Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Súľove-Hradnej

Dnešná podoba erbu vychádza z predlohy zemepanskéh

o erbu. Hovorilo sa o troch pečatiach. Prvá zmienka o tomto pečatidle je nedatovaná. Ale pečatidlo s týmto motívom používal richtár už v roku 1870. Na erbe obce sú neodmysliteľné skaly a vystupujúce slnko z modrej oblohy. Je to symbol nádeje na lepšie časy. Výrazné farby prevládajú aj na zelenej tráve a v symbole červeného vlčieho maku.

V skratke

• Prvá zmienka o obci Súľov sa objavuje už v roku 1193. Vtedy patrila zemianskym rodinám Súľovských, Hradnianskych a Sirmiensisových. Pôvodní obyvatelia sa živili predovšetkým poľnohospodárstvom, chovom dobytka a spracovaním dreva.

Skryť Vypnúť reklamu

• Vôbec prvé známky života z toho prostredia pochádzajú už z obdobia eneolitu. Našli sa tu náleziská žiarového pohrebiska, lužickej kultúry a sídlisko púchovskej kultúry.

• V roku 1616 rod Sirmiensisovcov dal vybudovať prvý evanjelický kostol. Pôvodne išlo o renesančnú stavbu. Dnes je to katolícky kostol.

• Ten istý rod dal v roku 1750 postaviť ďalší, evanjelický kostol. Jeho veľkou vzácnosťou je drevená maľovaná neskorobaroková krstiteľnica.

• V roku 1408 sa už Hradná spomína ako súčasť Súľova.

• V roku 1898 sa obec Hradná pripojila k Súľovu.

Súľov a jeho nemí svedkovia

Obec Súľov-Hradná je špecifická svojou polohou. Tá už pred stáročiami určila, že jej obyvatelia budú vyrastať a žiť spolu so skalami. Nemí svedkovia, ako ich domáci nazývajú, vytvárajú atmosféru tajomnej nádhery, ktorá sa na Slovensku tak často nevidí. Súľovské skaly a ich ľudia vytvorili spolu symbiózu živého a neživého. Kamenné nádhery sa do sŕdc súľovských ľudí dostávajú už pri narodení a ostávajú až do smrti.

Skryť Vypnúť reklamu

Naši ľudia nosia hory v srdciach

Starosta obce Súľov–Hradná, Jaroslav Bušfy, nedá na obyvateľov obce dopustiť. Hovorí, že sa nedá narodiť v Súľove-Hradnej bez toho, aby ste nemali radi prírodu a skaly. Jedinečná kombinácia živého a neživého je tak vzácna, že lokalita, kde sa obec nachádza, bola vymenovaná za prírodnú rezerváciu. Platí tu až piaty stupeň ochrany prírody.

Všade naokolo na vás dýcha kamenná krása. Patríte do chránenej lokality. Pre „cezpoľných“ je to vzácnosť, ako kamennú nádheru vnímajú Súľovčania?

My tu s prírodou žijeme. Tieto hory sú všade naokolo a najviac v našich srdciach. Ľudia ju majú v duši, nás netreba učiť, ako ju chrániť. Žijeme v symbióze s ňou, bohužiaľ, ochranári to dosť nechápu a silou mocou, nás chcú z tohto vylúčiť. Vidia len prírodu, treba však vidieť aj ľudí. Niekedy sa stáva, že musíme chrániť naše skaly pred ochranármi. Zasahujú všade, hlavne do bežného života. Po stáročia sme vytvárali spolužitie prírody, zvierat a ľudí a teraz nás chcú z toho všetkého vylúčiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako to myslíte?

Tým, že sme v chránenej oblasti, nemôžeme skoro nič. Ovečky u nás vždy boli súčasťou života. Spásali a čistili od buriny a kríkov ťažko dostupné oblasti. Ochranári to však zakázali. Teraz musíme my chodiť trhať a vysekávať burinu, aby sa zachovali vzácne rastliny. Príroda si to zariadila sama, nemali by do toho zasahovať.

