Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Belej

V Terchovskej doline, na sútoku riečky Varínka a h

Všetko je o pomoci a spolupráci

orského potoka Belianka, leží obec Belá. Jej súčasťou sú aj Nižné a Vyšné Kamence a Kubíková. Krásna príroda, majestátne horstvo a bystriny ponúkajú domácim, ale hlavne návštevníkom bohaté športové vyžitie a možnosti na príjemné chvíle oddychu. Belá žije bohatým kultúrnym a športovým životom. Na obec i jej obyvateľov je pyšný aj starosta Ivan Dvorský. Na tomto poste je už druhé volebné obdobie.

Skúste porovnať vaše prvé a začiatok druhého volebného obdobia.

Skryť Vypnúť reklamu

Problematika samosprávy a verejnej správy mi bola blízka ešte predtým. Môžem však povedať, že z roka na rok je to ťažšie. Všetko má svoje plusy a mínusy. Len vďaka tomu, že sme v tom predchádzajúcom období ušetrili nejaké peniaze, fungujeme ďalej. Z reforiem samosprávy, ktoré sa uskutočnili v poslednom čase, je asi najproblematickejšie školstvo. Pred desiatimi rokmi nám ho zobrali a teraz nám ho vrátili úplne zdevastované.

Pomáha vám niekto hľadať riešenia a východiská?

Skôr nie. Dnes mnohé médiá pranierujú samosprávy. Hovoria o neschopnosti obecných zastupiteľstiev, úradov i starostov starať sa o tieto veci. Veľké vákuum v tejto oblasti cítim i zo strany ZMOS-u, ktorý sa zvláštne správa či už pri ochrane našich práv i pri presadzovaní a schvaľovaní štátneho rozpočtu. Budem hovoriť konkrétne o našej obci. V rámci podielových daní dostaneme od štátu na školy nejakých 6 miliónov korún, hoci rozpočet je 11,2 milióna korún. Ostatné musíme dotovať. Hovorí sa, že tento rok je prelomový, ale veľmi tomu neverím. Najhoršie na tom je, že ten balvan zodpovednosti dopadne vždy na toho najspodnejšieho. A to sú malé obce. Myslím, že vaše noviny urobili v tomto smer kus pozitívnej práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Myslíte si, že vstup do Európskej únie bude mať pre obce pozitívny prínos?

To všetko sa uvidí. Pri možnosti využiť predvstupové fondy sme trochu zaspali, teraz sa už bude prechádzať na štrukturálne fondy. Teraz treba rýchlo pracovať na združeniach, sociálnych, rozvojových a regionálnych programoch pre obce, na územných plánoch, pretože to sú základné dokumenty, ktoré musia byť, aby sme sa do štrukturálnych fondov dostali, odtiaľ môžu peniaze smerovať do samospráv. A to sú veci, ktoré občania necítia, kladnejší prístup k tomu má možno podnikateľský sektor. Všetko je to o spolupráci, pomoci a o vhodnom rozdelení pôsobnosti v regióne. Možno to vyznieva ako nejaká vízia, ale taká je a bude realita.

Kto dobre separuje, menej platí

Skryť Vypnúť reklamu

„Skúste a uvidíte,“ to bol jeden z argumentov vedenia obce Belá, keď tu v polovici roku 2001 začínali so separovaným zberom. Nebolo to náhle rozhodnutie. Jeho príprava trvala takmer rok. V tom bolo aj všeobecné záväzné nariadenie obce, systém zberu aj systém zvozu a likvidácie. „Keď dnes hodnotíme tento počin, môžeme bez nadsádzky povedať, že sme dobu predbehli o 10 rokov. Už len preto, že dnes je na svete zákon, ktorý hovorí, že najneskoršie v roku 2010 budú musieť separovať všetky obce,“ rozhovoril sa starosta Ivan Dvorský. Isteže, sú veci, ktoré v tejto oblasti musia v Belej vylepšiť, ale myšlienka je na svete a jej realizácia sa dostáva do povedomia ľudí. Nesmierne pokročili aj v ochrane životného prostredia a v likvidácii divokých skládok.

