Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Tristosedemdesiattisíc pre naše deti

Pod názvom "Hráme pre naše deti" sa uskutočnil v p

iatok

14. mája na štadióne MŠK Žilina benefičný futbalový zápas medzi mužstvami poslancov Národnej rady SR a členmi Klubu priateľov žilinského športu (KPŽŠ).

Poslanci - KPŽŠ 3:3 (1:3) - 4:3 na pokutové kopy.

Hráči Klubu priateľov žilinského športu sa ujali vedenia v 10. min.

O 8 minút však George Trabelssie, hrajúci vo farbách národnej rady, zblízka vyrovnal. Iniciatívu na svojich kopačkách mali v prvom polčase Žilinčania. V 20. min. sa peknou strelou prezentoval Jozef Antošík, ktorý tvrdo do šibenice upravil na 2:1 a pred koncom prvého polčasu Jozef Mičo obišiel aj brankára a do prázdnej brány zvýšil na 3:1. Žilinských podnikateľov v tejto fáze hnala dopredu podpora Ladislava Jurkemika, ktorý na prvý polčas nastúpil v ich drese a na ihrisku ho bolo cítiť. Po zmene strán však začal úradovať útočný dvojzáprah poslancov Fico - Kaliňák. V 44. min. Róbert Fico zblízka netrafil prázdnu bránu. "Nie z každej príležitosti môže padnúť gól," povedal po nepremenenej príležitosti. Jeho útočná dvojička Róbert Kaliňák o 5 minút z piatich metrov hlavou prestrelil bránu a v 57. min. sa rútil sám na brankára, ale ten reflexívne zachránil. V 66. min. sa zase predviedli podnikatelia. Sklenský z 20 metrov vystrelil tvrdo do šibenice, brankár Mikloško však nádherne "robinzonádou" vyrazil a o minútu si poradil aj s Mičovou delovkou. Aj v tomto prípade platilo známe nedáš - dostaneš, pretože v 70. min. znížil zblízka Kaliňák a 2 minúty pred koncom dostali poslanci možnosť zahrávať pokutový kop. Futbalisti si za jeho exekútora jednoznačne vypýtali Róberta Fica a ten nedal brankárovi Michalkovi šancu. "Nerád kopem penalty, hoci o mne hovoria, že som koncový hráč. Skôr strieľam veľmi prudkú strelu do stredu brány, ktorá je najistejšia. Tentokrát sa mi ale podarilo trafiť do rohu. Zahrať penaltu bola moja povinnosť. Líder musí rozhodnutie niekedy zobrať na svoje plecia," povedal Fico. Poslancom sa dokonalý zvrat podaril v penaltových rozstreloch, keď zvíťazili 4:3 a celý zápas teda rovnakým pomerom.

Výťažok z tohto športového, spoločenského, ale predovšetkým charitatívneho podujatia vo výške 373 000 bol symbolickým šekom odovzdaný inštitúciám zameraným na rôznu formu pomoci deťom. Suma 200-tisíc putuje do žilinskej nemocnice na vybavenie operačnej sály detskej ortopédie a pomoc smeruje občianskemu združeniu Stonožka, občianskemu združeniu Pomoc deťom v kríze a domovu sociálnych služieb v Oščadnici. Hlavným mediálnym partnerom zápasu boli Žilinské noviny. Michal Filek