Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Nededzi

„Za svojimi ľuďmi si stojím...“ Obec Nededza s

„Za svojimi ľuďmi si stojím...“

Obec Nededza sa v súčasnosti v médiách skloňuje vo všetkých pádoch. Je jednou z obcí, ktorých sa priamo týka investícia roka. Ide o výstavbu novej automobilky Hyundai/Kia. Obyvatelia Nededze sa zo začiatku na novú fabriku tešili, dnes však prevládajú obavy a nespokojnosť. Na čele malej dedinky, ktorá leží na južných svahoch Kysuckých vrchov, pod úpätím Straníka a Dielca, stojí Dušan Vajda. Starosta, ktorý vie o obavách svojich ľudí. Hovorí, že za ich rozhodnutím, bude vždy stáť.

Skryť Vypnúť reklamu

Nová investícia priniesla aj nové problémy. Ľudia majú čoraz väčšie obavy. Problémy sa týkajú štyroch obcí. V médiách pôsobíte tak, akoby vás spoločné problémy spojili. Ako je to v skutočnosti?

Je to určite tak. Dá sa povedať, že spoločný problém nás spojil. O to viac, že vyjadrenia zo strany zodpovedných sú také, aké sú. Na druhej strane ľudia o to viac budú trvať na svojich požiadavkách.

Stojíte na ich strane?

Určite, vždy budem stáť na ich strane. Hlavne teraz. Ľudia sa cítia odsunutí. Nová fabrika sa nás bytostne dotýka a my nemáme žiadne informácie, nikto s nami nehovorí. Všetko, čo vieme, vieme z médií. Ľudia chápu potrebu novej fabriky, ale nechápu, prečo sa s nimi takto komunikuje.

Ako na to reagujú občania?

Sami vidíte, vznikli nové obavy. S obcami sa nejedná ako sme si predstavovali na začiatku. Sme na okraji záujmu. Mali sme predstavu, že budeme o všetkom vedieť ako prví. Výsledok je presne opačný. Informácie sa kamuflujú, zavádzajú. Mali sme byť prví, kto má právo na informácie. Nikto nie je spokojný, ako sa s nami jedná a komunikuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo si myslíte vy, kde sa stal problém?

Nejdem hovoriť o probléme, skôr o záujme. Myslím si, že z vyhlásenia či rozhodnutia, že významná investícia sa uskutočňuje vo verejnom záujme, môžu napríklad súkromné firmy profitovať. Vo verejnom záujme sa „podávajú“ aj informácie. Skrátka, vo verejnom záujme, daňoví poplatníci, buďte si istí, že to, čo robíme, robíme v prospech vás.

Takže u vás prevládajú hlavne obavy?

Naši ľudia vedia o výhodách, nikto nie je proti. Je to obrovský prínos nielen pre nás, len ako som spomínal, problém je s komunikáciou s nami. Naopak, my očakávame, že táto investícia prinesie obci možnosť uskutočniť konkrétne zámery v jej ďalšom rozvoji.

Akou cestou sa obec Nededza vyberá v súčasnosti?

U nás je občas ťažké presadiť niečo nové. Niekedy by som si prial, aby obyvatelia mali väčší záujem o veci verejné. Ale tak je to v každej obci. Čo práve plánujeme, čo by nám mohlo naozaj pomôcť, je recyklovanie odpadov. Ide o jeden projekt v rámci viacerých obcí. Naším plánom je od prvého júla začať so separovaním. Súvisí to zároveň aj s plánom skrášľovania obce.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže separovanie a recyklácia sú vašou prioritou?

Áno aj, hlavnou však ostáva kanalizácia. Z hľadiska životného prostredia je dnes kanalizácia závažným problémom, nielen pre obce nad 2 000 obyvateľov. Naša obec nebola zaradená do projektu odkanalizovania Terchovskej doliny, a preto žiadame podporu z ministerstva životného prostredia. Ak sa nám to nepodarí, budeme hľadať iné riešenia. Okrem toho potrebujeme riešiť generálnu reguláciu potoka. Jeho vlastníkom je Povodie Váhu, všetko však končí na financiách. Prívalové vody by nám však mohli spôsobiť veľké škody.

