Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Syn je pre mňa kompenzáciou futbalových neúspechov

Za úspechmi žilinského futbalu stojí od roku 1996

muž, ktorý je s klubom spätý od detstva. Kožu na trh nesie v časoch, keď sa darí, ale aj keď to nejde celkom podľa predstáv. Karol Belaník, v súčasnosti najznámejší „futbalový“ Žilinčan, sa v exkluzívnom rozhovore pre naše noviny vrátil i k letnému problému s lístkami, ale pochválil sa i svojím synom, z ktorého má obrovskú radosť.

Pán Belaník, aký program absolvujete na turnaji v Čechách a s akými cieľmi?

Je to trošku atypický model prípravy, ale vzhľadom na to, že sme dostali oficiálne pozvanie na kvalitný medzinárodný turnaj v Prahe, za účasti špičkových mužstiev z českej ligy, zvolili sme takúto alternatívu. Zohráme kvalitné zápasy a zároveň sa ubytujeme v Brandýse nad Labem, kde je vynikajúci športový areál. Tam budeme okrem zápasov aj trénovať. K dispozícii sú tiež bežecké trate, takže budeme pokračovať v tom, čo sme začali doma, teda v získavaní kondície, vytrvalosti a sily. V Brandýse zároveň už prejdeme na hernú časť prípravy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ste prvé a jediné mužstvo zo Slovenska, ktoré sa na turnaji zúčastní...

Doteraz mal turnaj tri ročníky a pôsobili tam len české prvoligové kluby. Tento ročník je prvý s medzinárodnou účasťou. Vzhľadom na to, že sme získali posledné tituly a máme tam kontakty, oslovili nás a my sme sa vyjadrili pozitívne.

V mužstve sa objavil Brazílčan Aderaldo. Ako sa zatiaľ javí?

V tejto fáze je to ešte predčasné hodnotiť. Prišiel iba minulú sobotu a aklimatizačný proces trvá niekedy aj dva týždne. V Brazílii vrcholí leto a u nás je zima. On má však už skúsenosti z pôsobenia vo Švajčiarsku a o to by to mal mať jednoduchšie. Myslím, že je to typ hráča, ktorý má všetky predpoklady, aby v Žiline hral. Je to ofenzívny typ obrancu, ortodoxný ľavák a keďže sú na Slovensku problémy s ľavákmi, zvolili sme túto alternatívu. Necháme mu dostatočný priestor a rozhodneme sa, či ho angažujeme. Odchádza s nami do Čiech, kde absolvuje aj časť zápasov. Keď sa vrátime, najneskoršie do 31. januára, dáme definitívne rozhodnutie. Mám však taký pocit, že si od neho môžeme dosť sľubovať a už aj naznačil, že by to mohlo byť v poriadku.

Skryť Vypnúť reklamu

Skúste ho porovnať s Orestesom, ktorý tu bol v lete.

Orestes bol úplne iný typ. Bol skôr agresívny, defenzívny a deštruktívny obranca. Veľa uňho z brazílskej techniky a konštruktivity nebolo. Aderaldo je naopak typický brazílsky hráč s dobrou ľavou nohou, kopacou technikou a prihrávkou. Má všetky predpoklady na to, aby bol platnou posilou.

Koho ďalšieho máte „v merku“?

Pripravuje sa s nami aj Tomáš Ďurica. Jeho angažmán v Moskve bolo neúspešné, kvôli tomu, že prvý polrok pravidelne nehrával a potom odišiel na operáciu kolena. Momentálne len získava hernú kondíciu a herná prax mu chýba. Je to ale hráč, ktorého poznáme a časom by bol určite platným pre naše mužstvo. Dohodli sme sa na určitom postupe a priebežne rokujeme s Dinamom o jeho prípadnom angažovaní. Samozrejme, posilnenie kádra ešte nie je uzatvorené. Nevylučujem príchody ďalších dvoch - troch hráčov z našej prvej ligy.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezraďte aspoň, do ktorej formácie.

Do útoku a do zálohy.

Je v zahraničí záujem o kapitána Labanta? Kto ďalší by mohol mužstvo opustiť?

