Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Dnes v Strečne

Dláždime cestu do Európy Strečno od roku 1990 až

Dláždime cestu do Európy

Strečno od roku 1990 až doteraz buduje vodovodnú a kanalizačnú sieť. Dokončená je na 75 percent a výhrou v tomto roku bude, keď veľká časť zo 700 domácností Strečna definitívne skoncuje so žumpami. Dokončuje sa totiž napojenie obecnej kanalizácie na kanalizačný zberač Varín – Žilina. Mal by byť skolaudovaný v novembri. „Ide o jedinečnú stavbu. Plynovod, vodovod i rozvod káblovej televízie už máme kompletne dokončené. Po výstavbe tejto infraštruktúry nám však zostali riadne doničené cesty. Ich rekonštrukcia je úlohou pre ďalší rok,“ vysvetlil aktuálnu situáciu starosta Strečna Alfonz Klocáň, ktorý obci z vôle voličov „starostuje“ už štvrté volebné obdobie. Obec pripravuje infraštruktúru pre ďalšiu individuálnu bytovú výstavbu. V lokalite Kamenné by mala vzniknúť štvrť so sto novými domami. „Závisí to od pochopenia ľudí, ktorí tam majú pozemky, aby tejto myšlienke vyšli v ústrety a nezabrzdili tento zámer,“ povedal A. Klocáň. Dodal, že najväčšou rozvojovou šancou Strečna teraz, a hlavne v budúcnosti, je cestovný ruch. Orientácia na služby v tejto oblasti je logická vzhľadom na mimoriadne prírodné danosti a geografickú polohu. „Začlenením obce do Euroregiónu Beskydy a vstupom Slovenska do Európskej únie môžeme získať veľmi veľa. Dynamickým rozvojom za posledných desať rokov sme vytvorili dobré predpoklady pre prosperovanie, ako moderná európska obec, v ktorej sa budú dobre cítiť jej obyvatelia i každý hosť Strečna,“ uviedol starosta Alfonz Klocáň. Odpovedal aj na ďalšie otázky:

Skryť Vypnúť reklamu

Narážate pri budovaní obce na problémy?

So Slovenskou správou ciest (SSC) bojujeme o výstavbu zodpovedajúceho parkoviska a odbočky na Strečno z cesty prvej triedy pod hradom už dobrých sedem rokov. Terajší stav nezodpovedá normám a úrovni cesty prvej triedy európskeho významu. Stále odsúvajú našu požiadavku a mrzí nás, že SSC má iné priority, i keď je toto miesto s vysokou nehodovosťou a turisti nás veľmi kritizujú, že pod takou významnou národnou pamiatkou, akou je hrad Strečno, nie je vhodné parkovanie. Projekt je na svete dávno, aj zadanie, štúdia aj vykonávací projekt, žiaľ, na investorskom útvare SSC nie je chuť. Obec pripravuje tiež jednu štúdiu, ktorá by mala prezentovať ďalšie možnosti rozšírenia priestorov podhradia na parkovanie a poskytovania kvalitnejších služieb, rýchleho občerstvenia a predaja suvenírov pre turistov. Všade vo svete je to pri takýchto historických pamiatkach samozrejmosťou, u nás je to ešte len v plienkach.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo ešte treba v Strečne urobiť?

Do konca tohto volebného obdobia, teraz sme akurát v polovici, by som rozhodne chcel presadiť úplné dokončenie vodovodu a kanalizácie, keďže v súčasnosti je táto sieť vybudovaná na 75 percent. A potom - podľa finančných možností - opraviť rozkopané cesty. A keď nás štát podporí v začatej svojpomocnej výstavbe telocvične – športovej haly pre základnú školu i obecné športové kluby, s plánovaným dokončením tak do dvoch rokov, budem veľmi, veľmi spokojný.

