Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Dnes v Terchovej

Stojíme na prahu veľkej prestavby Pán starosta, v

Stojíme na prahu veľkej prestavby

Pán starosta, vo funkcii ste prvé volebné obdobie. S akými pozitívami, resp. negatívami ste sa po nástupe do úradu stretli?

Po nástupe do funkcie, samozrejme, nejaký čas trvalo, kým som získal úplný prehľad o ekonomike obce a celkovom kultúrno-spoločenskom dianí. Pozitíva vyplývajú najmä z kultúrnych tradícií, z ohromného množstva celoročne prebiehajúcich aktivít na kultúrno-spoločenskom poli. Druhou vecou sú obrovské zmeny v samosprávnej činnosti obce. Tak ako všade, aj u nás prebieha delimitácia viacerých kompetencií zo štátnej správy na samosprávy a s tým je spojené množstvo problémov. Je potrebné promptne reagovať, napríklad zmenami príslušných oddelení atď. Momentálne teda žijeme veľmi veselo. Je to prestavba, aká sa v samospráve od revolúcie ešte nediala.

Skryť Vypnúť reklamu

Obec je známa najmä kultúrou, tradíciami a turistickým ruchom...

Už v zime začíname pretekami gazdovských koní a psích záprahov. Ďalej oraganizujeme kultúrne leto, teda Cyrilometodské dni, Jánošíkove dni a Terchovský budzogáň. Známe sú tiež majstrovstvá Slovenska v kosení kosou. Po výraznom znížení cestovného ruchu po roku 1989, v posledných rokoch začína opäť rásť. Je to vidieť na počte návštevníkov a ubytovacích zariadeniach. V obci máme momentálne problémy s pitnou vodou, čo spôsobuje, že tento pozitívny trend sa zabrzdil.

Čím sa chystáte prekvapiť Terchovú a ostatný svet?

Bude to vydanie monografie Terchová, ktoré zavŕši mnohoročné úsilie o takúto publikáciu. Mala by komplexne priblížiť históriu, súčasnosť, ľudové zvyky, tradície, architektúru, folklór, osobnosti, duchovný, spoločenský a športový život Jánošíkovho kraja. Dojem určite urobia aj pôsobivé, dobové i súčasné, fotografie popredných slovenských, ale i terchovských fotografov. Kniha by mala vyjsť do konca októbra a jej slávnostnú prezentáciu by sme chceli robiť na sviatok sv. Martina. Autorský kolektív koordinuje zostavovateľ monografie Peter Cabadaj.

Skryť Vypnúť reklamu

Starostovi robí vrásky voda

Obec Terchová sa najmä pre suché počasie dostala do nezvyčajnej situácie. Prakticky ostala bez vody. „Už v lete sme naše najväčšie sídlisko prepojili na vodovod z centra obce. Tento zdroj však vykazuje výkyvy vo výdatnosti a tým pádom sa ešte viac oslabil. V určitých obdobiach sme museli nosiť vodu v cisternách a jej príjem regulovať.“ V Terchovej obmedzili odoberanie pitnej vody na hodinu ráno a hodinu večer. Ak sa táto situácia nevyrieši, môžu Terchovci počítať s tým, že im turistov pribúdať nebude. Práve naopak. V obci však už niekoľko desaťročí existuje projekt realizácie prívodu pitnej vody z lokality uzáveru Vrátnej doliny, ktorý je vzdialený 8 km. Ešte pred rokom 1989 tam vybudovali záchyt prameňa a na základe výpočtov tento projekt už vtedy vyhlásili za jediné možné riešenie v ďalšom zásobovaní obce. V súčasnej zložitej situácii sa v obci k tomuto riešeniu opäť vrátili. „Zažiadali sme o 30 sekundových litrov z tohto záchytu. Spracovateľov štúdie enviromentálneho dopadu realizácie diela na flóru a faunu v oblasti sme vyzvali na spoločné jednanie so správou Národného parku Malá Fatra s ministerstvom kultúry. Už pri začiatku schvaľovacieho konania, došlo k rozporu s budúcim realizátorom a správou ochrany Národného parku, ktorý sa postavili jednoznačne proti,“ hovorí Viktor Vallo. A to aj napriek tomu, že spomínaná lokalita leží v treťom pásme ochrany, kde so súhlasom je možné takúto činnosť vyvíjať najmä na zlepšenie jestvujúcej štruktúry. Starosta si takýto postup nevie vysvetliť: „Ich stanovisko bolo už apriori zamietavé a nevedeli ho nijako zdôvodniť. Sám sa zamýšľam nad tým, prečo uprednostňujú obnoviteľnú časť flóry oproti reálnym potrebám obyvateľov. Zdá sa, že takéto povolenia sa neudeľujú zo zvyku.“ Obec pritom nemá inú reálnu alternatívu, ako dostať pitnú vodu k ľuďom. Navrhovaný projekt predpokladá rozpočtové náklady 60 miliónov korún. Alternatíva prednesená správou Národného parku bola vodná nádrž Nová Bystrica. Tu by rozpočtové náklady predstavovali 290 miliónov. „Za súčasnej ekonomickej situácie je to nereálne. Ak by sa realizoval náš projekt, umŕtvili by sme na niekoľko rokov všetky investičné akcie v obci. 60 miliónov je totiž 1,5- násobkom nášho rozpočtu,“ uzatvára Viktor Vallo.