Táto lokalita je exkluzívna hlavne pre nastupujúce obdobie nášho vstupu do Európskej únie. Obec môže žiť z turistiky. Ako je na to pripravená dedina a jej ľudia?

Naše skaly sú naša fabrika. To je nám všetkým jasné. Tu sa nedá pestovať priemysel, tak pestujeme turistiku. Základom bolo vybavenie obce. Dobudoval sa tu plyn a svojpomocne sme dotiahli kvalitnú vody z vrchov. Teraz robíme rekonštrukciu verejného osvetlenia. Staré, energeticky nevýhodné žiarovky sa nahrádzajú novými. Po Veľkej noci sa spustí aj káblová televízia. Obec sa snaží, hlavne v tomto období, orientovať na služby. V kvalite služieb vidíme svoj úspech. Naše bohatstvo musíme vedieť aj predať. Plánujú sa tu rodinné penzióny, reštaurácie. Chceli by sme spolupracovať aj s družstvom, ktoré má koníky. Jednoducho, zo všetkého treba vyťažiť. Ale zároveň, treba si aj chrániť a dať do poriadku to, čo je tu vzácne.

Na úpravu obce a okolia využívate aj nezamestnaných?

Samozrejme, bez toho by to ani nešlo. Teraz máme v obci na päť mesiacov zamestnaných 30 ľudí. Tí sa starajú o vizáž obce. Niekedy ide o náročnú prácu, pretože upravujú aj turistické trasy a všetko musia vyniesť na svojich chrbtoch. Dlhé roky sa o trasy nik nestaral a my chceme, aby sa turisti cítili lepšie.

Čím je táto obec špecifická?

Je to jedna z mála obcí, kde medzi sebou vedia bez problémov žiť dve náboženstvá. Sú tu katolíci aj evanjelici. Majú pri sebe kostoly. Nikdy sme nezaznamenali nejaké rozbroje alebo rozdiely. Je naozaj málo takých obcí, kde pri sebe dokážu takto pekne žiť dve rozdielne náboženské komunity.

Ste hrdý na svojich ľudí?

Samozrejme, Súľovčania sú veľmi tolerantní, držia spolu. Majú obrovský pocit zodpovednosti za to, čo majú. Vážia si prírodu. Žijú s ňou. Ak sa v dedine vyskytne problém, dáme sa dokopy a spolu ho riešime. Ľudia cítia zodpovednosť k svojmu kraju. Sú naučení žiť tvrdým životom. Je krásne, že dokážeme spolu komunikovať, je to iné ako v meste. Tu vám nikto nezavrie dvere.

Svetoznáme cyklotrasy...

Nezabudnuteľná atmosféra skál láka nielen turistov, ale aj cyklistov. Ďalšou pýchou obce sú ich cyklotrasy. Vznikli na starých obchodných cestách. Obec si trasy vybudovala sama z prostriedkov Phare. Do prevádzky ich dali v roku 2000. O tri roky neskôr sa im podarilo do Súľova-Hradnej presunúť horský cyklomaratón. Vtedy sa na ňom zúčastnilo 520 súťažiacich. Tento maratón zároveň potvrdil kvalitu a jedinečnosť trasy. Dôkazom toho je aj príprava tohtoročnej súťaže. Pôjde už o majstrovstvá Česka a Slovenska v horskej cyklistike. Preteky pripravujú na piateho júna. Po vstupe do Európskej únie tieto trasy naberú nový význam, pretože sú prepojené aj s Českou republikou. Súľov-Hradná tak otvára novú možnosť cezhraničnej turistiky. Ako hovorí starosta obce: „Je to náš príspevok do Európskej únie.“

Osobnosti

Stanislav Smatana

Ďalšou osobnosťou, je svetoznámy nitkár Stanislav Smatana. Jeho práce už poznajú takmer v celej Európe. Obecný úrad sa pýši jeho prácou vynitkovaného erbu. Na erbe je neuveriteľných 1 320 klinčekov.