Lákadlo pre mešťanov

Strečno napriek svojmu úctyhodnému „veku“ sa ešte stále rozvíja. Na rozdiel od podobných obcí v okolí, ktoré poznamenala migrácia ľudí za pracovnými príležitosťami smerom do väčších miest, sa za posledných desať rokov rozrástlo čo do počtu o viac ako tristo obyvateľov. Lukratívne prostredie sa stáva lákadlom pre mnohých, ktorí sa „nabažili“ mestského rušného života. Vracajú sa späť aj Strečňania, ktorí za chlebom odišli do bližšieho okolia i do sveta. Aj staršie rodičovské domy sa rekonštruujú. Dopyt je po nových stavebných pozemkoch a obec na to reaguje stavebnou prípravou územia ďalšej miestnej časti. Podľa územného plánu je tu miesto pre sto stavebných pozemkov na nové rodinné domy v lokalite Strečno–Kamenné smerom k Zvonici. Tam potom podľa plánu pribudne aj nová občianska vybavenosť. Bude tam v malom centre sídliska priestor pre služby, obchodíky, škôlku. Uvažuje sa i o ďalšej výstavbe nájomných sociálnych bytov, lebo požiadaviek je viac ako dosť. Ak sa podarí od štátu získať ďalšie prostriedky, obec vynaloží maximálne úsilie, aby v lokalite Kamenné získala pozemok na ďalšiu vyhovujúcu bytovku. V centrálnej časti Strečna chcú získať pozemok na výstavbu domova pre starších spoluobčanov – osamotených dôchodcov. Aj tých v Strečne pribúda.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako prilákať turistov do obce

Rozvoj turizmu je alfou a omegou hospodárskeho rastu Strečna. Atraktívnosť historickej pamiatky – hradu Strečno, krásy malofatranských hôr v okolí, vážske meandre a blízkosť vodného diela predurčujú toto ideálne prostredie na zveľadenie služieb, ktoré by hodinových či jednodenných turistov dokázali pripútať na dlhšie pobyty. Ľudia v Strečne na to čakajú a sú pripravení odštartovať novú kapitolu v podnikaní práve v oblasti zimných športov, poskytovania kvalitného ubytovania a stravovania hostí v súkromných penziónoch. Na vybudovanie lyžiarskych terénov a potrebnej infraštruktúry má Strečno spracovanú štúdiu i projekt, s ktorým sa chce obec uchádzať o rozvojové prostriedky. Už vybudované športoviská sledujú moderné trendy a budú stále viac lákať aj na rekreáciu a aktívny oddych.

Strečno v číslach

• Počet obyvateľov v obci ku koncu roka 2002 činil 2 603 osôb, z toho bolo 1 290 mužov a 1 313 žien. Podiel žien na celkovom počte obyvateľov je 50,44%. Oproti roku 2001 nastal pokles o 9 obyvateľov, i keď počet narodených detí bol o niečo vyšší než v predchádzajúcom roku.

Najstarší:

Mária Ilovská a Jozef Klimo - 94 rokov

Karolína Andelová a Ondrej Beháň - 92 rokov

Eva Albrechtová a Peter Melo - 91 rokov

• V roku 2002 sa narodilo 30 detí, z toho 15 chlapcov a 15 dievčat. Zomrelo 16 obyvateľov, z toho 12 mužov a 4 ženy. Počas roka sa prisťahovalo 14 osôb, z toho 6 mužov a 8 žien.

• V školskom roku 2003/2004 navštevuje základnú školu 360 žiakov, ktorí sa učia v 18 triedach, z toho 4 triedy sa vyučujú na zmeny. Ich výučbu zabezpečuje 24 učiteľov a 4 pomocní pracovníci. Riaditeľkou školy je Ľubica Štanská.

Farnosť je to dobrá

Dekana Ladislava Guru (na snímke) sme zastihli počas prestávky na strečnianskej základnej škole. Vedie tam medzi päťdesiatimi tretiakmi prípravku na prvé sväté prijímanie. Do Strečna prišiel za duchovného z Chynorian, kde pôsobil dvanásť rokov. Je rodákom z Kysúc, z Oščadnice a je rád, že je teraz v službách cirkvi neďaleko rodného kraja. „Rýchlo som si zvykol na toto nádherné prostredie a blízka mi je aj mentalita týchto vzácnych ľudí,“ hovorí nový dekan. Má na starosti aj veriacich v Stráňavách a Mojšovej Lúčke. Po príchode na faru do Strečna sa pustil do opravy tunajšieho kostola. Stará stavba si to už vyžadovala. Aj omietku bolo treba novú, tak sa rekonštrukcia urýchlene naraz dokončuje. Vyžiada si zhruba 200-tisíc korún. „Kostol zasvätený sv. Žofii bude po vonkajších opravách oveľa krajší a na tradičné jarné hody oveľa dôstojnejší,“ povedal Ladislav Gura.

Tvorili dejiny

Medzi najznámejšie osobnosti Strečna od nepamäti dodnes, podľa starostovho hodnotenia, patria paradoxne ženy. „Kto by napríklad nepoznal z povestí našu Margitu a Besnú. A do tretice povestnú – krásnu Žofiu Bošniakovú! Veru, to je najznámejšia osobnosť, ktorá prispela k sláve našej obce, aj keď balzamovaná leží v Tepličke nad Váhom. A ak vezmeme do úvahy súčasnosť, tak pár mesiacov tu žila s nami aj známa hollywoodská producentka Raffaella de Laurentis počas nakrúcania nádherného amerického filmu Dračie srdce. Zamilovala si náš hrad. Pri odchode mi povedala, že jej srdce zostáva v Strečne. Nuž, keď je to tak, tak aj ona je slávna Strečňanka,“ vysvetlil A. Klocáň.