Ako je to u vás s nezamestnanosťou?

Veľmi dobre, máme len 6 percent nezamestnaných, čo je prakticky neporovnateľné s inými obcami. Dokonca máme problém obsadiť niekoho na menšie obecné práce, máme len dvoch nezamestnaných, ktorí prejavili záujem.

Hasičská tradícia

Takmer deväťdesiat rokov tradície má dobrovoľný hasičský zbor v obci. Bol založený už v roku 1917. Prvým veliteľom sa stal miestny kováč Anton Ďungel. Svoju novú hasičskú zástavu posvätili na prvej hodovej slávnosti v roku 1992. Samozrejme, pýchou obce je zbor aj dnes. Nechýba na žiadnom významnom podujatí. Zároveň však chráni obec aj pred červeným kohútom. Dnešná podoba dobrovoľného hasičského zboru v Nededzi je príkladom spolupráce mladých aj starých obyvateľov obce. Zbor vedie Dušan Pavel.

Ľudia so šikovnými rukami

Viac ako 150 exponátov od 17 šikovných ľudí z Nededze vyzbierali členovia výboru Jednoty dôchodcov pod vedením Vladimíra Mravca. Nebolo to samoúčelné.

„V sále kultúrneho domu sme v predveľkonočnom období v spolupráci s miestnou knižnicou pripravili už tradičnú výstavku ručných prác. Sme radi, že svoje výtvory doniesli aj mladší ľudia, niektorí tu majú vystavených aj tridsať prác,“ vyslovil spokojnosť tajomník Jednoty dôchodcov v Nededzi Milan Trnovec. Na výstavku sme sa boli pozrieť i my.

Upútali nás krásne výšivky, ale i práce z drôtu a vtedy aktuálne veľkonočné dekorácie. Členky výboru Jednoty dôchodcov strávili v kultúrnom dome celé dva dni. Ale neľutovali. Naopak, tešilo ich, že v obci našla výstavka širokú odozvu, o čom svedčil aj počet návštevníkov výstavky.

Šport má svoju históriu

Telovýchovná jednota Sokol Nededza funguje už od roku 1953. Prioritou obce v športovej činnosti je futbal a futbalové nedele. Majstrovské zápasy sa začali hrať už v roku 1954, prvým predsedom bol Kamil Ďuríček. Aj keď Nededzania nie sú na prvých priečkach vo svojej triede, určite záujem o postup majú. Príkladom sú aj tri mužstvá, žiaci, dorast a muži. V súčasnosti klub funguje ako obecný športový klub, jeho predsedom je Ján Drábik. Ale priestor na realizáciu má každý. Obec v areáli futbalového ihriska vybudovala aj tenisový kurt, ktorý je dostupný všetkým športuchtivým. Na ihrisku sa vybudovali aj šatne, čo je veľká zásluha bývalého starostu Ladislava Zaymusa. „Už len treba pozdvihnúť kvalitu nášho futbalu a zlepšiť výkony futbalistov všetkých vekových kategórií,“ pousmial sa nakoniec starosta Nededze Dušan Vajda.

V roku 1995 vznikol oficiálny symbol Nededze. Na dnešný erb bol použitý odtlačok fotografie pečatidla z roku 1785, ten sa doplnil námetom z roku 1831. Tak vznikol erb, ktorý spĺňa heraldické zásady a vytvára výrazný symbol obce. V striebornom štíte je červená heraldická ruža so zlatým stredom a troma zelenými stopkami.

