 sa dostávajú okamžite k hasičom. Tí pri poplachu rozhodujú akú techniku a špecialistov treba nasadiť. Je to veľmi dôležitý článok v záchrannom reťazci. Sem všetky okresné hasičské zbory pri striedaní služieb nahlasujú disponujúce sily a prostriedky na ďalších 24 hodín. V deň našej návštevy bolo v kraji v službe 73 hasičov, 22 členov lezeckých záchranných služieb, traja z leteckej služby a štyria potápači. Všetci práve preberajú od veliteľov zmien denný rozkaz. Medzi výjazdmi sa pracuje na oprave a údržbe techniky, prebieha teoretická, špeciálna i fyzická príprava. Počas služby deň a noc majú dvakrát teplú stravu. V prípade pokojnej noci si hasiči v službe môžu zdriemnuť, ale oblečení. Je to stav nočnej pohotovosti. Veď svätou hasičskou povinnosťou je: maximálne do 60 sekúnd od vyhlásenia poplachu vyraziť zo zbrojnice. V žilinskej zbrojnici majú hasiči k dispozícii štyridsať vozidiel. V garáži je poriadok. Hneď pri dverách sú tie najvýkonnejšie. Mnohé majú aj do 16 rokov. Prežili kadečo. Oprava je náročná, peňazí však nie je toľko, koľko by potrebovali na výkonnejšiu techniku. V garáži sú aj vysokozdvižné plošiny, vozidlo s výsuvnými rebríkmi. Pri zásahu sa môžu vďaka nim dostať do výšky takmer 50 metrov, čo postačuje na zásah vo všetkých výškových budovách v Žilinskom kraji. Výsadkom z vrtuľníka dokážu zasahovať špecialisti z lezeckej i leteckej jednotky. Na vodných plochách poslúžia hasičom i potápačom dva motorové člny. Niekoľkokrát pomáhali i pri udalostiach v Poľsku, Česku. Uzavreté medzinárodné dohody im umožňujú zasahovať bez prieťahov.
PORADIA SI VŽDY
Vraciame sa na operačné stredisko. Stačíme si dať kávu. O 8.21 h po 67 planých volaniach zabávajúcich sa, prevažne mladistvých Žilinčanov, pri telefóne zvážnel operačný dôstojník Ladislav Gábor. Overuje správu. „Limbová 24? Oproti Metru? Horí balkón - druhé poschodie? Vy ste sused? Sú tam ľudia? Prichádzame!“ Zloží slúchadlo a stláča tlačidlo: Poplach! „Cisterna a vysokozdvižný vozík na Limbovú. Druhé poschodie. Balkón,“ zavelil do mikrofónu.
O 8.22 sú vozidlá von z garáže. O tri minútky veliteľ rádiovým spojením hlási začiatok zásahu. O päť minút hlásenie: „Ideme domov. Požiar zlikvidovaný!“ Na zbrojnici podal operačnému hlásenie, že starší muž doma na balkóne neuhasil cigaretu a z ohorku sa vznietil požiar. Spanikáril. Oheň hasil aj sám vodou z vedierka, živel však bol rýchlejší. Rýchli boli však aj hasiči a škoda je minimálna.
Podvečer sa starenka na Dobšinského ulici v prízemnom byte pribuchla a v kuchyni začala na sporáku horieť večera. Dymu bolo neúrekom, ale hasiči prišli včas.
Požiarovosť v Žilinskom kraji
v porovnaní s minulým rokom výrazne stúpla. Tohto roku vzniklo až 1 565 požiarov, čo je oproti vlaňajšku viac o 524 požiarov. „Okrem nedbanlivosti ľudí malo na to vplyv aj sucho a teplo. Najväčšiu šarapatu nám robí vypaľovanie suchých trávnatých porastov. Požiare si zobrali aj tri ľudské životy, dvanásť ľudí bolo pri požiaroch zranených, medzi nimi aj dvaja hasiči pri nedávnom zásahu na Kamennej ulici v Žiline. Bol to najväčší požiar za posledné roky. Väčší bol iba v celulózke,“ uzatvára M. Marton.
Text a foto: Ján Filip, r
Foto: autor a archív KR HaZZ v Žiline