Skryť Vypnúť reklamu

Šport naberá vyššie obrátky

Samozrejme, že aj v Terchovej je športom číslo jedna futbal. „Tento rok máme tri mužstvá, ktoré sme prihlásili do súťaže. Sú to muži, dorastenci a žiaci. Všetky tri hrajú v druhej triede oblastnej súťaže. Vlani sa naši muži v prvej triede neudržali, tento rok opäť bojujú o návrat, momentálne sú druhí za Závodím. Dorastenci majú úplne nové, a treba povedať, že perspektívne mužstvo a tiež sú na špici tabuľky. Žiaci vlani skončili v prvej triede na 2. mieste, ale pretože nemáme dvojičku, museli ísť o súťaž nižšie. Doteraz nestratili ani bod a vedú tabuľku s veľkým náskokom,“ vysvetlil nám situáciu v terchovskom futbale Marián Zajac, člen výboru futbalového klubu. Na jeho čele stojí Ján Kováč. Trénerom mužov je dlhoročný ligový hráč Václav Vojtek, ktorý kedysi hrával za Zbrojovku Brno i Duklu Prešov. Je to terchovský rodák, a tak v obci využili jeho bohaté skúsenosti, napríklad i z juniorskej reprezentácie, kde bol jeho trénerom Josef Masopust. Dorastencov a žiakov ako tréner vedie Ján Lúčan. Pred troma či štyrmi rokmi prežíval terchovský futbal krízu, dnes sa opäť stavia na nohy. Už o rok by tu chceli vytvoriť aj mužstvo mladších žiakov, a tak sa najmladší terchovskí futbalisti automaticky vrátia do prvej triedy.

Pred dvoma rokmi sa podstatne zvýšila aj kvalita činnosti lyžiarskeho klubu, pre ktorý obec vytvorila dobré tréningové podmienky. Najmä pre tých najmenších lyžiarov sú prínosom nové vleky na Gavurkách, ktoré sprevádzkovala firma Damit. Klub vedú Vladimír Palkovič, Ma-

rián Ďuratný a Ján Berešík, ale i ďalší nadšenci, ktorí sa okolo tohto krásneho športu pohybujú.

Oba športy v Terchovej podporuje aj Školské športové stredisko na ZŠ v Ústredí, kde sa týmto veciam venuje zástupca riaditeľa Milan Moravčík a učiteľ telesnej výchovy Marián Ďuratný.

„Občania našej obce majú radi šport vo všeobecnosti. V telocvičniach oboch základných škôl sa stretávajú partie pri volejbale či stolnom tenise. Občas vyrazí na cesty i partia turistov na čele s Mariánom Žiškom. Krásne a mladé chcú byť i terchovské ženy, ktoré sa už asi štyri roky dvakrát do týždňa stretávajú v telocvični ZŠ v Struhárni na aerobiku pod vedením Evky Dropovej. V ZŠ v Ústredí sa zasa tejto činnosti venuje Katka Ďuratná,“ zrekapituloval športový život v obci Marián Zajac.

Text k snímke:

I keď polovica septembra nie je na dedine najpriaznivejším časom na poéziu, 19. september bol v Terchovej výnimkou. Milovníkom poézie, ale i ďalším Terchovčanom a ostatným hosťom, predstavila svoju útlu knižku poézie mladá, iba 15-ročná Zuzka Rojčeková (na snímke vpravo), študentka Gymnázia v Čadci. Na veľkú radosť jej mamy (vľavo), rodáčky z Terchovej, uzrela kniha poézie Krajina menom ty svetlo sveta práve tu. Nechýbal ani 18-ročný Marek Repáň, ktorý toto dielko ilustroval.

