Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Téma, o ktorej sa hovorí: školstvo

Predmír - ten, ktorý prichádza pred mierom, takto

sa v písomnosti z roku 1193 spomína Predmier. Obec, ktorú na severozápade ohraničujú Javorníky, na juhovýchode Strážovská kotlina. Najstaršie archeologické doklady o osídlení však svedčia o tom, že už v neskorej dobe bronzovej tu žil ľud lužickej kultúry. V 14. a 15. storočí sa obec sľubne vyvíjala k mestskému osídleniu. Industrializácia si vybrala iný smer, čaro tejto lokality sa však uchovalo.

Ladislav Masiarik je na čele obce, so štvorročnou prestávkou, od roku 1985. Za ten čas nazbieral množstvo skúseností, vie čo jeho spoluobčanov najviac trápi a čo potrebujú

Skryť Vypnúť reklamu

Zdá sa, že momentálne je v obci najväčším problémom školstvo?

Aj keď vynechám problémy, ktoré trápia menšie školy na celom Slovensku, nás najviac trápi nevyhovujúca kotolňa. Každý rok sa opakujú havarijné situácie. Tento rok nás jedna zastihla v najväčšej vykurovacej sezóne, mali sme haváriu na dvoch kotloch VSB4, ktoré majú svoju životnosť už dávno za sebou. Nám to poriadne znepríjemnilo život, keď sa v najtuhšej zime pokazili, pričom odhadovaná cena na opravu je okolo 200-tisíc korún. A to ani nehovorím o predchádzajúcich rokoch, keď obec musela takisto riešiť iné havárie a tak, ako teraz financovať opravy a rekonštrukcie. Teraz sme sa obrátili na Krajský školský úrad v Žiline so žiadosťou, aby nám aspoň niečo prefinancovali. Z našich peňazí sme dali urobiť projekt na plynofikáciu kotolne základnej školy. Už je hotový niekoľko rokov, stále však nevieme či ho budeme môcť realizovať. Začali sme o tom znova rokovať na príslušných miestach.

Skryť Vypnúť reklamu

Iste nie radostné konštatovania. Predpokladáme, že sú aj veci, ktoré vám robia radosť?

Začiatkom tohto roku sa dopracovala a schválila územno plánovacia dokumentácia obce, v ktorej sme vyčlenili plochy na bytovú výstavbu a ďalšie. Na rozvoj infraštruktúry, na kanalizačné siete, ale aj plochy, ktoré sú určené na priemyselné parky. Obec vlastní 6-hektárový pozemok, ktorý momentálne využíva poľnohospodárske družstvo.

V ktorej lokalite sa nachádza tento pozemok?

Je vo vstupnej časti do obce Predmier, medzi štátnou cestou

1/61 a železničnou traťou. Samozrejme, že je zaťažený vecnými bremenami, pretína ho hlavné vodovodné potrubie mesta Bytča, plynovodné potrubie do poľnohospodárskeho družstva, prechádza tadiaľ diaľkový kábel, je to v ochrannom pásme železnice, vedie tadiaľ vysoké napätie. Zdá sa, že do úspešného konca spejú rokovania so zahraničným investorom, ktorý má záujem v týchto miestach vybudovať priemyselný park. Bolo by to veľkým prínosom nielen pre našu obec, ale aj pre zvýšenie zamestnanosti v regióne. Konkrétne záležitosti, na želanie našich partnerov, nebudeme zatiaľ uvádzať.

Skryť Vypnúť reklamu

Momenty, ktoré vždy rozhodujú

V živote každej obce sú momenty, ktoré jej obyvatelia považujú za kľúčové. Ktoré to boli v Predmieri, na to sme sa opýtali starostu obce Ladislava Masiarika. „V súčasnosti je najdôležitejšia zamestnanosť. Mnohé firmy, ktoré u nás boli, sa dostali do konkurzu. Postupom sa však etablovali ďalšie a vznikli nové pracovné príležitosti.“

Veľkou výhodou obce bolo, že plyn tu zaviedli už v roku 1972. V tom čase to bol veľký pokrok. Momentálne je už čas na rekonštrukciu celej plynovej siete. „Začíname s niektorými ulicami, kde sú plynové rozvody z PVC. Vtedy to bola neodskúšaná novinka, dnes nám to robí problémy a vznikajú havarijné situácie. Pracujeme na stavebných povoleniach a tieto rozvody nahradíme novými.“

