Tvrdí minister zdravotníctva Rudolf Zajac
Na štvrtok 16. októbra 2003 bola v Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Žiline plánovaná gremiálna porada, porada primárov a vedúcich pracovníkov nemocnice. Na poslednú chvíľu sa uskutočnila o deň skôr a operatívne sa na nej zúčastnil i minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Všetko začalo inzerátom na odpredaj nehnuteľností z majetku nemocnice, ktorý vyšiel v denníku Košický Večer
16. septembra tohto roku. Riaditeľ nemocnice podal inzerát bez súhlasu ministerstva, čím porušil zákon. Inzerátom vyvrcholila nespokojnosť primárov a pracovníkov žilinskej nemocnice s jej riadením. Tesne po skončení gremiálky sme ministra Zajaca zastihli v hoteli Slovakia v Žiline na večeri s riaditeľom polikliniky na Vlčincoch MUDr. Štefanom Zelníkom. Požiadali sme ho o rozhovor, v ktorom nám objasnil situáciu okolo osoby Ivana Chabana, riaditeľa NsP Žilina.
Pán minister, čo bolo predmetom vášho stretnutia s riaditeľom žilinskej nemocnice?
Nešlo ani tak o stretnutie s riaditeľom, ako o účasť na gremiálnej porade. Dôvodom bola nespokojnosť primárov s ekonomickou situáciou nemocnice. Treba povedať, že všetko začalo inzerátom v denníku Košický Večer. Ponúkal sa v ňom na predaj majetok nemocnice. Chcel som si vypočuť obidve strany a nie robiť rozhodcu. Myslím si, že dnešné stretnutie takýto cieľ splnilo.
Hovorili ste aj o situácii v pôrodnici, kde spadol strop?
Nie, pretože stropy padajú kde-kade. Ani slovo o tom nepadlo. Ak na niekoho spadne, je to veľmi nepríjemná záležitosť. Zvlášť v žilinskom prípade, keď ide o rizikovú graviditu. Stať sa to však môže, naše nemocnice sú vo veľmi zlom technickom stave. Našťastie, nikomu sa nič vážne nestalo.
Mali sme indície, že budete rokovať aj o odvolaní riaditeľa nemocnice Ivana Chabana. Bolo aj toto predmetom vášho stretnutia?
Áno. Spýtal som sa primárov, či sú schopní hovoriť aj pred svojím riaditeľom. Povedali, že áno. Ukázalo sa, že nemocnica sa musí podrobiť vážnej zmene. Otvorene treba povedať, že sa budú musieť výrazne zmeniť počty pracovníkov a nesmie sa tak stať na úkor sestier. Budú sa musieť znižovať mzdy menej výkonným THP pracovníkom a tiež ekonomizovať ich činnosť. Čo sa týka riaditeľa nemocnice a primárov, oni si musia komunikačné bariéry odstrániť, lebo nebudú schopní spolupracovať. Kritizoval som riaditeľa verejne. Vyvodil som dôsledky, pretože bez súhlasu ministerstva zverejnil inzerát na predaj nehnuteľnosti, čím porušil zákon. Za to ho čaká tvrdý postih. Na druhej strane mu dôverujem a bol by som rád, keby spomínané zmeny začal vykonávať, ak bude ochotný. Nie je ľahké začať prepúšťať, ale bude sa musieť, lebo inak o nemocnicu mesto Žilina príde. Kolégiu som tiež zdôraznil, prečo sa pred nich nebojím predstúpiť. V Bratislave sme už ukázali odvahu a isté zmeny vykonali. Ak sa to udialo v Bratislave, musí sa tak stať aj v Žiline. V tomto meste nie som posledný raz. No, ale úlohou ministra nie je zasahovať do operatívneho riadenia. Ivan Chaban má viacero možností, ako môže postupovať.
Znamená to teda, že riaditeľ zostáva vo svojej funkcii i naďalej?
Áno, v tejto chvíli je stále riaditeľom a je aj na jeho rozhodnutí a na rozhodnutí celého kolektívu, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Riaditeľovi som povedal, že ho čakajú neľahké kroky a nech si rozmyslí, či si ich trúfa vykonať.
Hovorili ste o prepúšťaní zamestnancov. Akého počtu sa bude týkať?
To neviem presne povedať, pretože nemám k dispozícii interné údaje nemocnice. Podľa odhadu je v nemocnici 1 100 postelí, z ktorých je najmenej 250 zbytočných. To znamená, že nemocnica by mohla mať optimálne okolo 800 postelí. Taká nemocnica nemôže uživiť 1 900 zamestnancov. Odhadujem, podľa parametrov, ktoré na Slovensku platia, že okolo 1 400 – 1 450 zamestnancov by táto nemocnica mala pekne uživiť. Z toho si už každý vypočíta, koľko zamestnancov by malo odísť. Nebude to hneď, ale bude to veľa ľudí. Nemusia byť nezamestnaní, môžeme im vytvoriť pracovné miesta v ambulantnej starostlivosti.
(mf, mk)
Foto: autor, Pavol Majer