ah reforiem, ktoré vláda realizuje v tomto volebnom období. Medzi najvýznamnejšie zmeny, ktoré z nich vyplývajú, patrí rušenie okresných úradov a vznik špecializovaných úradov, zavádza sa rovná daň, posúva sa vek odchodu do dôchodku a zvyšuje zásluhovosť, menia sa sociálne dávky a podmienky nároku na ne.
V našom regióne sa k 1. januáru 2004 zrušili okresné úrady v Žiline a v Bytči a nahradil ich obvodný úrad a špecializované úrady. Pre Žilinčanov sa prakticky nič nemení, pretože nové špecializované úrady budú prakticky len premenené odbory okresných úradov. Žilinský by mal v januári ešte zostať v budove bývalého okresného úradu a neskôr by sa mal presťahovať na Predmestskú ulicu. Situácia je iná pre obyvateľov Bytčianskeho okresu. Tí budú musieť veľa vecí vybavovať v Žiline. Obvodný úrad v Žiline okrem iného prijíma žiadosti na udelenie štátneho občianstva a vydáva osvedčenie o štátnom občianstve, živnostenské oprávnenia, zabezpečuje mimosúdne rehabilitácie, vedie register spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov, stíha neplatičov poistného motorového vozidla a sprostredkúva dofinancovanie družstevnej a individuálnej bytovej výstavby. Obvodný úrad Žilina má v Bytči a Rajci svoje vysunuté pracovisko.
Úrady práce a odbory sociálnych vecí bývalých okresných úradov sa k 1. januáru zjednotili do tzv. úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Tie teraz poskytujú štátne sociálne dávky a sociálnu pomoc, evidujú nezamestnaných a voľné pracovné miesta, sprostredkúvajú nezamestnaným vhodné zamestnanie, poskytujú príspevky nezamestnaným a zamestnávateľom v rámci aktívnej politiky trhu práce. Niektoré činnosti bývalých úradov práce však prevzala Sociálna poisťovňa. Tá napríklad vypláca podpory v nezamestnanosti a peňažné náhrady z garančného fondu, alebo vyberá príspevky na poistenie v nezamestnanosti a do garančného fondu. Žilinský úrad práce, sociálnych vecí a rodiny bude sídliť v budove Sociálnej poisťovne a jeho vysunuté pracoviská v Bytči, Rajci a Varíne. Naproti tomu krajský školský úrad bude pôsobiť len v Žiline. Detašované pracovisko úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie bude mať sídlo i v Bytči. Ten okrem iného povoľuje jednotlivú výrobu a prestavbu motorového vozidla, či rozhoduje o vyradení vozidla z cestnej premávky. Okrem toho sa zriadili ešte úrady životného prostredia, pozemkové úrady, lesné úrady a stavebné úrady.
Zmeny v sociálnom systéme sú asi najrozsiahlejšie. Zrušil sa doterajší systém detských prídavkov a zavádza sa dvojzložkový prídavok na dieťa. Ten je podľa nového systému poskytovaný na každé nezaopatrené dieťa v jednotnej výške 500 korún a vyplácať ho budú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Ruší sa príspevok k prídavku, ktorý štát poskytoval prijímovo slabším rodinám. Príspevok pri narodení dieťaťa sa zo súčasných 3 110 zvýšil na 4-tisíc korún. Výrazné zmeny sa týkajú i nezamestnaných. Skracuje sa čas, v ktorom má nezamestnaný nárok na poberanie podpory v nezamestnanosti z deväť na šesť mesiacov a znižuje sa suma, ktorú budú nezamestnaní dostávať ako podporu. V roku 2004 to bude môcť byť maximálne 20 percent hrubej mzdy. Postupne sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku, pre ženy a mužov by mal byť rovnaký - 62 rokov.(mif)