Vodovod vždy súvisí s kanalizáciou. Najmä tam, kde ich treba úzkostlivo chrániť. Tak ako v Predmieri, kde sú vodné zdroje aj pre priľahlé obce a mesto Bytča. „V prvom rade musíme s obcou Maršová-Rašov vyriešiť problém kanalizácie a čistiarne odpadových vôd. Je to nevyhnutné a prvoradé,“ tvrdí starosta Ladislav Masiarik. Všetko však záleží od financií. Pokiaľ sa im podarí predať obecné pozemky zahraničným investorom, chcú začať s projektovou dokumentáciou.

Nuž a nie najposlednejšou vecou, ktorá trápi vedenie obce je to, že nemá svoje vlastné sídlo. Obecný úrad je vlastne nájomníkom, a tak by sa chceli presťahovať do vlastného. Do objektu terajšej školskej jedálne. Spolu s ďalšími dvoma bytovkami je to zatiaľ hudba budúcnosti. „Z bežného rozpočtu a z podielových daní by sme to nikdy nedokázali. Dúfame, že sa nám podarí niečo získať z eurofondov.“

Ako škôlkári hľadali a našli jar

Detská škôlka, „úvoda“ bola v

Predmieri zriadená už v roku 1901. Dnes škôlkari z obce chodia do budovy, ktorá stojí oproti kostolu od roku 1868. Vtedy tam sídlila miestna ľudová škola. „Vlani na jeseň sme do rekonštrukcie škôlky investovali niekoľko 100-tisíc korún. Potrebovala to ako soľ. Chodí do nej asi 40 detí, miest by sme však potrebovali aj viac,“ priznal starosta Predmiera Ladislav Masiarik.

Malým Predmierčanom sa v ich školičke žije fajn. Venujú sa im učiteľky Mária Baštéková a Adriana Živná spolu s riaditeľkou Zuzanou Sopčákovou. Pred niekoľkými dňami sa deti z MŠ lúčili so zimou. Samé vystrojili Morenu - bohyňu zimy a smrti, v krojoch a so spevom ju preniesli dedinou k potoku, kde ju zapálili a hodili do vody, aby odplávala do mora. „S deťmi sme si pripomenuli aj ďalšie veľkonočné zvyky. Maľovali sme vajíčka, plietli korbáče a košíčky, zdobili sme veľkonočné perníky, nacvičili sme program. S tým sme sa pochválili rodičom, na obecnom úrade, vo firme Aladin-Lux i v dome opatrovateľskej služby,“ pochválila detičky Zuzka Sopčáková.

Štefánik a Predmier

Slávna história Predmiera sa začala písať aj po vzniku nového Československa v októbri 1918. Do obce prišiel na hliadkovú a strážnu službu 18. peší pluk z Hradca Králové. Jeho príslušníci boli väčšinou členovia Sokola a dobrovoľníci, kto-

rí sa prihlásili do ozbrojených síl. Obyvatelia Predmiera si vojakov obľúbili, besedovali s nimi o novom štáte a živote, ktorý ich čaká. Vojaci priniesli do obce kultúru, šport a predovšetkým hudbu. Boli to legionári, ktorí na jar 1919 odstránili z parku pred kostolom mohylu kráľovnej Alžbety a dva týždne po tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika mu postavili na to isté miesto, ako prví na Slovensku, mohylu. V októbri 1930 ju nahradila generálova socha v životnej veľkosti od akademického sochára Pavla Bána. „Boli to najslávnejšie dni obce Predmier a jej okolia,“ napísal vtedy miestny kronikár. Na slávnosť prišla Štefánikova sestra Helena, jeho brat Mirko a ďalšie významné osobnosti. Socha prežila dni vôle i nepriazne, pri nej sa slávili všetky významné dni v živote Predmiera. Až do 8. júna 1998, kedy na pomník padla 200-ročná lipa, ktorá ho zdemolovala. Ale už 24. júla 1999 bol pamätník zreštaurovaný a znova slávnostne odhalený. Aj zásluhou reštaurátorov, Miroslava Suru a Ivana Škandíka z Kremnice.

