Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Hôrkach

Život obcí je beh na dlhé trate Neďaleko, len cez

Život obcí je beh na dlhé trate

Neďaleko, len cez kopec, od žilinského sídliska Hájik, v doline Hôrčanského potoka, v chotári, ktorý charakterizujú široké močaristé úvaliny a ploché chrbáty, leží obec Hôrky. Aj s močiarom Kaniža, do ktorého dodnes hádžu na jar Morenu ako pozostatok jedného z dávnych pohanských zvykov. Už dvadsaťosem rokov stojí na čele obce jediný muž - starosta Peter Lingeš.

Čo je nové v obci Hôrky?

Už dlhší čas pracujeme na estetizácii obce. V súčasnosti na to využívame aj pracovné sily dočasne nezamestnaných spoluobčanov. Robia údržbu zelene, čistia obec a vykášajú verejné priestranstvá. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo položiť nový asfaltový koberec na hlavnej ceste do obce. Zlepšuje to prvý dojem návštevníkov, ale aj milovníkov cykloturistiky či amatérskych bežcov, ktorí si radi vybehnú do okolia Hôrok, plného zelene, kde sa môžu pokochať pekným výhľadom na Lietavský hrad, na neďaleké horičky a lesíky. Milovníci prírody sa u nás môžu stretnúť s bažantmi, srnkami i pýchou našej obce, každoročne prilietajúcimi bocianmi, ktorým sme dokonca opravili hniezdo, aby sa mohli starať o svoje potomstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Počuli sme, že v Hôrkach sa snažíte udržiavať staré tradície. Ako?

Nielen staré, ale i tie novšie. Takou je napríklad spoločné posedenie s mamičkami a starými mamami s pekným kultúrnym programom. To posledné sme absolvovali pred niekoľkými dňami. Nikdy nezabudneme na fašiangové masky, deti sa lúčia so zimou rozlúčkou s Morenou, roznášajú betlehemské svetlo i posvätené bahniatka do našich domovov. Duchovnú útechu i silu Božieho slova si naši občania odnášajú z moderného kostolíka, ktorý je pozoruhodnou architektonickou dominantou aj pre tých, čo našou obcou len prechádzajú.

Skrátka, samá kultúra?

Ale kdeže, miesto v našej obci má aj šport. Pre deti organizujeme rôzne súťaže, s TJ Družstevník Hôrky spolupracujeme pri organizovaní futbalových turnajov. Veľmi aktívny je Klub slovenských turistov a už dobre známy je turistický pochod Hôrecká 25. Nadšenci a milovníci behu iniciujú bežecké súťaže napr. Štefanský beh. Svoju históriu má aj Veteran klub bývalých futbalistov. Tradíciu má i strelecká súťaž O putovný pohár starostu obce Hôrky, na ktorej sa zúčastňujú žiaci i dospelí.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo vás ešte čaká do konca volebného obdobia?

Pozemková úprava extravilánu obce Hôrky, ktorá začala ešte minulý rok. Skončiť by sa mala v roku 2007. Ale život v obci to zatiaľ neobmedzuje. Každý rok vydáme 1-2 stavebné povolenia na stavbu či prestavbu, tento rok zatiaľ dve a chystá sa jedna kolaudácia rodinného domu. Máme vyhliadnuté jednu až dve lokality, na ktorých chceme spraviť zámer pre ďalšiu výstavbu, spolu s kompletnými inžinierskymi sieťami. Na to však potrebujeme zabezpečiť združené finančné prostriedky cez ministerstvo výstavby, regionálny rozvoj a podobne. A ešte tento rok chceme v obci upraviť ryhy po plynoofikácii živičnou úpravou.

Jednou vetou...

•Šesťstoročnicu oslavovali Hôrky v roku 1993, kedy sa obec spomínala ako Crasnahorka.

Skryť Vypnúť reklamu

•Názov Hôrky dostala až v roku 1920.

