Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Súľove-Hradnej

Dnešná podoba erbu vychádza z predlohy zemepanskéh

o erbu. Hovorilo sa o troch pečatiach. Prvá zmienka o tomto pečatidle je nedatovaná. Ale pečatidlo s týmto motívom používal richtár už v roku 1870. Na erbe obce sú neodmysliteľné skaly a vystupujúce slnko z modrej oblohy. Je to symbol nádeje na lepšie časy. Výrazné farby prevládajú aj na zelenej tráve a v symbole červeného vlčieho maku.

V skratke

• Prvá zmienka o obci Súľov sa objavuje už v roku 1193. Vtedy patrila zemianskym rodinám Súľovských, Hradnianskych a Sirmiensisových. Pôvodní obyvatelia sa živili predovšetkým poľnohospodárstvom, chovom dobytka a spracovaním dreva.

Skryť Vypnúť reklamu

• Vôbec prvé známky života z toho prostredia pochádzajú už z obdobia eneolitu. Našli sa tu náleziská žiarového pohrebiska, lužickej kultúry a sídlisko púchovskej kultúry.

• V roku 1616 rod Sirmiensisovcov dal vybudovať prvý evanjelický kostol. Pôvodne išlo o renesančnú stavbu. Dnes je to katolícky kostol.

• Ten istý rod dal v roku 1750 postaviť ďalší, evanjelický kostol. Jeho veľkou vzácnosťou je drevená maľovaná neskorobaroková krstiteľnica.

• V roku 1408 sa už Hradná spomína ako súčasť Súľova.

• V roku 1898 sa obec Hradná pripojila k Súľovu.

Súľov a jeho nemí svedkovia

Obec Súľov-Hradná je špecifická svojou polohou. Tá už pred stáročiami určila, že jej obyvatelia budú vyrastať a žiť spolu so skalami. Nemí svedkovia, ako ich domáci nazývajú, vytvárajú atmosféru tajomnej nádhery, ktorá sa na Slovensku tak často nevidí. Súľovské skaly a ich ľudia vytvorili spolu symbiózu živého a neživého. Kamenné nádhery sa do sŕdc súľovských ľudí dostávajú už pri narodení a ostávajú až do smrti.

Skryť Vypnúť reklamu

Naši ľudia nosia hory v srdciach

Starosta obce Súľov–Hradná, Jaroslav Bušfy, nedá na obyvateľov obce dopustiť. Hovorí, že sa nedá narodiť v Súľove-Hradnej bez toho, aby ste nemali radi prírodu a skaly. Jedinečná kombinácia živého a neživého je tak vzácna, že lokalita, kde sa obec nachádza, bola vymenovaná za prírodnú rezerváciu. Platí tu až piaty stupeň ochrany prírody.

Všade naokolo na vás dýcha kamenná krása. Patríte do chránenej lokality. Pre „cezpoľných“ je to vzácnosť, ako kamennú nádheru vnímajú Súľovčania?

My tu s prírodou žijeme. Tieto hory sú všade naokolo a najviac v našich srdciach. Ľudia ju majú v duši, nás netreba učiť, ako ju chrániť. Žijeme v symbióze s ňou, bohužiaľ, ochranári to dosť nechápu a silou mocou, nás chcú z tohto vylúčiť. Vidia len prírodu, treba však vidieť aj ľudí. Niekedy sa stáva, že musíme chrániť naše skaly pred ochranármi. Zasahujú všade, hlavne do bežného života. Po stáročia sme vytvárali spolužitie prírody, zvierat a ľudí a teraz nás chcú z toho všetkého vylúčiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako to myslíte?

Tým, že sme v chránenej oblasti, nemôžeme skoro nič. Ovečky u nás vždy boli súčasťou života. Spásali a čistili od buriny a kríkov ťažko dostupné oblasti. Ochranári to však zakázali. Teraz musíme my chodiť trhať a vysekávať burinu, aby sa zachovali vzácne rastliny. Príroda si to zariadila sama, nemali by do toho zasahovať.