Krajina legiend a mýtov

Obec Terchová existuje už viac ako 400 rokov. Na tomto území ale žili ľudia oveľa skôr. Z doby rímskej pochádza hrot železnej kopije, ktorý sa našiel v blízkosti bývalej chaty pod Rozsutcom. Zakladajúca listina obce však pochádza až z 22. apríla 1580. Obec sa menila z valašskej osady na pastiersko-roľnícku. Keď sa stala súčasťou tepličského panstva, prišli noví osadníci z těšínsko-kysuckých vrchov. Pravdepodobne medzi nimi boli aj predkovia legendárneho Juraja Jánošíka. Až do roku 1731 nemala obec vlastný kostol ani farnosť a veriaci chodili za slovom božím až do Varína. Aj preto si začali budovať kríže a kaplnky, kde sa modlili. Najťažšie obec postihlo obdobie sucha v druhej polovici 19. storočia s následnou morovou epidémiou. Dnes je Terchová modernou a dynamickou dedinou a snahou jej obyvateľov je, aby sa stala atraktívnym turistickým strediskom.

Folklór majú v krvi

Terchová sa o svoju folklórnu budúcnosť nemusí obávať. Najlepším dôkazom toho sú pravidelné vystúpenia dvoch terchovských detských folklórnych súborov Terchovček a Chotár na najstaršom medzinárodnom folklórnom festivale na Slovensku – na Jánošíkových dňoch. Umelecká vedúca súboru Chotár Alenka Martinčeková – Tichá hovorí: „Sú to naši najmladší a najvrúcnejší nositelia folklórnych tradícií, ktorí dokážu ľudovú hudbu a tanec brať ako hru i ako najvážnejšiu vec na svete.“

Okrídlení majstri z Bieleho Potoka

Málokto vie, že v obci žijú aj ľudia so zaujímavými koníčkami. Jedným z nich je mladý, 28-ročný Ferko Hanuliak, chovateľ poštových holubov. Už od roku 1999 je najlepším holubárom oblasti Terchová. „Holuby choval môj brat Adam. Keď odišiel na vojnu mal som asi

5 rokov a dostal som za úlohu starať sa o ne,“ hovorí F. Hanuliak. Keď mal desať, začal lietať samostatne a v roku 1995 sa stal prvýkrát majstrom oblasti. Prvé vlastné holuby získal od miestnych holubárov. Tých je dnes registrovaných asi 48 a na preteky holuby nasadzuje približne 35. Holubársky šport vyžaduje veľa tvrdej práce. Minulý rok v marci Ferovi vykradli chovný holubník. Zmizlo mu z neho 22 najlepších chovných kusov. Ich hodnotu je ťažko vyčísliť. „Možno to bolo aj viac ako 100-tisíc korún. Museli to byť zlí ľudia. Zbili aj psa a prestrihli mu reťaz. Ani som to nehlásil.“ Asi po troch mesiacoch sa mu štyri holuby vrátili. Deň po dni, jeden za druhým, vždy v rovnakom čase. Myslí si, že neboli veľmi ďaleko a podarilo sa im ujsť pri rannom kŕmení. A tak práca Ferka Hanuliaka s krížením a výchovou zdatných pretekárov začína znova.

Budú v Guinessovej knihe rekordov?

Na sviatok svätého Jána organizujú v Terchovej majstrovstvá Slovenska v kosení kosou. Aj tento rok sa z nich vykryštalizoval majster Slovenska a do oficiálnych dokumentov z recesie napísali, že aj majster sveta. A čo sa nestalo? Po čase sa im ozval Peter Vido z Kanady, ktorý sa tejto oblasti venuje v širokej miere. Jeho snahou je, aby sa zo života ľudí odstránili všetky druhy kosačiek, aby sa všetko robilo len ručnou kosou. Pred dvoma týždňami prišiel na Slovensko, kde sa stretol s Františkom Kadašom a informoval ho o tom, že podobné podujatia sa organizujú i v iných častiach sveta, v Rakúsku, Nemecku, Španielsku, kde sú údajne veľmi zdatní kosci, ktorí kosia „stoštyridsiatku“, pričom naši najlepší kosci kosia len „deväťdesiatkou“. Tomu zodpovedajú aj ich časy. „Inšpiroval ma, asi začneme aj trénovať, aby sme dosiahli svetové parametre. O rok v júli by malo byť v Rakúsku dokonca sympózium o kosení, ktorého súčasťou budú aj improvizované preteky. Ak sa nám to podarí, chceli by sme na tieto preteky nominovať aj najlepších slovenských koscov,“ informoval nás prednosta F. Kadaš. Dozvedeli sme sa, že tento rok na súťaži utvorili aj nový rekord v kosení ručnou kosou 5-členných družstiev na ploche 10 árov. Oficiálne ho zaregistroval slovenský komisár a poslal na zápis do Guinessovej knihy rekordov do Londýna.