Hradby a brány

Aj terajší erb Predmiera pochádza z najstarších dôb obce. Je z 12. storočia, keď bolo mesto obohnané silným múrom, v ktorom boli dve dobre strážené brány. Hradby a brány sú dnes symbolmi moderného Predmiera. Prvá správa o pečati obce je z 20. januára 1607. Latinský text na nej hovorí „Oppidi Predmier sigilum minu“ (menšia pečať mesta Predmier).

Jednou vetou...

•Predmier patrí medzi najstaršie, písomne doložené obce žilinského regiónu, v roku 1193 sa spomína v darovacej listine kráľa Bélu III.

•Od nepamäti patrila obec do panstva Považská Bystrica.

•V liste Turčianskeho konventu z 28. januára 1528 sa obyvatelia Predmiera uvádzajú ako mešťania.

•Za Maximiliána II. dostal Predmier jarmočné právo.

•Nezachoval sa však doklad o tom, kedy bola obec zbavená práv a výsad mesta.

•V 19. a 20. storočí ničili obec veľké požiare a povodne, v roku 1921 zhorela takmer polovica osídlenia, kostol, veža a roztavili sa aj dva kostolné zvony.

•Dnes má Predmier asi 1 360 obyvateľov, ktorí žijú v 420 domoch.

•Najstaršou ženou je Katarína Hrabovská (1911), najstarším mužom Pavel Masiarik (1914).

•Len mesiac a niekoľko dní má najmladší Miško Butko.

Práce bude dosť

Podľa dostupných informácií patrí Predmier medzi obce s veľmi nízkou nezamestnanosťou. Pohybuje sa v rozmedzí 8 - 10 percent. „To je skutočne veľmi malé číslo a pokiaľ sa nám podarí zrealizovať všetky naše zámery, bude ešte nižšie. Okrem spomínaného zahraničného investora sa tu chcú etablovať ďalšie firmy, kde by mali nájsť uplatnenie všetci, ktorí majú o prácu záujem,“ spomenul ďalší rozvoj obce starosta Ladislav Masiarik. Možno už onedlho by malo pri Predmieri vzniknúť tzv. Garden centrum.

V obci by mali záujem aj o ľudí, ktorí by vykonávali menšie obecné služby. Takých však ostalo iba šesť. Ďalšie pracovné príležitosti v obci vzniknú v súvislosti s výstavbou automobilky v Žiline. Obrátky totiž začne naberať výstavba diaľnice, ktorá zasiahne aj kataster obce. „Už sa tu boli informovať zástupcovia Doprastavu, zaujímali sa o ubytovacie kapacity, parkovacie a skladové priestory. Takže je viac ako isté, že aj oni zamestnajú zdatných a schopných ľudí,“ uzavrel tému zamestnanosti Ladislav Masiarik.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Päť chýb pri zateplení strechy
 6. Vitajte v postapokalyptickom svete
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 2. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. Úprava osobného motorového vozidla
 6. Important information for Brazilians living in Slovakia
 7. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 8. Vitajte v postapokalyptickom svete
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 24 116
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 038
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 832
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 527
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 847
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 756
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 472
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 370
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 159
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 144
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Akcia platí len 24 hodín

LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Žilina hlási 80 prípadov. Ako je na tom žilinský región?

V nemocniciach je hospitalizovaných 844 pacientov.

Testovanie na nový koronavírus.

Žilinská nemocnica otvorila Pandemický pavilón. Už má v ňom piatich pacientov

Aktuálne je pozitívnych už 57 zamestnancov žilinskej nemocnice.

Pandemický pavilón FNSP Žilina.

BYTČA: Lúpež, vyhrážanie i poškodzovanie majetku. Mladík si poriadne zavaril

Na obvineného muža policajti spracovali podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

V kraji sú na tom najhoršie okresy Banská Bystrica a Brezno

Včera zistili na Slovensku viac ako 2 200 nakazených. 210 z toho v Banskobystrickom kraji. 56 v okrese Banská Bystrica a 45 v okrese Brezno.

Už ste čítali?