Letujú vo Francúzsku

Obyvatelia Strečna začali intenzívnu spoluprácu s Francúzmi pred jedenástimi rokmi. Boli to francúzski partizáni, ktorí na základe podpory konzula SR v Bretónsku Yan Méleneca a jeho manželky Lily začali družbu a pravidelné výmenné pobyty. Treba pripomenúť aj ich humanitnú pomoc a dary, napríklad pre naše zdravotníctvo. Deti zo Strečna pravidelne chodia do spriatelených francúzkych prímorských stredísk Saint Pol de Léon a Roscooff v Bretónsku. Boli tam tohto roku, na budúci rok budú vítať francúzske deti doma.

Ako sa vám žije v Strečne?

Andrej BEHÁŇ:

Mám 18 rokov. Pri stavbe telocvične som teraz pomocný šichník. Nemám zamestnanie a dnes tu pre obec odrábam svoje v rámci verejnoprospešných prác. Príležitostí tu stále nie je dosť pre nás mladých. Pritom by sa tu dalo celkom dobre žiť, ale za prácou určite pôjdem hocikde do zahraničia. Ja sa roboty nebojím. Bol som už síce na skusy v Taliansku, ale nebolo to bohviečo.

Branislav CAPEK:

Som živnostník. Teraz dokončujem montáž kuchynských liniek v nájomných bytoch pre našich spoluobčanov, ktorí sa do novej obecnej bytovky čo nevidieť nasťahujú. Som rád, že dvanásť rodín konečne bude mať peknú strechu nad hlavou. Mne sa tu žije dobre. Uživím sa, hoci človek by chcel vždy viac. Už aby sme sa konečne napojili na kanalizačný zberač. To nám chýbalo.

Peter MELO:

Zamestnaný som už rok v obecnom podniku služieb. Ja som veru v Strečne spokojný, hlavne keď je roboty. Tohto roku sa nám ozaj zadarilo. Práce je, chválabohu, dosť aj vďaka peniazom z fondu rozvoja bývania. Bytovku dokončujeme v rekordom čase a pár mesiacov v predstihu. Budem rád, keď čím skôr položím palubovku do novej telocvične.

Marián JURÍK:

Sedemnásť rokov som do Čiech chodil za prácou. Konečne som sa vrátil natrvalo domov a som rád, že som s manželkou a sedemročnou dcérkou dostal jeden z týchto dvanástich nájomných obecných bytov. Ani sa mi nechcelo veriť. Šťastie sa na nás teraz riadne usmialo. Nemôžeme sa dočkať chvíle, kedy preberiem kľúče od starostu.

Otvorené dvere Strediska internátnej prípravy

Ústredný inštitút vzdelávania a psychológie organizuje vzdelávanie a psychologickú prípravu pracovníkov Železníc SR (ŽSR) ako celku a pôsobí v Strečne v jedinom Stredisku internátnej prípravy (SIP) na Slovensku.

Vedúci SIP v Strečne Pavol Piroha hovorí, že nedávno ukončená komplexná rekonštrukcia a modernizácia strediska po dobudovaní síce prednostne slúži pre potreby špecializovanej prípravy a vzdelávania dospelých, vytvorí priestor pre možnosť realizácie kondičnej rehabilitácie vybraných profesií zamestnancov ŽSR, ale rozvíja aj činnosť v oblasti poskytovania rekreačných služieb. V tejto činnosti SIP dobre spolupracuje s obcou, čo si pochvaľuje i starosta Strečna.