Konkrétny záujem o Braňa Labanta v tejto fáze nie je. My, s hráčmi, ktorí urobili pre Žilinu veľa, boli pri dvoch tituloch a chcú prestúpiť do zahraničia, konzultujeme. Ak by prišla zaujímavá ponuka pre Labanta a on by povedal, že má záujem, určite sa dohodneme. Povedali sme to všetkým hráčom, ktorí už v Žiline niečo dosiahli a nemajú už výraznú motiváciu.

On osobne prejavil záujem odísť?

Nie, neprejavil žiadny záujem odísť. Ide skôr o to, že ako kapitán mužstva nemá takú motiváciu, akú by mal mať hráč na tomto poste a zároveň člen reprezentačného kádra. Ale tak to býva a útlmy prichádzajú.

Vráťme sa teraz k minulému roku. Vynikajúcim finišom ste obhájili titul a vyradili Maccabi Tel Aviv. Potom však nastal pokles výkonnosti. Prečo?

Sú v tom širšie súvislosti, a či sú subjektívne alebo objektívne, ukáže čas. Myslím si, že po víťazstve s Maccabi prišla na mužstvo určitá eufória. Ďalším problémom bolo, že strašne veľa hráčov sa dostalo do reprezentačných výberov. Bola tu kumulácia - liga, Slovenský pohár, Európsky pohár a reprezentácia. Gro kádra bolo maximálne vyťažené a mám taký pocit, že hráči po víťazstve nad Maccabi a slušne odohratej partii doma s Chelseou ako keby stratili motiváciu na ligu. Mysleli si, že to pôjde oveľa jednoduchšie, ako to nakoniec išlo. Bola v tom teda únava, iná motivácia, ale aj to, že hráči neboli zvyknutí na záťaž streda – sobota. Pravdepodobne ani príprava na ligu nebola zo strany hráčov taká, akú by si vyžadovala.

Ako veľmi chýba tímu osobnosť Mareka Mintála?

Je to podľa mňa bežné, že dobrí hráči odchádzajú a iní prichádzajú. Samozrejme, Marek bol symbolom Žiliny. Dával veľa gólov a bol vodcovská osobnosť, rozhodoval zápasy. Ak odíde hráč ako Marek, určitú chvíľu to trvá, kým sa podarí niekoho začleniť na jeho miesto. Je to však realita trhu. Ako náhle je záujem o slovenských hráčov, tak treba rokovať. Hráči sa musia posúvať a dnes Mintál dokazuje, že je to kvalitný hráč. Verím, že postupom Norimbergu do prvej bundesligy alebo jeho prestupom do iného klubu, sa presadí. Ťažko mu bolo povedať, že ho nepustíme, pretože pre Žilinu veľmi veľa odviedol a bol najvyšší čas, aby niekam prestúpil. Dostal konkrétnu ponuku a povedal, že chce ísť. My sme mu vyhoveli. V kabíne dochádza k boju, kto získa jeho vodcovskú pozíciu. Určitý čas to trvá a verím, že na jar to bude lepšie.

Mohol by ho nahradiť Marek Bažík, ktorý na jeseň strieľal góly?

Bažík je úplne iný typ. Myslím si, že preňho bola táto jeseň úplne špecifická. Nikdy nedával toľko gólov ako teraz a nepredpokladám, že na jar bude pokračovať. On je skôr konštruktívny rozohrávač v strede ihriska.

Slabšie výkony v lige a pohári vyústili do odvolania trénera Lešického. Mali ste pocit, že on bol priamo za výkony zodpovedný?

Mali sme pocit, že to nie je dobré. Sledovali sme mužstvo určité obdobie a jeho napredovanie nesmerovalo k lepšiemu ako sme očakávali. Mužstvo nabralo medzinárodné skúsenosti a mysleli sme si, že v lige bude dominovať a hrať lepšie. Po konzultácii s Milanom sme sa rozhodli pre tento krok, pretože sme nadobudli pocit, že v mužstve niečo nefunguje, a že hra upadá do plážového, bezkontaktného futbalu. Futbalová moderna je totiž dnes o agresivite, nasadení a dôraze. Toto nám vtedy chýbalo. S Milanom Lešickým sme zostali priateľmi. Je to futbalový život a čas zhodnotí, či to bolo dobré riešenie.

