kého zastupiteľstva v Žiline bolo 15. decembra prijaté rozhodnutie o predaji Štúrovho námestia spoločnosti, ktorá na ňom postaví obchodné centrum. V hre je 50 miliónov korún.
Za predaj Štúrovho námestia hlasovalo 22 poslancov, 6 sa zdržalo hlasovania a proti bol len jeden poslanec za SDKÚ Peter Ničík. Nečakané rozhodnutie mestského zastupiteľstva, prijaté podľa jeho slov v dosť hektickej atmosfére, ho primälo k napísaniu otvoreného listu obyvateľom mesta Žilina s názvom „Ľudovít Štúr - patrón Auparku“. Práve toto obchodné centrum má totiž zanedlho zastavať Štúrovo námestie. Socha slovenského dejateľa v nadživotnej veľkosti, ktorú pred pár mesiacmi slávnostne odhalil primátor Ján Slota, sa bude podľa Petra Ničíka týčiť vedľa zábavného parku ako urážka estetického cítenia. „Predať jedno z centrálnych námestí v Žiline na účely bohapustej komercie je nehanebnosť. Je mi smutno z ľahostajnosti, zapredanosti a strachu ľudí povedať svoj názor.“ Keďže primátor Ján Slota má v mestskom parlamente stále väčšinu, schváleniu návrhu nestálo nič v ceste. „Zodpovednosť za toto rozhodnutie má väčšina poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline, ktorá hlasovala na návrh primátora Slotu predať Štúrove námestie,“ hovorí poslanec P. Ničík. Hoci poslanci zvyčajne dostanú pred zasadnutím písomné podklady, toto rozhodnutie bolo prijaté nielen bez nich, no aj bez toho, aby ho prerokovala mestská rada či príslušné komisie. „Zlé rozhodnutia mestského zastupiteľstva, na základe ktorých mesto Žilina prichádza o peniaze, sa kompenzujú takýmito chaotickými predajmi, aby mesto Žilina mohlo splácať narastajúce dlhy.“
Dušan Maňák, ktorý sa na zasadnutí zastupiteľstva nezúčastnil zo zdravotných dôvodov, uviedol: „Tento návrh je nezmyselný aj pre zaťaženie dopravy v centre mesta, ktoré je už teraz evidentné. Pokiaľ by som bol prítomný, určite by som hlasoval proti návrhu.“ Ďalší poslanec Jozef Michalko vidí vec celkom jednoznačne: „Ja som priaznivec týchto hypermarketov a hlasoval som za návrh. Pokiaľ bude budova Auparku správne uložená do priestoru námestia, bude to isto prínos pre mesto.“ Na otázku, či sa mu hlasovanie nezdalo unáhlené, hovorí: „Možno sa to mohlo trocha pozdržať a zvážiť plusy a mínusy... No prišla ponuka a muselo sa na ňu reagovať.“
S výstavbou sa má podľa slov hovorcu bratislavského Auparku Ivana Garčára začať približne v apríli a máji a budova má byť prakticky identická s Auparkom v Bratislave. „Medzi výhody patrila aj komunikácia s primátorom,“ hovorí Ivan Garčár. „Chcem zdôrazniť, že Žilinčania o sochu Ľ. Štúra isto neprídu. Zatiaľ sa zvažuje, kde bude stáť, možno to bude v interiéri. Okrem samotného nakupovania chceme ponúknuť aj rôzne zábavné prevádzky, bude tu napríklad detský kútik, 6 kín...“
Predaj mestského majetku sa zrejme pri Štúrovom námestí nekončí. Podobne sa chce mesto zachovať aj pri verejnoprospešných stavbách ako je športová hala a mestská plaváreň, ktorých predajom chce zabezpečiť vyrovnanosť budúcoročného rozpočtu. Osud týchto zariadení bude otázny. Nový majiteľ mestskej plavárne totiž môže prejaviť snahu využívať pozemok na ziskovejšie ciele než prevádzkovanie plavárne. Lukratívny pozemok krytej plavárne sa naviac nachádza v blízkosti centra hypermarketov a podľa nepotvrdených informácií si naň brúsi zuby ďalšia obchodná spoločnosť. Hoci sa zdôrazňuje nerentabilnosť krytej plavárne, jej približná stratovosť 5 miliónov je pri takmer poldruha miliardovom rozpočte mesta zanedbateľná. Podľa slov P. Ničíka sa rozpredávanie mesta môže zastaviť až vtedy, keď už nebude čo predať.
Tomáš Radovský
Foto: Pavol Majer