„Zo škaredého káčatka sa akoby mávnutím čarovného prútika stala krásna princezná. Veľké šesťlôžkové izby prestavali na dvojlôžkové bunky s príslušenstvom a dovtedy nevyužité podkrovie razom prinieslo 21 architektonicky zaujímavo riešených izieb so 74 lôžkami. Celková kapacita hlavnej budovy sa tak zvýšila na 119 lôžok. K tomu tri moderne vybavené učebne, učebňa výpočtovej techniky, konferenčná sála pre 50 osôb,“ uviedol P. Piroha. K objektu bytovky pribudol bazén, sauna, športový areál s tenisovým kurtom. Aj oddychová zóna je hotová. „Chcem sa poďakovať všetkým obyvateľom Strečna za porozumenie a pochopenie za ťažkosti, ktoré mali počas rekonštrukcie. Teraz však majú prístup k službám, za ktorými museli dochádzať do okresného mesta,“ uviedol vedúci SIP Strečno Pavol Piroha. Prevádzka bazénu, sauny, tenisového kurtu a fitnes centra pre športové vyžitie, atraktívne priestory konferenčnej sály, baru a jedálne pre spoločenské podujatia či učebňa výpočtovej techniky a grafické pracovisko budú určite prínosom pre väčšinu obyvateľov i návštevníkov Strečna.

Jediná kamarátka s krosnami v Strečne

Otília Kadášiová, za slobodna Verešová, svoje roky neskrýva. Je na dôchodku už dva roky, ale nejedna mladica by jej mohla závidieť s akou energiou a vitalitou žije. Prežila toho už dosť. Celý pracovný vek bola zdravotnou sestrou. Na otázku, kde odpovedá s humorom: „To sa ani nepýtajte, bude vám smiešno. Začala som na psychiatrii, potom som sa usadila dvadsaťpäť rokov na záchytke, no a skončila som v polepšovni, prosím pekne.“ Na dôchodku je jej vraj najlepšie. Môže sa kamarátiť s tkáčskym stavom – s krosnami. „V našej rodine sa voľakedy také niečo, hlavne cez zimu robilo. Zúžitkovali sa handry, ktoré bolo škoda vyhodiť. Nitky sa kúpili a zo starých handier boli nové koberce. Do výbavy to každá nevesta musela mať. Moja mama Anna Verešová ma naučila tkať za mlada. Najprv výbavu pre sestru, potom mne. Teraz má už 86 rokov a veru mi príde neraz osnovu skontrolovať,“ živo rozpráva jediná strečnianska tkáčka Otília. Už ako dievka chcela niečo krajšie tkať. Vraj nie ako vtedajšie staršie tetušky. Ku krosnám sa dostala ako zdravotná sestra v Ústave sociálnej starostlivosti na Straníku. Tam niekto priniesol malé krosná a nevedeli, čo s nimi. „Mne to nedalo a po dlhých rokoch ma v prstoch zasvrbelo. Zaspomínala som si, prišla na pomoc aj mama a šlo to. Najprv kostrbato, potom rovnejšie,“ úsmevne spomína. Zdokonaľovala sa v jemnom tkaní. Utkala prvý tkaný obrázok. Videla to kolegyňa, vraj žilinský detský folklórny súbor Cipovička by potreboval tkaný znak súboru - dievča v kroji. A bolo to. Z úst do úst, rozchýrilo sa to. Chytili sa aj ďalší. Utkala Jánošíka, hrad Strečno si objednal starosta ako dar pre francúzskych priateľov, znak pre strečniansku škôlku, potom školu... Napadlo ju utkať obecný erb. Potom Otíliu už inšpirovali Hradné hry Žofie Bošniakovej. Strečnianske hradné panstvo bolo veľké, richtárov veľa a čo dedina, to erb. Prácne sa Otília hodila na štúdium erbov v štátnom archíve, radila sa s odborníkmi a tohto roku celý súbor obecných erbov vyhotovila. Je ich už dvadsaťosem. Každý jej zaberie zo desať hodín. Z obcí strečnianskeho hradného panstva chýba do kompletu iba Čadca, Staškov, Olešná a Mojš. Potom sa už chce vrhnúť na tkanie kolekcie našich hradov a zámkov...

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 012
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 877
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 10 861
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 109
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 038
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 396
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 602
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 576
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 566
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 258
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Cíti sa slabý, ale jeho stav sa zlepšuje. Biskupa Tomáša Galisa prepustili z nemocnice

Biskup oceňuje prácu celého zdravotníckeho personálu za ochotnú 24-hodinovú službu.

Žilinský biskup Tomáš Galis.

Žilinskí cestári najazdili za dva dni 24-tisíc kilometrov

Cestárov preverila prvá výraznejšia várka snehu počas tejto zimy.

Ilustračné foto.
Na dokončenie Tunela Višňové – Dubná skala prišli v decembri minulého roka tri súťažné ponuky

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Vráble zintenzívnia boj s pandémiou, majú veľa hospitalizovaných v Nitre

Radnica požiadala dobrovoľných hasičov, aby vydezinfikovali autobusové zastávky.

Kam na Liptove počas lockdownu

Nápady na výlety sme rozdelili podľa okresov.

Už ste čítali?