Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Po čase opäť na návšteve v obci Strečno

S určitým časovým odstupom sa vraciame do obcí a m

iest nášho regiónu, aby sme sa dozvedeli o najnovších zmenách a zároveň boli i akousi

kontrolou samospráv pri plnení nimi daných verejných prísľubov. Tentoraz naše kroky viedli do jednej z najznámejších obcí nielen horného Považia, ale možno aj celého Slovenska – do Strečna. Obec preslávil nielen rovnomenný hrad, ale aj populárny Váh s pltníkmi a určite aj nezanedbateľná cesta E-50 východ – západ.

No ona býva neraz nielen tranzitom, ale veľmi často konečným cieľom spojeným s návštevou hradu a čoraz častejšie aj malebnej dedinky i pamätníka SNP.

Skryť Vypnúť reklamu

Osudy vyše sedemsto domácností s bezmála 3 000 obyvateľmi sú spojené so Žilinou.

Strečnianski hradní páni boli v minulosti majiteľmi mesta, no po vyzradení protihabsburgského sprisahania vedeného Františkom Vešelénim,

pripadla v roku 1671 Žilina kráľovskej komore. Dnes väčšina obyvateľov Strečna odchádza za prácou do blízkeho sídla vyššieho územného celku.

Komunálne voľby 2002

Keďže aj Strečno záverom roka čakajú ďalšie tohoročné voľby, venujú pracovníci obecného úradu i terajší poslanci zastupiteľstva tejto udalosti patričnú pozornosť. Pre voličov sú zriadené v obci dva okrsky. Prvý je v jedálni prístavby a druhý našiel útočisko v sále kultúrneho domu.

O post starostu sa budú uchádzať dvaja kandidáti - 55-ročný živnostník Marián Trnovec a doterajší starosta 47-ročný Alfonz Klocáň. Pre voľby do obecného zastupiteľstva kandiduje 25 uchádzačov z jednotlivých politických strán nasledovne:

Skryť Vypnúť reklamu

SZS 1 kandidát

HZDS 5 kandidátov

PSNS 9 kandidátov

HZD 1 kandidát

SDSS 6 kandidátov

SDKU 2 kandidáti

NEKA 1 kandidát

Aj v Strečne sa volebná kampaň začína 17. novembra a končí 4. decembra 2002 o 14.00 hod., teda 48 hodín pred voľbami. Priemerný kandidátsky vek na poslancov v Strečne je 40 rokov. Je signálom určitej zvýšenej aktivity činnosti obecného zastupiteľstva? Kandidáti na poslancov sú, okrem jedného, navrhnutí politickými stranami. Doterajšia strečnianska skúsenosť dokazuje, že stranícke tričká väčšinou nerozhodovali. Prioritou ostali potreby obce, možno i preto, lebo ju poslanci priam dôverne poznajú. Strečno bolo vždy významnou považskou lokalitou. Aj v nových podmienkach sa stáva centrom prímestského cestovného ruchu a širokých rekreačných možností.

Skryť Vypnúť reklamu

S výstavbou finišujú

Výstavbu 12-bytového domu schválilo obecné zastupiteľstvo na svojom februárovom zasadnutí. Autorom projektu je Ing. arch. Ivan Supuk. Stavebné povolenie na výstavbu vydal okresný úrad - odbor životného prostredia s rozpočtovým nákladom 10 827 240 Sk. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR poskytlo jednu polovicu čiastky, druhú časť získala obec zo Štátneho fondu rozvoja bývania na 3,9 % úrok s dobou splatnosti úveru 30 rokov.

Dodávateľom stavby sa stal Obecný podnik služieb Strečno. V septembri tohto roku začali s výkopom základných pásov a už 30. októbra 2002 vykonali betonáž keramického stropu prízemia. V súčasnosti svižným tempom pokračuje realizácia prvého poschodia. Bytový dom bude určite ozdobou centrálnej časti obce. V jeho prízemí sa nachádzajú dva dvojizbové bezbariérové byty a vstupné priestory s domovou vybavenosťou. Na prvom a druhom poschodí bude osem jedno a dvojizbových bytov s balkónmi a podkrovie rozdelia na dve trojizbové bývania s príslušnými balkónmi. Pretože ide o nájomné byty, tieto sa nemôžu predať do osobného vlastníctva počas trvania splatnosti úveru, od začiatku vydania kolaudačného rozhodnutia. Bytovka bude dokončená za 18 mesiacov. Ambíciou vedenia obce je termín skrátiť o dva až tri mesiace a odovzdať kolaudáciou do konca roka 2003.

Starosta Alfonz Klocáň sa obci venuje

s plným nasadením už štvrté volebné obdobie

Obec vedenú starostom Alfonzom Klocáňom kontroluje štrnásťčlenné obecné zastupiteľstvo. Na svojom predposlednom zasadnutí 30. októbra 2002 preberalo problematiku a prípravu volieb do orgánov samosprávy. Schválilo predsedu volebnej komisie Martinu Beháňovú a podpredsedu Tibora Sameca. Zapisovateľkou miestnej volebnej komisie sa stala Jana Šoltýsová a funkcia okrskových zapisovateliek pripadla Kamile Klimovej a Eve Pokornej.

Na zasadnutí predniesli aj informáciu o výsledku septembrových parlamentných volieb. V Strečne sa na voľbách zúčastnilo 76,26% voličov. Obecné zastupiteľstvo prijalo informáciu starostu obce o prípravných prácach plánovanej výstavby telocvične, ktorá má mať parametre menšej športovej haly a bude postavená pri miestnej základnej škole. Je už pripravená projektová dokumentácia i stavenisko a čaká sa len na vydanie stavebného povolenia. Pripravované sú projekty oceľovej konštrukcie, výroba ktorej by sa mala naplno rozbehnúť v zimných mesiacoch, aby sa na jar 2003 začalo s realizáciou stavby.

