úradoch
Bytča – Spoločným menovateľom týchto dní pre všetky školské zariadenia Bytčianskeho okresu je prechod pod správu obce. Slovo prechod celkom nesedí, skôr by sa hodilo prerod. Zdá sa, že prerod ťažký a bolestný.
V piatok minulého týždňa väčšina starostov Bytčianskeho okresu nesedela v kancelárii svojich úradov. Stretli sa na Okresnom úrade v Bytči pri delimitačných protokoloch. Viacerí z nich sa k delimitačným protokolom postavili skepticky. Otázniky viseli hlavne nad sumami, odsúhlasenými na bežnú prevádzku škôl. Iste je smiešna suma, ktorú napríklad pôvodne dostal Obecný úrad v Hlbokom. Ako sme sa dozvedeli, nestačí ani na kúpu dreva, ktorým by sa mala škola v zime vykurovať. Takmer každá obec Bytčianskeho okresu musela požiadať o navýšenie finančných prostriedkov na prevádzku jednotlivých škôl. V Petroviciach sa podarilo vytiahnuť požadovanú sumu z pôvodných 180 000 Sk na 211 000, v Maršovej-Rášov je konečná suma 112 000 Sk, pričom okres chcel túto sumu znížiť na 83 000 Sk. Spomínané sumy sú iba na bežnú prevádzku, nie sú v nich zahrnuté ostatné náklady, ako napríklad mzdy. Podľa odhadu celkový rozpočet pre okres nepokryje ani polovicu skutočných potrieb obecného školstva. Majetkové pomery jednotlivých škôl by si však zaslúžili ďaleko väčšiu finančnú injekciu. Nejedná sa iba o samotnú prevádzku, ale i obnovu niektorých objektov, ktoré sú staršieho dáta a potrebovali by renováciu. Čo však väčšina obcí hodnotí kladne, je plynulý priebeh rokovaní medzi vedením miestnych škôl a obecnými úradmi. Riaditeľ ZŠ v Kolároviciach, Stanislav Klimo, medzi iným povedal:
„Problém nie je medzi obcou a školou – majetok je vysporiadaný – problém je medzi obcou a okresným úradom. Požiadali sme o navýšenie financií. Z pôvodných 220 000 Sk sme vydobyli 360 000 Sk. Sme spokojní. Verím však, že mnohé obce pociťujú nespravodlivé prerozdelenie finančných prostriedkov.“
Zdržanlivejšie, ale trefné vyjadrenie nám poskytol starosta obce Veľké Rovné, Rudolf Hammer:
„Prevádzka škôl a školských zariadení od 2. septembra je v našej obci zaistená. Čo sa týka delimitačných protokolov, treba ich starostlivo preskúmať. Nie je totiž všetko tak, ako sa na prvý pohľad javí. Líšia sa údaje ministerstva financií od údajov odboru školstva okresného úradu. Všetko treba porovnať, zvážiť. Do úvahy treba vziať aj celkovú zadĺženosť slovenského školstva. Z verejno - právnych médií vieme, že je to okolo 700 miliónov. Vláda vyčlenila na oddĺženie len 300 miliónov. A tých zvyšných 400 miliónov majú nahradiť obce? Celkovo to vidím tak, že v prvom rade treba chrániť záujmy obecného školstva.“
Zuzana Kuglerová
Foto: Ján Krošlák