Na jeho miesto ste angažovali Juraja Šimurku, ktorý nikdy netrénoval prvoligové mužstvo. Nemáte pocit, že tím obhajcu titulu môže byť preňho príliš veľké sústo?

Nemyslím si. Je to predstaviteľ trénerskej moderny. Je to vzdelaný človek, ktorý vie, čo chce a v spolupráci s Jánom Gabrielom vytvárajú dobrú trénerskú dvojicu. Ťažko hovoriť o tom, či mal alebo nemal skúsenosti s prvou ligou. Real Madrid tiež angažoval trénera, ktorý nikdy prvý tím neviedol. Zrejme má nejaké predpoklady, aby takýto klub viedol. Je to večná polemika. My len bažíme po menách a osobnostiach. Niekedy však práve tieto osobnosti už nie sú na takej úrovni, aby trénovali prvoligové kluby. Naši tréneri na to majú. Vedia výborne koordinovať tréningový proces. Sú to mladí ľudia, ktorí sa vzdelávajú, študujú. Verím, že ich prínos pre mužstvo sa ukáže. V určitých fázach zápasov sme už produkovali agresívny futbal s nasadením. Takýto problém sme tu mali pred tromi rokmi a trvá to trošku dlhšie. Keď končil Jozef Barmoš a prišiel Laco Jurkemik, tiež prišiel diametrálne odlišný tréningový proces, úplne iná komunikácia s hráčmi, iné vyžadovanie. Hráči sa tomu možno bránia. Boli zvyknutí na niečo ľahšie. Práve preto, to trvá trošku dlhšie. Verím, že zimná príprava vyjde dobre, mužstvo zohrá kvalitné medzinárodné zápasy a naberie ďalšie skúsenosti.

V druhom predkole Champions League ste narazili na Chelseu Londýn a vypukol problém s lístkami. Vy ste sa k nemu oficiálne ešte nevyjadrili. Urobíte tak teraz?

Môžem len povedať, že som s lístkami vôbec neprišiel do kontaktu. Urobil som len to, že som ľuďom zo SFZ ponúkol ako partnerovi 40 - 50 lístkov. V klube absolútne do kontaktu s lístkami neprichádzam. Mal som na starosti športové veci, organizáciu zápasu a viacero iných momentov. Samozrejme, keď potrebujem nejaké lístky pre potreby SFZ alebo sponzorov, poviem, že potrebujem 15 - 20 lístkov a tým to končí. Absolútne sa od toho dištancujem.

V lete ste angažovali posily z Čiech. Dá sa povedať, že ste zle odhadli ich schopnosti? Spolupracujete ešte s manažérom Jurajom Venglošom?

Juraj Vengloš zastupuje niektorých našich hráčov a máme záujem na tom, aby pre nich získal angažmán v zahraničí. Samozrejme, po komunikácii s klubom. Z letných posíl, ktoré prišli do Žiliny, nemala kontakt s Venglošom ani jedna. Juraja Vengloša si vážim. Je to dobrý partner, na čom sa dohodneme, to platí. Získal nám angažmán pre Ďuricu, Barčíka. Je to manažér, s ktorým sa dá komunikovať. V lete prišli Putík, Plocek, Rzeszoto, Konečný a Besta. Putík je hráč, ktorý vie hrať a mohol zohrať rolu ofenzívneho záložníka. Je pomerne rýchly a výbušný. Prišiel do Žiliny, kolektív ho však neprijal a mal svoje problémy. Jeho výkonnosť nebola adekvátna. Čakali sme od neho ďaleko viac, a tak sme sa rozhodli, že zmluvu zrušíme. Plocek bol dobrý typ na pravú stranu zálohy. Mal však nejaké problémy s matkou a požiadal nás, aby sme s ním zmluvu zrušili. Pre nás nemá význam držať hráčov, ktorí tu byť nechcú. Martin Konečný prišiel preto, lebo je to skúsený futbalista. Očakávali sme od neho, že na pravej strane zvýši konkurenciu. Nesplnil to a rozlúčili sme sa. Braňo Rzeszoto očakávania rovnako nesplnil. Chceli sme, aby s Trabalíkom vytvoril najsilnejšiu brankársku dvojicu na Slovensku. Nebol však spokojný s tým, že nemá zaručený post jednotky. Dal nám to na známosť cez médiá. Opakujem ešte raz, kto tu byť nechce, nech sa páči, môže ísť. Besta rovnako povedal, že chce odísť do mužstva, kde bude mať väčšiu šancu hrávať. Keď nemá na to, aby sa so situáciou popasoval, môže ísť.

