vytúžených prázdnin a absolventi posledných ročníkov základných škôl sa rozlúčili natrvalo. Netradične sa so školou rozlúčili žiaci 9. A triedy ZŠ v Bytči na Ulici Eliáša Lániho. Týždeň pred skončením školského roka na peknom stretnutí sa predstavili literárnym dielom, ktorému dali názov Tóny v prachu. Počas spoločného čítania, na ktorom sa zúčastnili pedagógovia, žiaci a hostia, pokrstil túto minipublikáciu riaditeľ školy, Mgr. František Garabík. Troch deviatakov, ktorí sa podieľali na jej stvorení, sme sa opýtali, čo ich k jej vytvoreniu viedlo.
„Minulý rok sme sa zapojili do celoslovenskej súťaže „Čarovný príbeh“. Zúčastnilo sa na nej 700 tried. Naša práca z názvom METANOAI sa stala jednou z víťazných, preto sme sa rozhodli, že sa do nej zapojíme i v tomto roku. Ústrednou témou tohto roku bol „Tajuplný príbeh“ z nášho mesta. Zasadli sme prakticky celá trieda a za pomoci pedagógov, Mgr. A. Zúbaňovej a Mgr. K. Križalkoviča vzniklo dielo, ktorému sme dali názov Tóny v prachu. Dielo sme poslali vyhlasovateľovi súťaže, ale s prvenstvom v tomto roku nepočítame. Dvakrát po sebe sa výhra nedáva,“ tvrdia deviataci spoločne.
Obsah publikácie je situovaný do priestorov Bytčianskeho zámku, štátneho archívu a samotného mesta. Archív symbolizuje prach, spojenie so zámkom, históriou.
„Pridali sme k tomu tóny a vznikol názov diela, veď slová bez hudby nemôžu existovať.“ hovoria ďalej deviataci.
Jedna z autoriek, Jana, hovorí: „V tejto publikácii som vyznala to, čo cítim. Hladkala som ju, aby nič nenarušilo je povrch, hnevala som sa, keď sa mi niečo nepodarilo. Táto kniha som ja a všetci, ktorí sme sa na nej podieľali. Ona je naše dieťa, ostane navždy zhmotnením našich duší, myšlienok, rúk. Na chvíľu sme sa stali dospelými.“
Hudbu k dielu skomponovala a na klavíri sprevádzala Sylvia Adamová. Tohtoroční deviataci sa rozlúčili a odchádzajú. Pekne zviazaná publikácia ostáva po nich ako pamiatka v majetku školy. Miroslav Beníček