Mikroregión má zelenú

Obec Terchová je už niekoľko rokov aj členom Euroregiónu Beskydy. „Zúčastňujeme sa na všetkých akciách, ktoré sa v rámci euroregiónu organizujú. Je to výmena poľsko-česko-slovenských skúseností v nadväznosti na spoločnú minulosť a budúcu Európu. Myslím, že tento náš euroregión, i keď nie je veľký, dokonale plní svoju funkciu,“ tvrdí starosta Terchovej Viktor Vallo. Obec je však aj súčasťou mikroregiónu Zázrivá - Terchová - Belá. Spoločne koordinujú postupy vo viacerých oblastiach a pracujú na spoločných projektoch. Najväčším z nich je koncepcia rozvoja cestovného ruchu, ktorá zahŕňa prierez všetkých športových a kultúrnych podujatí v danom regióne.

Na pamiatku obetí

Býva zvykom, že v čase sviatku Všetkých svätých sa koná aj slávnostná svätá omša na symbolickom cintoríne vo Vrátnej a je venovaná pamiatke obetí Malej Fatry. Nebude tomu inak ani tento rok, termín omše však zatiaľ nie je definitívne stanovený. Samozrejme vás budeme o ňom informovať.

Jánošíkove diery opäť priechodné

Počas letnej turistickej sezóny spôsobilo rozruch uzatvorenie známych a vyhľadávaných Jánošíkových dier. Vysvetlenie tohto počinu je však jednoduché. Pred sezónou boli všetky lavičky a chodníky v Dierach vo veľmi zlom stave. Keď na výzvy ovce nereagovali majitelia, ani správa Národného parku Malá Fatra, rozhodli sa v Terchovej opraviť ich na vlastné náklady. V celkovej hodnote 70-tisíc korún zrekonštruovali rebríky, odstránili okolo 200 popadaných stromov a vyčistili chodníky. Kontrola, ktorá sa tu následne uskutočnila, už žiadny ďalší problém nezistila. Bohužiaľ, sa Jánošíkove diery na zimu uzatvárajú.

Trestná činnosť klesla oproti minulému roku

Situácia s kriminalitou je v obci Terchová stabilizovaná. Podľa vyjadrenia riaditeľa obvodného oddelenia policajného zboru mjr. Pavla Nogu: „V poslednom čase sa rozšírila trestná činnosť s páchateľmi, ktorí chodia po domoch. Prevažne starí ľudia ich pustia dovnútra a oni od nich vylákajú peniaze. Majetková trestná činnosť vzrástla, no stále je to menej ako v roku 2002, kedy sme mali 121 prípadov a tohto roku ich evidujeme len 74. Čiže majetková trestná činnosť vzrástla, ale poklesla násilná trestná činnosť. V uplynulom roku sme evidovali 38 prípadov, v tomto roku 15. K dnešnému dátumu máme 10 prípadov vlámania do chát v Terchovskej doline. Horšie je to s obchodmi, pri ktorých to je už teraz viac než 9 prípadov vlámania. Spomenúť možno, že krádeží áut bolo 5 a z toho bol objasnený jeden prípad.“

Polícia v Terchovej vyzýva občanov k prevencii miestnym rozhlasom a podľa doterajších skúseností sú tieto výzvy účinné.

(ting)

Foto: (šg)

Keď zaznie heligónka

Je všeobecne známou vecou, že Terchovci sú vynikajúci muzikanti. Niet vari chlapca, čo by si nevyskúšal husličky, ale odjakživa bola pre obec typickým hudobným nástrojom aj heligónka. Hrajú na ňu starší i mladší a tú najmladšiu kategóriu heligonkárov vychováva Miloš Bobáň. Pod jeho vedením pracuje a zdokonaľuje sa v hre na heligónku asi 20 chlapcov a je už o nich počuť aj vo svete. V máji tohto roku sa niektorí z nich zúčastnili na súťažnej prehliadke „Oščadnická heligónka“. Ondrej Hanuliak zo ZŠ Ústredie zvíťazil, Martin Cingel zo ZŠ Struháreň bol tretí.