V lete ste prežili i radostnejšie chvíle, keď sa vám narodil syn. Ako sa mu darí?

Popri problémoch, ktoré sme museli riešiť, to bola najšťastnejšia chvíľa v minulom roku. Má štyri mesiace, je zdravý a pekne priberá. Človek sa potom díva na svet inými očami, aj keď sa nedarí. Syn je pre mňa kompenzácia boliestok na duši, ktoré som mal v priebehu jesennej časti. Je to určite dôležitejšie ako futbalové neúspechy, ktoré boli v priebehu jesennej časti.

Bude z neho futbalista?

Ježišmária! To sú predčasné otázky. Samozrejme, že keď žije v tomto prostredí, môže ho to ovplyvňovať. On si však vyberie sám, čo bude chcieť a je možné, že ho futbal vôbec nebude baviť. Nebudem ho znásilňovať do nijakých vecí. Buď na to bude mať pohybové danosti a keď nie, bude sa venovať štúdiu alebo niečomu inému. Vždy je dôležité nejakým spôsobom mladému človeku poradiť, dať mu skúsenosti, ale určite zbadám veľmi rýchlo, či je pohybovo nadaný alebo nie. Môžem ho ovplyvniť, ale akonáhle by sa mu to nepáčilo, nemá to význam.

Vieme o vás, že nie ste ženatý. Neuvažujete o založení rodiny?

Nevylučujem to z hľadiska budúcnosti. Momentálne sme sa s priateľkou o tom bližšie nerozprávali. Myslím si, že nie je podstatné, či je nejaká oficiálna listina. Dôležité je, či vzťah funguje. Časom si možno povieme, že je tá vhodná doba, ale nemyslím si, že toto je problém. Podstatnejšie je, aby malo dieťa dobré zázemie a starostlivosť.

Michal Filek

Foto: autor

Vizitka

Meno: Karol Belaník

Dátum narodenia: 12. 11. 1966 v Žiline

Profesia: manažér futbalistov MŠK Žilina, člen výkonného výboru SFZ

Pôvodné zamestnanie: profesionálny futbalista – brankár

Hráčska kariéra: odchovanec ZVL Žilina

1987 – 1988 Dukla Banská Bystrica

1990 – 1992 Bohemians Praha

1992 – 1993 Inter Bratislava (pre zranenie kolena tu ukončil profesionálnu kariéru)

FC Kottingbrunn – regionálna súťaž Rakúsko

- reprezentant ČSSR do 17 a 18 rokov

- reprezentant ČSSR do 21 rokov- štvrťfinále ME

- dvakrát finále Slovenského pohára

Stav: rozvedený

Obľúbené jedlo: cestoviny, steak

Obľúbený nápoj: Coca-cola

Záľuby: cestovanie, čítanie športovej literatúry

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 056
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 908
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 496
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 105
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 072
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 757
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 442
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 349
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 312
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 165
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Maroš Mikoláš podržal mužstvo viacerými fantastickými zákrokmi.

Žilinský odchovanec chytal vo veľkej pohode.

7 h

Mobilné odberové miesto sa nachádza za pavilónom gynekológie a pôrodníctva.

14 h
Zariadenie pre seniorov Úsmev v Žiline.

V zariadení naďalej platia prísne preventívne opatrenia.

16 h

Stredná odborná škola strojnícka na Športovej ulici v Kysuckom Novom Meste už dlhodobo patrí medzi najkvalitnejšie a najprogresívnejšie školy svojho druhu v Žilinskom kraji so zameraním na strojárstvo, elektrotechniku, ekonomiku a poľnohospodárstvo.

19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

26. jan

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

18 h

Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.

24 h

Poradia sa od včera zmenili.

11 h

Už ste čítali?