Anna Šefárová

Obec Súľov-Hradná sa môže pýšiť svojou najstaršou, viac ako sto ročnou obyvateľkou. Je ňou Anna Šefárová, babička, ktorá má presne 102 rokov. Zdravie jej už veľmi neslúži, ale vďaka opatere Janka Kačinca a Márie Bednárovej v starenkiných očiach nájdete zvedavosť a radosť z každého nového dňa. Keď sme ju prišli odfotiť, bála sa, že je strapatá a neupravená, že vraj sme si mali vybrať krajšiu babu. Podľa nás však nič krajšie, ako tvár popísanú vekom a múdrosťou v dnešnej dobe nenájdete.

Zuzana Smatanová

Zuzanu Smatanovú netreba ani predstavovať. Výhrou v súťaži Coca-Cola PopStar sa stala známa na celom Slovensku. Málokto však vie, že Zuzana je zo Súľova-Hradnej a všetci obyvatelia sú na mladú speváčku pyšní. Robí radosť nielen rodine, ale celej obci. Zuzane sa od súťaže úplne zmenil život. Označujú ju za slovenskú Alanis Morissettovú. Slovensko reprezentovala aj na medzinárodnom hudobnom festivale EUROSONIC/NOORDERSLAG v holandskom Groningene. Vydala už aj svoj debutový album Entirely Good.

Kultúrou žijeme celý rok

Neodmysliteľnou súčasťou života obce je obecná kultúra. K nej bezprostredne patrí folklórny súbor Súľovčanka, ktorý teraz oslavuje dvadsiate výročie svojho vzniku. O detskú verziu sa starajú žiaci a škôlkari v detskom folklórnom súbore Súľovčatá. Svoje výročie slávili v nedeľu 21. marca. Vtedy sa päť nadšencov pod vedením Oľgy Varhaníkovej rozhodlo oživiť a pripomenúť mladšej generácii už dávno zabudnuté piesne, krásne súľovské kroje a staré zvyky svojho regiónu. K nim pridali aj veselé scénky. Dnešná Súľovčanka má 12 členov - desať žien a dvoch mužov. Za celé obdobie sa ich v skupine vystriedalo 23. Vystupujú v obci, ale aj za hranicami nášho kraja a prezentujú našu kultúru a zvyky. Súbor je súčasťou každej významnej obecnej udalosti, ale aj folklórnych festivalov doma a v zahraničí. Prvý májový týždeň sa v obci koná folklórny festival Žilinského kraja. Už teraz sa pripravuje jeho druhý ročník.

Výstup na Žibrid

Obyvatelia obce si založili peknú silvestrovskú tradíciu. Výstup na Žibrid je už každoročnou turistickou atrakciou. Tento rok ich čaká v poradí už štvrtý ročník zimnej obecnej turistiky. Vždy v posledný deň v roku sa nielen fanúšikovia turistiky, ale aj známi či náhodní turisti, stretnú pred obecným úradom a spoločne začínajú trasu plnú dobrej zábavy, smiechu a nezabudnuteľných zážitkov. Výstup začína smerom do sedla Patúch. To je však len začiatok silvestrovskej trasy k Žibridu. Táto milá tradícia tiež hovorí o tom, že obyvatelia Súľova-Hradnej držia spolu, a tak ako spolu prekonávajú obecné peripetie, tak spoločne prekonávajú aj obecnú zábavu.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 701
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 282
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 061
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 284
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 961
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 8 112
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 313
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 924
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 687
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 583
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Situácia v Žiline je po otvorení odberových miest pokojná.

33m

Poliaci sú rozmiestnení v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Ružomberok a Tvrdošín.

1 h
Testovanie na koronavírus.

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Žiline.

5 h

Informácie k organizácii skríningového testovania na ochorenie COVID-19 počas víkendu od 23. do 24. januára v Žiline.

7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V druhom kole malo pozitívne testy 1,02 percenta testovaných. Na Borovej ulici však číslo vyskočilo na 6,45 percenta.

22. jan

Prednostka neodpísala, rezort vnútra poslal len všeobecné stanovisko.

19 h

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

21. jan

Policajti začnú novú technológiu využívať od soboty.

17 h

Už ste čítali?