Táto lokalita je exkluzívna hlavne pre nastupujúce obdobie nášho vstupu do Európskej únie. Obec môže žiť z turistiky. Ako je na to pripravená dedina a jej ľudia?

Naše skaly sú naša fabrika. To je nám všetkým jasné. Tu sa nedá pestovať priemysel, tak pestujeme turistiku. Základom bolo vybavenie obce. Dobudoval sa tu plyn a svojpomocne sme dotiahli kvalitnú vody z vrchov. Teraz robíme rekonštrukciu verejného osvetlenia. Staré, energeticky nevýhodné žiarovky sa nahrádzajú novými. Po Veľkej noci sa spustí aj káblová televízia. Obec sa snaží, hlavne v tomto období, orientovať na služby. V kvalite služieb vidíme svoj úspech. Naše bohatstvo musíme vedieť aj predať. Plánujú sa tu rodinné penzióny, reštaurácie. Chceli by sme spolupracovať aj s družstvom, ktoré má koníky. Jednoducho, zo všetkého treba vyťažiť. Ale zároveň, treba si aj chrániť a dať do poriadku to, čo je tu vzácne.

Na úpravu obce a okolia využívate aj nezamestnaných?

Samozrejme, bez toho by to ani nešlo. Teraz máme v obci na päť mesiacov zamestnaných 30 ľudí. Tí sa starajú o vizáž obce. Niekedy ide o náročnú prácu, pretože upravujú aj turistické trasy a všetko musia vyniesť na svojich chrbtoch. Dlhé roky sa o trasy nik nestaral a my chceme, aby sa turisti cítili lepšie.

Čím je táto obec špecifická?

Je to jedna z mála obcí, kde medzi sebou vedia bez problémov žiť dve náboženstvá. Sú tu katolíci aj evanjelici. Majú pri sebe kostoly. Nikdy sme nezaznamenali nejaké rozbroje alebo rozdiely. Je naozaj málo takých obcí, kde pri sebe dokážu takto pekne žiť dve rozdielne náboženské komunity.

Ste hrdý na svojich ľudí?

Samozrejme, Súľovčania sú veľmi tolerantní, držia spolu. Majú obrovský pocit zodpovednosti za to, čo majú. Vážia si prírodu. Žijú s ňou. Ak sa v dedine vyskytne problém, dáme sa dokopy a spolu ho riešime. Ľudia cítia zodpovednosť k svojmu kraju. Sú naučení žiť tvrdým životom. Je krásne, že dokážeme spolu komunikovať, je to iné ako v meste. Tu vám nikto nezavrie dvere.

Svetoznáme cyklotrasy...

Nezabudnuteľná atmosféra skál láka nielen turistov, ale aj cyklistov. Ďalšou pýchou obce sú ich cyklotrasy. Vznikli na starých obchodných cestách. Obec si trasy vybudovala sama z prostriedkov Phare. Do prevádzky ich dali v roku 2000. O tri roky neskôr sa im podarilo do Súľova-Hradnej presunúť horský cyklomaratón. Vtedy sa na ňom zúčastnilo 520 súťažiacich. Tento maratón zároveň potvrdil kvalitu a jedinečnosť trasy. Dôkazom toho je aj príprava tohtoročnej súťaže. Pôjde už o majstrovstvá Česka a Slovenska v horskej cyklistike. Preteky pripravujú na piateho júna. Po vstupe do Európskej únie tieto trasy naberú nový význam, pretože sú prepojené aj s Českou republikou. Súľov-Hradná tak otvára novú možnosť cezhraničnej turistiky. Ako hovorí starosta obce: „Je to náš príspevok do Európskej únie.“

Osobnosti

Stanislav Smatana

Ďalšou osobnosťou, je svetoznámy nitkár Stanislav Smatana. Jeho práce už poznajú takmer v celej Európe. Obecný úrad sa pýši jeho prácou vynitkovaného erbu. Na erbe je neuveriteľných 1 320 klinčekov.