Krátko z histórie

q Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1384. Vtedy uhorská kráľovná Mária darovala obec bratom de Nedecz.

q Názov obce sa viackrát menil, v roku 1598 bola pomenovaná Nededza, neskôr sa zase premenovala.

q V 16. storočí bol postavený na dolnom konci obce zámocký kaštieľ s menším kostolíkom.

q V roku 1866 zomrel posledný gróf Štefan Pongrácz, bol posledným nededzckým zemanom.

q V prvej polovici 19. storočia zachvátila obec cholera. V tom období na zákernú chorobu zomrelo takmer 80 občanov. Pochovali ich na zvláštnom cintoríne na Prednej Hôrke.

q V roku 1917 bol založený Dobrovoľný hasičský zbor, prvým veliteľom sa stal Anton Ďungel.

Škôlka s problémami

Normatívy určené na školy a školské zariadenia postihli aj materské školy. Samozrejme, neobišlo to ani škôlku v Nededzi. Jedinou výhodou je to, že stále napĺňa limit detí. O jej služby majú záujem aj okolité obce. Na plynulý chod škôlky však stále chýba 400-tisíc korún ročne. „Žiadna obec si nemôže dovoliť v plnej miere financovať škôlku zo svojho rozpočtu. Normatívy neboli určované objektívne. Presúvanie financovania na rodičov je jedna z možností, ale nie je dobrá. Rodinné rozpočty sú už dosť zaťažené. Zdá sa, akoby sa štát tešil, že čím bude menej žiakov, bude treba aj menej financií. To má byť perspektíva pre Slovensko? Ďalšia vec sú financie potrebné na opravy a údržbu. Vlani sme financovali opravu strechy asi za 450-tisíc korún. A tých problémov, ktoré štát presúva na plecia samosprávy, je viac,“ zamyslel sa starosta Dušan Vajda.

Začiatok júna patrí iba deťom. Obec každoročne na Deň detí pripravuje program pre svojich najmladších obyvateľov. K príjemnému dňu vždy prispejú aj škôlkari, ktorí si nielen pre rodičov každoročne pripravujú milý program.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 2. Po mesiacoch konečne jazdia na nových autách
 3. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 4. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 5. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Ako môžu deti stráviť zmysluplný čas s modernými technológiami?
 8. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80%
 9. Aká je pravda o francúzskych autách?
 10. Viete, ako dlho trvá stiahnuť 3 GB v 5G sieti?
 1. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 2. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 3. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 4. Bakalárske študijné programy na FVT
 5. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 6. McDonald’s spustil službu McDelivery už aj v Prešove
 7. Slovak model of the short - time work (Kurzarbeit)
 8. Po mesiacoch konečne jazdia na nových autách
 9. Ako môžu deti stráviť zmysluplný čas s modernými technológiami?
 10. Viete, ako dlho trvá stiahnuť 3 GB v 5G sieti?
 1. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 11 680
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 10 061
 3. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 9 918
 4. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 9 815
 5. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 9 074
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 160
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 121
 8. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 452
 9. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 706
 10. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 602
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Začínajú sa MS v hokeji 2021. Pozrite si športový TV program.

Slováci v ére samostatnosti idú na svetový hokejový šampionát už po 25-krát. Aké sú ich šance a čo všetko ich na tomto športovom podujatí čaká, aj o tom je mimoriadna príloha, ktorú nájdete tento týždeň v týždenníkoch MY na celom Slovensku.

16. máj

MY Žilinské noviny s číslom 19 je v predaji.

7 h

V športových správach sa dozviete aj to, že o majstrovi slovenskej ligy je rozhodnuté, Sagan tentoraz na Gire zaostal za elitou.

8 h

Žilina vo fotografiách.

16. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Stokilovú šelmu zazrela aj lesníkova manželka. Bola len dvesto metrov od okraja dediny.

16. máj

Na najvyššom podlaží sú kancelárske priestory. Reštaurácia na prízemí bude mať vonkajšie sedenie.

6 h

Takéto fungovanie má iba jeden smer, hovorí po vypadnutí do druhej ligy kapitán FC.

15. máj

Vo Východnej našli v noci na ulici ležať muža.

24 h

Už ste čítali?