Konkrétnejšie nás o separovanom zbere informovala Paulína Pobudová, ktorú starosta označil za matku tejto skvelej myšlienky. „Separovaný zber sme začali realizovať v polovici roka 2002, predchádzala mu však dlhá príprava. Dnes už naši spoluobčania vedia, že do modrých plastových vriec patrí papier, do zelených sklo, do šedých plasty a ostatný odpad, ktorý sa už nevytriedi, ten ide do čiernych vriec. Raz do týždňa všetok odpad zbierajú pracovníci obecného podniku a do zošita presne značia, koľko akých vriec, z ktorej domácnosti odvezú. Zároveň dodajú na výmenu nové vrecia. Raz štvrťročne potom chodia ľudia platiť na úrad za odvoz a likvidáciu odpadu. Za farebné vrecia sa neplatí nič, za jedno čierne vrece zaplatí rodina 30 korún. Ak občan separuje poctivo a stopercentne, môže mesačne zaplniť také 2-3 vrecia týmto neseparovaným odpadom.“

Podľa mienky tvorcov tohto projektu ani tento systém nie je celkom ideálny, ale zatiaľ väčšine vyhovuje a v našom regióne je jedinečný a unikátny. „V dedinách by nemal byť problém s biologickým rozložiteľným odpadom, ktorý sa dá pomerne jednoducho skompostovať. Tak, ako to kedysi robili naši starí rodičia, boli naučení nič zbytočne nevyhadzovať. Pri zbere vriec pracovníci naložia aj železný šrot, ktorý stačí jednoducho vyložiť pred dom. Papier, sklo, plasty a železo sa odovzdávajú do zberu a získané peniaze sa využijú napríklad na nákup nových vriec či na krytie ďalších nákladov, ktoré súvisia so separovaným zberom,“ zhodnotila projekt Paulína Pobudová. Do rozhovoru sa zapojil aj starosta obce Ivan Dvorský. Ten hovoril v prvom rade o osvete. S tou začínajú už v materskej škole. „Aj mne sa stalo, že ma 4-ročná dcéra prichytila, ako odhadzujem obal z jogurtu do koša a s vážnou tvárou ma upozornila, že patrí do šedého vreca,“ zasmial sa. Spomenul, že spočiatku ľudia tomuto systému nedôverovali. Keď v začiatkoch chodila Paulína Pobudová rozdávať vrecia po jednotlivých domácnostiach a propagovať separovaný zber, ušlo sa jej nemálo nadávok i výsmeškov. „Dnes je situácia taká, že do separovaného zberu sa zapojilo až 80 percent domácností a pozitívom je aj to, že v obci a jej okolí sa podstatne znížil počet divokých skládok,“ dodal na záver riaditeľ obecného podniku František Vrábel.

Pomôcť chcú aj dôchodcovia

Aj tí, ktorí už majú životný zenit za sebou, chcú pomôcť svojej rodnej obci a zapojiť sa do spoločenského diania. A tak za podpory starostu Ivana Dvorského vznikol v Belej klub dôchodcov, na čele ktorého stojí Irena Hanusová. Momentálne má klub až 90 členov. Niektorí z nich už majú dobre cez sedemdesiat, iní dôchodcovský vek dovŕšili len prednedávnom. Jedno však majú spoločné. Chuť zapojiť sa do všetkého, čo sa v obci deje. Ochotne priložia ruku k dielu pri úprave okolia domu smútku, kostola či cintorína. Pomáhajú aj pri ďalších prácach, na ktoré im stačia sily. Odmenou im je zasa ústretovosť vedenia obce. Napríklad pri poskytovaní autobusu na výlety na termálne kúpaliská, kde chcú regenerovať svoje sily.

„Veľmi pekné a milé sú akcie s našimi vnúčatami. Spoločne objavujeme krásy nášho okolia, spoločne spievame naše krásne pesničky. Náš ľud vždy vyjadroval spevom radosť, ale i smútok a žiaľ. A bola by veľká škoda, keby sme naše krásne ľudové piesne neodovzdali našim potomkom,“ tvrdí Irena Hanusová.

