Škody v Kryštálovej jaskyni sú nevyčísliteľné
Žilina - Hoci na Slovensku sme si navykli, že ukradnúť sa dá takmer všetko, vykradnutie jaskyne patrí predsa medzi rarity. Zvlášť, keď podobných prípadov v poslednej dobe pribúda. Medzi vykradnutými sa ocitla aj jaskyňa pod Rozsutcom na území Národnej prírodnej rezervácie Rozsutec v Národnom parku Malá Fatra. „Správny názov prírodnej pamiatky je Kryštálová jaskyňa,“ hovorí znalec Stanislav Pavlarčík zo Správy slovenských jaskýň. „Jaskyňa je unikátom, z pohľadu výskytu kryštálových drúz kalcitu (uhličitan vápenatý) je jedinou na Slovensku. Svojím významom presahuje rozmer národneho prírodneho dedičstva Slovenskej republiky.“
Jaskyňa leží v srdci hôr v ťažko prístupnom teréne, ale ani to ju neochránilo pred chamtivou rukou vykrádačov. Ešte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia nebola zabezpečená a až neskôr bol vchod osadený železnými dverami. Ako teda mohlo dôjsť ku krádeži, ktorá nenechala chladným nikoho z kompetentných? „Krádež kryštálových drúz v odhadnutom množstve asi 130kg mohla trvať aj niekoľko dní. Určite nešlo o jednorazovú záležitosť. Páchatelia mohli jaskyňu navštíviť niekoľkokrát,“ hovorí S. Pavlarčík. „V mnohých prípadoch ide o osoby, ktoré sa špecializujú na jaskynné minerály - kvapľové náteky a tiež na paleontologické nálezy - lebky a zuby jaskynných medveďov. Známe sú tiež prípady, že takúto trestnú činnosť v jaskyniach robia aj obyčajní ľudia.“ Do dvier jaskyne pasuje veľký, mohutný kľúč. Mali ho mať len povolané osoby a podľa našich informácií mali existovať len dve kópie kľúča – ale po krádeži sa ich na svete zjavilo viac. Kto dal kľúče vyrobiť a prečo, o tom nikto nevedel? Mohol ťažko prístupnú a verejnosti neprístupnú jaskyňu vykradnúť niekto bez skúseností i bez ďalších možností odbytu? To sú otázky, na ktorých zodpovedanie sa čaká. „Ešte sme sa tu v okolí nestretli s podobnou krádežou v jaskyni. Toto je prvý taký prípad,“ hovorí riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru Terchová Pavol Noga. „Trestné stíhanie pre trestný čin krádeže bolo začaté Obvodným oddelením PZ Terchová 29. apríla a po vypracovaní posudku bola vec postúpená na Krajský úrad justičnej polície v Žiline. Odtiaľ bola postúpená na Okresný úrad justičnej polície, kde bol spolu s Kriminálnou políciou vypracovaný plán spoločného postupu,“ hovorí vyšetrovateľ Okresného úradu justičnej polície. „Ani po vypočutí svedkov sa nepodarilo zistiť skutočnosti, ktoré by oprávňovali začať trestné stíhanie, kvôli čomu bolo prerušené.“
V jaskyni došlo nielen k odcudzeniu voľných úlomkov drúz z dna jaskyne, ale aj k poškodeniu stien a stropu sekaním, rýpaním a otĺkaním. Spoločenská hodnota predstavuje podľa znalca S. Pavlarčíka sumu vyše 30 miliónov Sk. Trhová cena drúz je nižšia, závisí od veľkosti aj tvaru kryštálov a môže sa pohybovať od 600 do 2 000Sk za kus. Ťažko povedať, či išlo o krádež za účelom ich predaja na burzách u nás alebo v zahraničí alebo predaja turistom priamo v okolí Terchovej.
Neveľká Kryštálová jaskyňa však nie je okradnutým jedináčikom. V tomto roku ide už o štvrtý prípad rabovania v dovedna 4 500 slovenských jaskyniach. V neďalekej Brestovskej jaskyni na Orave zlodeji polámali a zobrali 37 vápencových kvapľov. Lup sa pravdepodobne pokúsia speňažiť na čiernom trhu. O kvaple je veľký záujem najmä zo strany výrobcov spomienkových predmetov a údajne ich skupujú aj šperkári. Podľa Pavla Staníka, koordinátora speleologickej strážnej služby Správy slovenských jaskýň, sídliacej v Liptovskom Mikuláši, rabovanie jaskýň možno považovať za novodobé barbarstvo: „Naše jaskyne sú sústavne atakované vykrádačmi, zberateľmi, ale aj nelegálnymi sprievodcovskými skupinami. Uzatváranie jaskýň efektívnejšími zariadeniami je pre nás nákladné, ale ako sa ukazuje, bude nevyhnutné.“ V tomto roku už uzatvorili 23 jaskýň, pracujú na uzavretí dalších.
Tomáš Radovský
Foto: autor