edený Filmový víkend pod názvom „mysci-fikácia“ sa uskutoční 7.–9. novembra 2003 v obci Strečno pri Žiline. Tentokrát je prehliadka zameraná na premietanie ma-ďarských a poľských filmov, ktoré prepája spoločná tematika sci-fi alebo mystifikácie. Akciu organizuje občianske združenie Truc sphérique zo Žiliny a je časťou uceleného projektu prezentácie filmov krajín Višegrádskej štvorky odohrávajúceho sa počas 6 mesiacov v Čechách, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku. Oslovili sme Martina Krištofa, riaditeľa prehliadky.
Čo ponúkne divákom tento ročník?
Počas filmovej prehliadky si diváci budú môcť pozrieť 10 celovečerných a 10 krátkych filmov. V programe nebudú chýbať napríklad Koláč (Andrzej Wajda), Ga-Ga sláva hrdinom (Piotr Szulkin), Sexmisia (Juliusz Machulski), krátke filmy Zbignieva Rybczinskego, Dlhý súmrak (Attila Janisch), Nočná pieseň psa (Gábor Body). Víkend spestrí hudbou a „videomasážou“ skupina VJ’s (vídžejov) a DJ’s (dídžejov) Moire z Českej republiky. Veľ-
kou zaujímavosťou bude česko-dánsky projekt Anténa, v ktorom vystúpia Helene Kvint z Dánska a Čech Petr Krušelnický. Viac informácií o programe sa nachádza na www.truc.sk.
Ako by ste zhodnotili doterajšie víkendy s filmovým umením v Strečne?
Filmové víkendy v Strečne bývajú organizované tradične dvakrát do roka. Na predchádzajúcich piatich prehliadkach mohli diváci vidieť viac ako 60 celovečerných a 80 krátkometrážnych filmov mapujúcich históriu česko-slovenskej kinematografie. Výber filmov na každej prehliadke podliehal konkrétne zvolenej téme - tento rok sa vďaka podpore Višegrádskeho fondu podarilo obohatiť česko-slovenský výber o diela poľskej a maďarskej kinematografie.
Na svojráznom charaktere prehliadky sa podieľa aj komorná atmosféra dedinského kina a prírodnej scenérie obce Strečno... Koľko je pravdy na tom, že festival sa v tomto prostredí uskutoční poslednýkrát?
Áno, tentoraz je to naposledy. Koncepcia festivalu sa výrazne mení a tomu sa podriaďuje aj zmena miesta konania festivalu. Momentálne hľadáme nové zaujímavé miesto v okolí Žiliny. Je totiž zaujímavé oživovať kultúru aj v odľahlejších miestach.
Tomáš Radovský
Foto: archív