Anna Šefárová

Obec Súľov-Hradná sa môže pýšiť svojou najstaršou, viac ako sto ročnou obyvateľkou. Je ňou Anna Šefárová, babička, ktorá má presne 102 rokov. Zdravie jej už veľmi neslúži, ale vďaka opatere Janka Kačinca a Márie Bednárovej v starenkiných očiach nájdete zvedavosť a radosť z každého nového dňa. Keď sme ju prišli odfotiť, bála sa, že je strapatá a neupravená, že vraj sme si mali vybrať krajšiu babu. Podľa nás však nič krajšie, ako tvár popísanú vekom a múdrosťou v dnešnej dobe nenájdete.

Zuzana Smatanová

Zuzanu Smatanovú netreba ani predstavovať. Výhrou v súťaži Coca-Cola PopStar sa stala známa na celom Slovensku. Málokto však vie, že Zuzana je zo Súľova-Hradnej a všetci obyvatelia sú na mladú speváčku pyšní. Robí radosť nielen rodine, ale celej obci. Zuzane sa od súťaže úplne zmenil život. Označujú ju za slovenskú Alanis Morissettovú. Slovensko reprezentovala aj na medzinárodnom hudobnom festivale EUROSONIC/NOORDERSLAG v holandskom Groningene. Vydala už aj svoj debutový album Entirely Good.

Kultúrou žijeme celý rok

Neodmysliteľnou súčasťou života obce je obecná kultúra. K nej bezprostredne patrí folklórny súbor Súľovčanka, ktorý teraz oslavuje dvadsiate výročie svojho vzniku. O detskú verziu sa starajú žiaci a škôlkari v detskom folklórnom súbore Súľovčatá. Svoje výročie slávili v nedeľu 21. marca. Vtedy sa päť nadšencov pod vedením Oľgy Varhaníkovej rozhodlo oživiť a pripomenúť mladšej generácii už dávno zabudnuté piesne, krásne súľovské kroje a staré zvyky svojho regiónu. K nim pridali aj veselé scénky. Dnešná Súľovčanka má 12 členov - desať žien a dvoch mužov. Za celé obdobie sa ich v skupine vystriedalo 23. Vystupujú v obci, ale aj za hranicami nášho kraja a prezentujú našu kultúru a zvyky. Súbor je súčasťou každej významnej obecnej udalosti, ale aj folklórnych festivalov doma a v zahraničí. Prvý májový týždeň sa v obci koná folklórny festival Žilinského kraja. Už teraz sa pripravuje jeho druhý ročník.

Výstup na Žibrid

Obyvatelia obce si založili peknú silvestrovskú tradíciu. Výstup na Žibrid je už každoročnou turistickou atrakciou. Tento rok ich čaká v poradí už štvrtý ročník zimnej obecnej turistiky. Vždy v posledný deň v roku sa nielen fanúšikovia turistiky, ale aj známi či náhodní turisti, stretnú pred obecným úradom a spoločne začínajú trasu plnú dobrej zábavy, smiechu a nezabudnuteľných zážitkov. Výstup začína smerom do sedla Patúch. To je však len začiatok silvestrovskej trasy k Žibridu. Táto milá tradícia tiež hovorí o tom, že obyvatelia Súľova-Hradnej držia spolu, a tak ako spolu prekonávajú obecné peripetie, tak spoločne prekonávajú aj obecnú zábavu.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 203
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 286
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 218
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 339
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 329
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 143
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 983
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 030
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 870
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 808
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilinská Kia ruší pre nedostatok dielov od zahraničného dodávateľa nočné zmeny

Do stredy bude fabrika fungovať iba v dvojzmennej prevádzke.

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Žilinská nemocnica hlási už 84 nakazených pracovníkov

V Pandemickom pavilóne je hospitalizovaných 17 pacientov.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii v utorok 27.októbra o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Nitrania dnes išli na veľké nákupy aj na cintoríny

Načo budú otvorené obchody, keď môžeme ísť len do potravín a lekární? pýtajú sa ľudia aj Zväz obchodu.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Už ste čítali?