Posledným bodom rokovania bola správa o priebehu prác na 12-bytovej jednotke.

Strečniansky hlásnik sú noviny obecného úradu. Vychádzajú už deviaty rok v pravidelných dvojmesačných in-

tervaloch. Náplň tvoria aktuality, aktivity obecného úradu, miestnych organizácií, športových klubov, školských zariadení či podnikateľských subjektov. Pravidelná rubrika Oko srdca je platformou literárnych prezentácií a výtvarných prác predovšetkým detí materskej a základnej školy.

Redakčná rada tvorí noviny z vlastných príspevkov, z príspevkov prispievateľov a zo správ z obecného úradu a zastupiteľstva.

Pôvodný zámer obecného úradu z roku 1994 – sprostredkovať občanom dianie v obci v písomnej forme - sa darí plniť a záujem o nekonfrontačný Strečniansky hlásnik je dlhodobo stabilizovaný – zodpovedajúci počtu obyvateľov.

Činnosť OZ počas volebného obdobia 1998 – 2002

Obecné zastupiteľstvo v Strečne počas volebného obdobia 1998 – 2002 zasadalo 33-krát. Počas tohto volebného obdobia sa v obci podarilo vystaviť:

• trativod na uliciach: Školská, Mládeže, Za záhradami

• vodovod a kanalizáciu na Ul. M. Ilovského v celkovej dĺžke 443 m

• vodovod a kanalizáciu na Školskej ulici, dokončené 2 etapy, dokončenie celkovej dĺžky by malo byť do konca roka 2002

• rekonštrukcia Sokolskej ulice II v celkovej dĺžke 390 m a šírke 6 m

• rekonštrukcia Kamennej ulice v celkovej dĺžke 521 m

• označenie zrekonštruovaných ulíc dopravnými značkami

• vyspravenie Ulice Za záhradami zaasfaltovaním výkopu po plynofikácii

• rozšírenie plynofikácie na Ul. SNP

• predĺženie plynofikácie na Ulici Za záhradami v dĺžke 100 m

• výstavba plynofikácie na Športovej ulici v dĺžke 98 m

• dobudovanie a sprevádzkovanie práčovne

• oprava miestnej knižnice, izolácia obvodových múrov, plynofikácia objektu, oprava fasády, úprava dvora

• oprava stropu kaderníctva

• oprava schodov na miestnom cintoríne

• oprava oplotenia základnej školy

• bol odkúpený pozemok pod vodojem

• oprava a výmena svietidiel verejného osvetlenia a dovedenie vody na miestnom cintoríne

• premostenie potoka Križovatka I/18 a II/018160 Strečno, čím sa vytvorili parkovacie miesta.

(dokončenie na 5. strane)

Pasujú sa s vodou i kanalizáciou

Pri nástupe Alfonza Klocáňa do funkcie starostu obce v roku 1990 bolo jeho prioritou vyriešenie havarijnej situácie s pitnou vodou.

Do strečnianskych domácností sa v tej dobe privážala voda v cisternách.

Sedem rokov si obyvatelia nosili domov vodu vo vedrách, a to deň čo deň. Medzitým prebiehali zdĺhavé konania. Po peripetiách nakoniec obec dospela k dohode s mestom Žilina a Strečno sa napojilo na vyše štyri kilometre dlhý privádzač pitnej vody z vodných zdrojov Stráňavy.

Miestne lokalitné zdroje boli nepoužiteľné, lebo boli znečistené presakmi z hnojísk, ale aj splaveninami znečistených vôd rieky Váh.

Miestna voda bola nekonzumovateľná ani po sterilizácii prevarením.

V súčasnosti je treba vodovod dokončiť v jeho hornej časti o dĺžke asi 1,5 kilometra. Ostatných, skoro jedenásť kilometrov, je už v plnej prevádzke.

Počas výstavby vodovodu obecné zastupiteľstvo rozhodlo, že spolu s vodovodom sa zrealizuje aj kanalizácia, ktorá je s vodou uložená v jednom výkope a v určitých technických parametroch. Tým sa vlastne stavba kanalizácie podstatne zlacnila.

Hoci je kanalizácia dokončená a prevedená potrubím popod Váh, nie je funkčná. Vodohospodárska výstavba mešká s jeho napojením na kanalizačný systém v Hornom Hričove.

Jeho napojenie by sa malo realizovať do konca júna 2003. Tým by odpadla obci starosť s kalovým hospodárstvom a jeho údržbou.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 416
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 708
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 705
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 293
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 241
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 330
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 284
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 304
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 300
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 481
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Stavby budúcnosti s úctou k minulosti pozdvihnú úroveň architektúry mesta

Zaujímavé koncepty prináša dynamická developerská spoločnosť LICITOR.

Putovanie plagátmi Jana Rajlicha ml

Výstava bude prístupná verejnosti aj v novembri.

Pätnásťgólový Jakub Baranovič ťahá Hôrky za postupom

Hoci počas jesene strelil takmer polovicu gólov svojho mužstva, za ťahúňa sa nepovažuje. Vyzdvihuje snahu a bojovnosť svojich spoluhráčov a prezrádza, že v kabíne občas zaznie aj slovíčko postup.

Jakub Baranovič (OFK Hôrky).

Prímestské autobusy budú jazdiť v obmedzenom režime

V krajských autobusoch nezaznamenali ani jeden prípad nákazy COVID-19.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie na Covid-19 v liptovských mestách.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Už ste čítali?