•Chotár obce bol osídlený už v mladšej dobe bronzovej, svedčia o tom viaceré archeologické nálezy.

•V stredoveku obec patrila panstvu Lietava, časť aj zemianskym rodinám.

•Motív dnešného erbu, krík na ktorom sedia tri vtáčatá, sa objavil už v dávnej minulosti.

•V roku 1943 začali na území obce pôsobiť remeselníci i obchodníci.

•Dnes má obec Hôrky 606 obyvateľov.

•Najstaršia z nich, Antónia Saganová, oslávila 4. mája v dobrom zdraví 90 rokov.

•Najmladším je Tobias Frátrik, ktorý bude mať o pár dní už celý mesiac.

Od najmladších po najstarších

Už sme spomínali hôrecký Klub slovenských turistov. Má 31 členov a na jeho čele stojí Vladimír Chládek. Jeho sme sa pýtali, aký je cieľ klubu. "Zameriavame sa hlavne na lyžiarsku a pešiu turistiku. Dôraz kladieme na prácu s mládežou v TOM-e, kde naši mladí každý rok dosahujú veľmi dobré umiestnenia v pretekoch turistickej zdatnosti na celoslovenskej úrovni." Tento rok majú turisti z Hôrok za sebou už nejeden kilometer. Boli na medzinárodnom turistickom zraze v Poľsku, na slovenskom zimnom zraze turistov v Kremnici, nechýbali ani na otvorení jarnej turistickej sezóny a ďalších podujatiach. Momentálne sa pripravujú na okresný letný zraz, ktorý bude v Manínskej tiesňave, chystajú sa na letný zraz do Tatranskej Lomnice, aj na národný výstup na Kriváň. "V októbri už po 18-krát pripravíme Hôreckú 25-ku, ktorá bude v oblasti Súľovských skál. Nuž a rok už tradične ukončíme na Silvestra na Hradisku," dodal na záver Vladimír Chládek.

Odpad po novom

Od tohto roku začali v Hôrkach s novým systémom platenia a vývozu pevného domového odpadu. "Chceli by sme sa sústrediť na separovaný zber, okrem zberu skla, ktorý u nás už roky funguje. V prvom rade by sme sa chceli zamerať na plasty. Papier sa pravidelne zbiera v základnej škole, zber železného šrotu si zabezpečujú občania sami," informoval nás starosta Peter Lingeš. Trápi ho však, že podaktorí zberači šrotu, a je presvedčený, že nepochádzajú z Hôrok, zbierajú aj poklopy z kanalizačných a vodovodných šácht.

Problémov sa neboja

Nie je tomu dávno, čo sme písali o Základnej škole v Hôrkach. Pri návšteve sme sa presvedčili, že idú o nej len dobré chýry, i keď sa musí pasovať s podobnými problémami, ktoré trápia celé slovenské školstvo. "Zlúčili sme sa s materskou školou, aby sme si pomáhali riešiť finančné problémy," začala riaditeľka ZŠ s MŠ Oľga Kissová. V prvom rade vyzdvihla prácu školskej jedálne, ktorú vedie Milan Buša. Je vychýrená chutnou, domácou stravou a jej služby využívajú aj materské školy v Bitarovej, Brezanoch a v Ovčiarsku. Dokonca varia aj pre dôchodcov, ktorí majú takto denne čerstvú, racionálnu a pestrú stravu. Potom prešla reč na materskú školu, kde detičky vyrastajú skutočne v krásnom prostredí a pod vedením zástupkyne pre MŠ Ľudmily Chudejovej a ďalších učiteliek rozvíjajú svoje schopnosti a nadobúdajú nové vedomosti.

Na prvom stupni realizujú vďaka skúsenostiam zástupkyne Miroslavy Haluškovej individuálne výchovné plány pre slabších žiakov, a tak i títo chodia do školy s radosťou. Veľkou devízou je kolektív pedagógov, ktorí sa deťom venujú i v mimovyučovacom čase, najmä v Centre záujmovej činnosti.

