isov platných v januári 2002 bolo pozastavené. Napriek tomu majú občania povinnosť podať majetkové priznanie bez ohľadu na to, či ho ako fyzické osoby podali v januári tohto roku. O tom, aké novoty so sebou pozastavenie majetkových priznaní donieslo, sme sa išli spýtať priamo na Daňový úrad v Bytči, riaditeľky Alžbety Kramárovej.
„Majetkové priznanie sa podáva do 31. októbra 2002 podľa stavu majetku k 31. decembru 2001.“ povedala nám Alžbeta Kramárová. Pred uplynutím lehoty môže fyzická osoba podať opravné majetkové priznanie a na predchádzajúce sa neprihliada. Majetkové priznanie podáva fyzická osoba, ktorá má v SR trvalý pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt s uvedením majetku, ktorý vlastní na území Slovenskej republiky i v zahraničí. Majetkové priznanie nemusí robiť každá fyzická osoba. Podávajú ho iba tí, ktorí vlastnia nehnuteľný majetok, nadobudnutý od 1. 9. 1999, ktorého súhrnná hodnota je vyššia ako1,5 milióna Sk alebo hnuteľný majetok, majetkové práva a iné hodnoty, ktorých súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 mil. Sk. Ak fyzická osoba spĺňa podmienku pre podanie majetkového priznania len u nehnuteľného majetku, v majetkovom priznaní uvedie iba nehnuteľný majetok. Majetkové práva a iné majetkové hodnoty, ktorých súhrnná hodnota je nižšia ako 1,5 milióna Sk v majetkovom priznaní neuvádza. Ak fyzická osoba spĺňa podmienku pre podanie majetkového priznania, uvádza nehnuteľný majetok, hnuteľný majetok, majetkové práva a iné majetkové hodnoty. V majetkovom priznaní sa neuvádza majetok sanitárneho charakteru, ktorý slúži výlučne invalidným osobám a osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, napr. zdravotnícke potreby, vodiaci pes alebo iné veci, ktoré fyzická osoba potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu, vlastné umelecké diela, nehmotné práva priemyselného vlastníctva, autorské práva a nevymožiteľné pohľadávky.
Majetkové priznanie musí obsahovať majetok v členení na nehnuteľný majetok, hnuteľný majetok, a majetkové práva a iné majetkové hodnoty.
Eva Kolkusová