A to sú úspechy, na ktoré sa dlho spomína. (eb)

Sedemstotisícová investícia do športu

Terchová - Pri vyslovení slova školstvo sa pred každým vynárajú len problémy. Preto nás potešilo, keď sme v Terchovej našli aj pozitívne ohlasy. Sú tam dve základné, plnoorganizované školy. U Gregušov (Struháreň) a v Ústredí. Obe sú samostatnými právnymi subjektami a ich zriaďovateľom je obec. Pod ZŠ Struháreň patrí aj školská jedáleň a materská škola, Ústredie má rovnako školskú kuchyňu a jedáleň. Materská škola v centre patrí pod správu obce.

O problémoch, ale i radostiach so školami nám porozprával prednosta OÚ František Kadaš. „Počet žiakov v ZŠ U Gregušov je na hranici únosnosti, ak prej-deme na iný spôsob financovania, tento stav bude pre prežitie školy kritický. V Ústredí je 450 žiakov. V žiadnom prípade však nepočítame s tým, že by sme školu v Struhárni zavreli, skôr školy nejako preorganizujeme, ale naďalej sa bude učiť v oboch budovách. Riaditeľkou materskej školy je Emília Patrnčiaková a záujem mamičiek o umiestnenie detí je veľký. A opäť, vari po desiatich rokoch sme v situácii, že nemôžeme vyhovieť všetkým žiadateľom. Pár miest je ešte v materskej škole v Struhárni.“

Tento rok sa podarilo Terchovčanom v ZŠ Struháreň zavŕšiť snahu o prekrytie telocvične novou strechou, pričom upravili aj fasádu. Je to už niekoľkoročná záležitosť a zrealizovať sa ju podarilo aj vďaka programu Vráťme šport do škôl. Investovali do toho asi 700-tisíc korún. V Ústredí zasa, asi po desiatich rokoch, dokončili nový školský pavilón, v ktorom sú priestory pre pracovné vyučovanie, ale hlavne nová školská kuchyňa a jedáleň. Deti sa doteraz stravovali v „starej“ škole, do ktorej museli prechádzať cez frekventovanú hlavnú cestu.(bvá)

Talent spod Rozsutca

Že jablko nepadá ďaleko od stromu potvrdzuje aj hudobná životná cesta Ruda Patrnčiaka mladšieho. Študent záverečného ročníka Konzervatória v Žiline hudobný talent štedro zdedil aj po matke, aj po otcovi. Ako sólista na husliach vystupoval už so Štátnym komorným orchestrom Žilina, orchestrom opery B. Bystrica i Kysuckým komorným orchestrom. Je laureátom Husľovej dielne Jindřicha Pazderu v Prahe. Text a foto: (jf)

Cyklotrasy cez terchovský chotár

Terchová - Všetci cyklisti určite privítali vytvorenie cyklotrás v Terchovej. Realizátorom tohto projektu je miestne Združenie turizmu na čele s prezidentom Jánom Ďurkom. Vyznačené a zmapované trasy vedú chotárom Terchovej a nesú názvy jednotlivých dolín, prípadne osád. Idú chodníkmi a cestičkami Kysuckej vrchoviny, Malej Fatry a niektoré spájajú aj viac chotárov, napríklad Terchovú so Zázrivou či s Lutišami cez vrchol Vojenné. Združenie turizmu teraz hľadá spôsoby, ako by sa vybudovanie cyklotrás dalo prefinancovať z fondov Európskej únie. (eb)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 323
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 528
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 306
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 291
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 956
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 903
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 176
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 890
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 687
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 581
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Uzávierka bude realizovaná prenosným dopravným značením a náležite poučenými osobami.

8 h

Situácia v Žiline je po otvorení odberových miest pokojná.

14 h

Poliaci sú rozmiestnení v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Ružomberok a Tvrdošín.

15 h
Testovanie na koronavírus.

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Žiline.

18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

12 h

Situácia v Žiline je po otvorení odberových miest pokojná.

14 h

Účasť je oveľa nižšia, ako mesto očakávalo.

13 h

Policajti začnú novú technológiu využívať od soboty.

22. jan

Už ste čítali?