"Máme veľa plánov. Predovšetkým veríme, že budeme úspešní s projektom prestavba a prestrešenie ZŠ, že naň získame finančné prostriedky z EÚ. Denno-denne riešime prevádzkové problémy, realizujeme svojpomocne opravy, odstraňujeme havarijné stavy, rozmýšľame ako s minimálnymi nákladmi dosiahnuť maximum. Sme radi, že plynofikácia našich školských zariadení vyriešila dlhoročné problémy s vykurovaním a prispela k ekologizácii životného prostredia," prezentovala svoje vízie riaditeľka Oľga Kissová.

Za svedomitú prácu

Ťažko povedať, komu vďaku skôr vysloviť. Či športovým strelcom rôzneho veku alebo trénerom mládeže Rudolfovi a Ondrejovi Grečnárovcom? Isté však je, že si ju zaslúžia všetci. "Športoví strelci z Hôrok dosahujú dlohodobo kvalitné výsledky a popredné umiestnenia v rámci okresu, kraja i Slovenska. Ich práca s mládežou je zárukou budúcnosti streleckého športu nielen u nás," vyslovil uznanie starosta obce Peter Lingeš. Poďakovanie patrí aj riaditeľke ZŠ v Hôrkach Oľge Kissovej, ktorá vytvára neobmedzený priestor na tréningy.

Vymenovať všetky úspechy, ktoré malí i veľkí strelci z Hôrok dosiahli len v tomto roku, by zabralo veľmi veľa miesta. "Zúčastňujeme sa na súťažiach, ktoré organizuje Slovenský strelecký zväz i Asociácia športu na školách. V rámci asociácie pôjdeme v júni na majstrovstvá Slovenska do Trnavy. Čo sa týka súťaží poriadaných Slovenským streleckým zväzom, tu sa zúčastňujeme aj na Národnej lige mládeže, ktorá sa započítava ako kvalifikačné preteky na majstrovstvá Slovenska. Na druhom kole v Šali, naša členka Katka Grečnárová, v kategórii dievčat do 14 rokov v disciplíne ISSF, 40 vytvorila nový slovenský rekord absolútnym nástrelom 400 kruhov," zmienil sa skromne o úspechoch svojej vnučky Rudolf Grečnár. Zdá sa, že v rodine majú športovú streľbu v krvi. Aj z majstrovstiev SR mládeže v streľbe zo vzduchových zbraní, ktoré boli pred mesiacom v Košiciach sa vrátili ovenčení úspechmi. Nielen Katka, ale aj Daniela Kreanová, Ivan Chodelka, Radka Grečnárová a Mária Daňová. Aj vďaka týmto výsledkom patria mladí športoví strelci z Hôrok medzi svojimi rovesníkmi k najlepším na Slovensku. Ale to sme už vlastne hovorili.

Slovo na záver

V závere chcem vysloviť úprimné poďakovanie všetkým mojim spoluobčanom, poslancom obecného zastupiteľstva za vynaložené úsilie, že pri každodennej práci venujú kus svojho času aj pre obecné záležitosti v prospech našej krásnej obce Hôrky.

Peter Lingeš

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 639
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 404
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 076
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 037
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 796
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 11 663
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 544
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 764
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 658
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 615
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilinská Kia ruší pre nedostatok dielov od zahraničného dodávateľa nočné zmeny

Do stredy bude fabrika fungovať iba v dvojzmennej prevádzke.

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Žilinská nemocnica hlási už 84 nakazených pracovníkov

V Pandemickom pavilóne je hospitalizovaných 17 pacientov.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii v utorok 27.októbra o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Ľudia stoja v radoch pred odbernými miestami

Odberové miestnosti sa otvorili o ôsmej hodine ráno.

Už ste čítali?