že existuje plán na transformáciu zdravotníckych zariadení. V našom okolí sa to týka Martinskej fakultnej situácie a zvlášť Nemocnice s poliklinikou v Žiline. Podľa tohto scenára by sa nemocnice, ktoré doposiaľ zostali v rukách štátu, mali stať akciovými spoločnosťami. Od budúceho roku sa pripravuje zásadná zmena vo vedení zdravotníckych zariadení, ktorou by sa štát zbavil zodpovednosti. Celý proces by mal byť ukončený do roku 2006.
Hoci člen Zajacovho reformného tímu Tomáš Szalay označuje zdravotnícke zariadenia za majetok všetkých, a teda nikoho, z čoho podľa neho vyplýva ich neefektívne hospodárenie, nazerať na problém sa dá aj z iného zorného uhla. Pochybnosť vzbudzujú predovšetkým tendencie prieniku súkromnej sféry do prostredia zdravotníckych zariadení. Vo svete nie je totiž obvyklé, aby sa štát zbavil vplyvu nad všetkými nemocnicami. Nemocnice tiež upozorňujú, že ich prechod na akciové spoločnosti ešte nebude garantovať zlepšenie služieb. Ministerstvo zdravotníctva SR pripúšťa, že pokiaľ štát za ne nebude zodpovedať, niektoré môžu skončiť zle. Po prípadnom krachu prídu pacienti o zdravotnícke služby. O tom, kto akcie nemocníc získa, má rozhodnúť ministerstvo zdravotníctva, pričom by to malo byť mesto, univerzita, ale aj súkromná osoba. Zákon je už na pripomienkovaní.
A aké sú názory lekárov z NsP Žilina, ktorých sa pripravovaná zmena týka profesne?
MUDr. Ivan Ma-
čuga, primár neurochirurgického oddelenia: „Teraz to nefunguje vôbec. Nie sú peniaze, poisťovňa nedáva nemocnici kvôli čomu nemocnica nemá na základnú starostlivosť. Niečo robiť treba. Poplatky a úhrady pacientov, ktoré sa zaviedli sú de facto chytanie psa za chvost a neriešia základné fungovanie. Či prechod nemocníc na akciové spoločnosti bude prínosom, ťažko povedať. Nejaká reforma je potrebná, ale či toto je ten správny spôsob, neviem... Skončí to tým, že nemocnice budú chcieť robiť len lukratívne výkony, napríklad plastickú chirurgiu. Ale kto bude robiť tie, na ktorých sa prerába ako transplantácie, liečba nádorov a podobne? Čo s tým? To nie je riešenie. V takýchto veľkých nemocniciach by mal mať štát nejaké slovo. Je však pravda, že ani teraz, keď sú nemocnice štátne, to nefunguje. Je taká situácia, že nie sú lieky. Tento mesiac sme nemohli operovať lebo chýbali základné veci. Niet na umývanie pacientov a na rukavice. Nie je to len otázka žilinskej nemocnice. Je pravda, že štát je najhorší vlastník. Môj názor je, že pokiaľ by nemocnicu vlastnilo mesto bolo by to lepšie.“
MUDr. Marián Repák, primár oddelenia dlhodobo chorých: „Celý problém je v tom, v koho rukách budú akcie. Mesto peniaze nemá, univerzity tiež nie, zamestnanci takisto a teda zostáva len súkromná osoba. Problém vidím aj v tom, vziať si nejaký úver. Zdravotníctvo je jednou z najrizikovejších oblastí. Hlavným problémom je, že nefunguje poisťovníctvo. Pokiaľ by tu fungoval systém, čo urobím za to mi zaplatia, tak sa o tom dá ďalej hovoriť. Lenže my sme prakticky vo všetkom v mínuse. Máme limity, do ktorých sa nevieme vtesnať. Súkromná osoba sa pritom môže uživiť len tak, že robí niečo komerčné. Jednoducho si neviem predstaviť, ako by sa to dalo ekonomicky utiahnuť.“
MUDr. Vladimír Spišák, primár interného oddelenia „A“: „Dá sa k tomu povedať toľko, že pokiaľ nie sú kompletné údaje o štruktúre budúcich akcionárov, nedá sa povedať, ako sa budú títo akcionári správať. Ale v podstate možno povedať, že všetko, čo je súkromné, tomu sa darí. Sú tu príklady rôznych ambulantných zariadení, ale aj polikliník, ktoré sú privátne. Len štátne organizácie nefungujú. Takže to je jeden bod pre akciovú spoločnosť. Druhý bod je, že musí byť zakotvené v zmluve alebo v zákone, že pokiaľ bude nemocnica akciová spoločnosť, musí garantovať určitý minimálny štandard služieb. Takže myslím si, že určitý dozor by tu musel byť.“
MUDr. Rastislav Johanes, primár chirurgického oddelenia a prezident Subregionálnej lekárskej komory: „Táto problematika je už opakovane medializovaná, takže sa jej nemôžeme vyhnúť, keďže sa nás bude bytostne dotýkať v krátkej dobe. A odštátnenie veľkých nemocníc medzi ktoré ja radím aj žilinskú nemocnicu? Myslím si, že tie by mohli zostať pod garanciou štátu, avšak dá sa súhlasiť s názorom riaditeľa nitrianskej nemocnice Viktora Žáka, ktorý správne povedal, že zmenou názvu a zriaďovateľa sa nemôže zmeniť to, že máme jeden jediný zdroj financií... Tým sú platby z poisťovní. Pokiaľ sa zákonne nevykoná poriadok s poisťovňami, viac-menej nevidím dôvod na zlepšenie poskytovania služieb. Na druhej strane som za vytvorenie akciovej spoločnosti. Mechanizmom na zabezpečenie toho, aby sa tu poskytovali kvalitné služby, bude účasť zdravotníkov v tejto akciovej spoločnosti. Jednak si myslím, že platformou by mohol byť aj podiel mesta na nemocnici, keďže ona slúži najmä občanom mesta – a tí by sa mohli na jej chode podieľať. Delegovanie výkonného výboru či dozornej rady by bolo iste veľmi zložité... Osobne sa nebojím toho, že v takejto akciovej spoločnosti by došlo k výraznému zjednodušeniu zdravotnej starostlivosti. Taktiež ide aj o podiel samotných zdravotníkov. Treba len, aby sa dané inštitúcie stretli a začali rokovať. Dosť širokú platformu vidím na báze lekárskej komory, na báze odborov... Doterajší systém je nastavený nesprávne. Poisťovne nám nemajú diktovať, čo máme robiť, ale zaplatiť nám za to, čo sme urobili.“
Ivan Chaban, riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Žiline sa k uvedenej problematike nevyjadril.
Tomáš Radovský
Foto: archív