Futbal je číslo jeden,

chytila sa však aj kulturistika

Keď sa v Belej stretne niekoľko chlapov, skôr či neskôr sa určite začnú rozprávať o futbale. A verte, že majú o čom hovoriť. Muži pôsobia v 5. lige, trénuje ich bývalý prvoligový hráč MŠK Žilina Jaroslav Šebík. Vedúceho mužstva robí Dušan Káčer, zdravotníkom je Jozef Tichák. Možno oveľa viac však všetkých tešia výsledky dorastencov a žiakov. „Máme veľmi dobrú spoluprácu s dorastom MŠK Žilina, momentálne tam pôsobia traja naši hráči, Pavol Poljaček, Vladimír Štefánek a Ján Kuťa. Z hosťovania sa vrátili Peter Vrábel a Jozef Cingel. Dokonca v žilinskom „béčku“ hrá Štefan Čepela,“ s pýchou sa o belskom futbale rozhovoril predseda ŠK Belá František Vrábel, ktorý je zároveň trénerom dorastencov. Jeho pravou rukou je Marián Sedúch. Nezabudol pripomenúť ani zásluhy obecného úradu. Bez jeho finančnej pomoci by to bolo viac ako ťažké. Mrzí ho, že niektorí podnikatelia sa od športu akoby odvrátili, niektorí pomáhajú aspoň tak, že pár futbalistov zamestnávajú. S úctou spomenul i bývalého hospodára ŠK Jozefa Vrábla, ktorý túto funkciu zastával desať rokov. Po jeho vlaňajšom úmrtí ho nahradil Ján Svetlovský.

Záujem o športové aktivity majú v Belej aj ženy. Tie pod vedením Anny Pšechovej a Jany Užákovej cvičia aerobik. Mladí chlapci zasa našli zaľúbenie v kulturistike. Pre nich zariadila obec v priestoroch pod kultúrnym domom posilňovňu, kde chodí cvičiť až do päťdesiat adeptov tohto športu. „Možno sa medzi nimi nájde talent s pevnou vôľou, ktorý sa po čase stane členom niektorého kulturistického oddielu a raz preslávi našu obec aj v tomto športe,“ nádeja sa František Vrábel.

Problémov sa neboja

Všetky plány na rozvoj Belej vychádzajú z volebného programu a budú sa odvíjať aj od príspevkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie. „Až donedávna sme mali nedostatok informácií o možnostiach zaujímať sa o dotácie a granty. Akoby existovalo nejaké informačné embargo. Teraz sme však informáciami úplne zaplavení,“ hovorí starosta Belej. V obci však budú stavať na regionálnom rozvoji, na tom chcú postaviť určitú štruktúru a získať finančné prostriedky. „Môže to byť jednoznačne len cestovný ruch a k tomu pridružené služby a činnosti, to môže do regiónu priniesť peniaze,“ tvrdí Ivan Dvorský. Je to síce nesmierne náročné, vyžaduje to precíznu spoluprácu na rôznych úrovniach, ale v Belej sa roboty neboja a sú pripravení pasovať sa s problémami.

Dôvera zaväzuje i poháňa

Na veľkej návšteve v Belej sme boli naposledy v roku 2001. To bol čas zmien, keď sa konštituovalo a hľadalo nové spôsoby práce nové obecné zastupiteľstvo s novým starostom. Prvé dva roky ich činnosti možno vyznievali ako roky stagnácie, ale nebolo to tak. „To prvé obdobie vždy vyžaduje čas na prípravu. Robili sa projekty, pripravovali stavebné povolenia, rozbiehali sa niektoré veci z volebného programu. Za tento čas sme si dokázali vytvoriť finančné zázemie, opäť začal fungovať obecný podnik. Od toho sa odvíjali ďalšie veci a dnes môžem povedať, že volebný program z prvého obdobia sa nám podarilo splniť na 95 percent,“ skonštatoval starosta Belej Ivan Dvorský. Možno aj to prispelo k tomu, že spoluobčania si ho vybrali za starostu aj v decembri 2002. Je to zaväzujúce. Spomeňme aspoň niektoré z vecí, ktoré sa v Belej realizovali od roku 1999. Jedným z najkvalitnejších projektov bol separovaný zber, o ktorom píšeme na inom mieste. Okrem toho sa v obci vybudovala káblová televízia, urobila sa rekonštrukcia kotolne v starej škole, opravil sa vodovod v Kubíkovej, porobili sa cesty, miestna infraštruktúra, Vo Vyšných i Nižných Kamencoch robili na rekonštrukcii elektrických rozvodov, opravil sa aj miestny rozhlas. Pyšní sú aj na nový spoločenský dom v Kubíkovej, kde by ešte tento rok chceli dokončiť aj tenisové kurty a miesto na opekanie a príjemné posedenie. Vymenovať všetko by zabralo viac miesta, ako máme k dispozícii.

Jednou vetou...

• Belá je najstaršia z obcí, ktoré ležia na severovýchod od Varína a Krasnian.

• Najstaršie osídlenie na území terajšej obce pochádza z obdobia konca staršej doby kamennej.

• Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1378, vlani Belá oslávila 625. výročie.

• V 16. a 17. storočí bola obec predmetom ostrých sporov medzi dedičmi starohradnianskeho panstva Pongrácovcami a novými potencionálnymi uchádzačmi.

• Nezriedka končili i tragicky, napríklad v roku 1664 pri nich zavraždili belianskeho mlynára Juraja Tatalu.

• V priebehu storočí mali na počte obyvateľov obce rozhodujúci podiel vojny, epidémie, hlad a bieda.

• Beliansky kostol je zasvätený sv. Márii Magdaléne, ktorá je aj v erbe obce.

• V 950 rodinných domoch žije dovedna 3 300 obyvateľov.

• Najstaršou občiankou Belej je Paulína Gundová, ktorá 4. februára oslávila požehnané 99. narodeniny.

• Najmladším je zatiaľ Matúško Konečný, ktorý prišiel na svet v druhý marcový deň tohto roku.

V troch obvodoch

Obec Belá má tri volebné obvody, v ktorých si občania zvolili dovedna jedenásť poslancov obecného zastupiteľstva. Spomedzi nich sa zástupcom starostu stal Jozef Dvorský. Ostatní poslanci sú: Jaroslav Dvorský, Karol Franek, Ľubomír Hodoň, Štefan Chabada, Jozef Lipka, František Vrábel, Štefan Franček, Bernard Kubík, Ľubomír Hodoň a Jozef Mažgút. Prednostom Obecného úradu v Belej je Vladimír Kvočka.

Jubilejné noviny

Už viac ako desať rokov vychádzajú Belské noviny. Prvé číslo sa objavilo pred Veľkou nocou 1993. Pri ich zrode stál Bernard Ondrišík, pracovník žilinskej tlačiarne. Stal sa ich korektorom a technickým dozorom. To robí dodnes. Prvým šéfredaktorom bol dlhoročný osvetový a športový funkcionár, ale aj známy dopisovateľ do slovenských periodík Viliam Chlebo. Jeho zástupcom bol Kamil Muráň, ktorý aj inicioval vznik novín. Kedysi Belské noviny boli aj najlepšími obecnými novinami, pretože mapovali život v obci. O to sa snaží aj dnešný redakčný kolektív na čele s Ľubomírom Malichom. Za desať rokov sa však na tvorbe novín podieľali mnohí ľudia. Belské noviny vychádzajú minimálne trikrát do roka, vždy na Veľkú noc, na belské hody (22. júla) a pred Vianocami.

Staňte sa autormi

Už niekoľko rokov chce vedenie obce pripraviť knižnú publikáciu o Belej. Do jej tvorby by chceli zapojiť aj obyvateľov. Preto by boli radi, keby doma pohľadali písomné materiály, ktoré sa dotýkajú histórie, staré fotografie či belianske kroje. Privítali by aj spomienky na staré zvyky. V knihe by sa malo písať o prírode, histórii, kultúre, školstve, zdravotníctve, športe, hospodárskom a náboženskom živote, ale aj ľuďoch, ktorí v nej žili a žijú.

Stranu pripravila: Eva Bučová

Foto: autorka, archív obce

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Zelená Bratislava
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Bezbariérové vozidlo
 2. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 3. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Zelená Bratislava
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Ruža zmeny
 8. Úpravy automobilov pre ZŤP
 9. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 10. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 690
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 138
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 686
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 712
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 085
 6. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 11 437
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 9 407
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 076
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 071
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 023
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

BYTČA: Lúpež, vyhrážanie i poškodzovanie majetku. Mladík si poriadne zavaril

Na obvineného muža policajti spracovali podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.

V III. lige kraľuje nezastaviteľný Hundák, v I. a II. triede na čele pätnásťgóloví strelci

Zápasy regionálnych či oblastných futbalových súťaží tento rok už pravdepodobne neuvidíme, väčšina duelov z jesennej porcie je však už za nami. Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú poradie strelcov v jednotlivých súťažiach.

Daniel Hundák (druhý zľava) a Peter Jasenovský (tretí zľava) patria nielen medzi najlepších strelcov Bánovej, ale aj celej III. ligy.

Mesto Žilina požiada o návratnú finančnú pomoc vo výške viac ako 2 milióny eur

Radnica chce peniaze použiť na financovanie správy a údržby komunikácií a verejnej zelene.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Už ste čítali?